Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
truskawki dla niemowlaka
AdobeStock
Dieta

Truskawki dla niemowlaka: od kiedy podawać i w jakiej postaci?

Truskawki dla niemowlaka to nie tylko nowy atrakcyjny smak, ale również doskonałe źródło witaminy C i innych cennych składników. Wielu rodziców obawia się, że truskawki mogą uczulać i dlatego dość często pada pytanie, od kiedy można podawać je dziecku. Wyjaśniamy, w jakiej kolejności i w którym miesiącu najlepiej wprowadzać truskawki do diety malucha oraz w jakiej postaci będą dla niego odpowiednie. Dowiesz się też, czy rzeczywiście alergia na truskawki zdarza się często.

Truskawki należą do owoców, które mogą uczulać. Obecnie nie zaleca się jednak opóźniania podawania truskawek niemowlętom. To bardzo dobra wiadomość. Truskawki w diecie niemowlaka to doskonałe źródło wielu substancji odżywczych, przede wszystkim cennej witaminy C. Gdy pojawią się świeże truskawki, dziecko też może ich spróbować. Zobacz, kiedy dokładnie je podać, w jakiej ilości, postaci i kiedy należy zachować ostrożność.

Wyjaśniamy:

Od którego miesiąca niemowlę może jeść truskawki?

Kiedyś zalecano wprowadzanie truskawek do menu dziecka dopiero po pierwszym roku życia. Według aktualnie obowiązujących zaleceń niemowlę może jeść truskawki wcześniej. Przy wprowadzaniu truskawek należy zachować jednak ostrożność i odpowiednią kolejność. Najpierw niemowlę powinno otrzymać warzywa. Ma to znaczenie ze względu na charakterystyczny smak warzyw. Dzieci, które wcześniej poznają słodkie owoce, mogą mieć trudność z późniejszym zaakceptowaniem np. gorzkiego smaku brokuła. Po warzywach w diecie dziecka zwykle pojawiają się jabłka, gruszki, banany (są dobrze tolerowane). Po nich można podać np. truskawki.

Przypomnijmy: pierwsze produkty inne niż mleko dziecko może otrzymać między 17 a 26 tygodniem życia. To moment, kiedy rozpoczyna się rozszerzanie diety, wskazany przez ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci) oraz EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności). Truskawki powinny pojawić się w diecie niemowlaka po warzywach i po owocach takich jak jabłka, gruszki, banan. 

Jak podawać truskawki?

W przypadku wszystkich nowych produktów, które podajemy dziecku, bardzo ważne jest wprowadzanie ich do menu malucha pojedynczo. Jeśli dziecko po raz pierwszy je truskawki, odczekaj 3 do 5 dni, zanim zaproponujesz mu kolejny nowy smak. Gdyby pojawiły się objawy alergii pokarmowej, dzięki takiemu postępowaniu łatwiej ustalić, co może przyczyniać się do gorszego samopoczucia dziecka, wysypki, biegunki lub innych niepokojących symptomów. Zaczynaj od małej porcji, stopniowo ją zwiększając i bacznie obserwuj dziecko.

Na początku możesz podać dziecku zmiksowany mus z ugotowanych truskawek (owoce poddane obróbce termicznej rzadziej uczulają), potem możesz oswajać niemowlę ze świeżymi owocami – rozgniecionymi, zmiksowanymi, najpóźniej z owocami w postaci soku. Według Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (AAP) w pierwszym roku życia dziecka należy unikać podawania soków. Pierwszy sok, jaki wypije dziecko, powinien być przecierowy, w 100 proc. przygotowany z owoców, bez dodatku cukru. Miękkie cząstki truskawek dziecko może jeść w wieku 7-8 miesiąca.

Dlaczego nie opóźnia się podawania truskawek?

Obecnie uważa się, że opóźnianie wprowadzenia do diety dziecka produktów uczulających nie ma znaczenia w ochronie przed wystąpieniem alergii. Wbrew potocznym opiniom, truskawki (poziomki również) nie są uważane za owoce często alergizujące. Niemowlęta najczęściej mają objawy uczulenia po mleku krowim, jaju kurzym, pszenicy, soi, orzeszkach ziemnych i rybach. Uczulenie na truskawki zdarza się rzadko. Rodzice mylnie mogą brać za alergię podrażnienie, które czasem pojawia się wokół ust dziecka po zjedzeniu owocu. Nie musi być to jednak objaw alergii na truskawki, ale reakcja organizmu na kwasy zawarte w owocach. Typowe uczulenie na truskawki ma dość charakterystyczne objawy.

Truskawki dla niemowlaka – kiedy zachować ostrożność?

W przypadku truskawek (podobnie jak wszystkich innych produktów uczulających) ostrożność należy zachować, jeśli jedno z rodziców dziecka ma alergię. Skłonność do uczulenia często jest dziedziczna. W takiej sytuacji podawanie truskawek niemowlęciu należy omówić z pediatrą. Trzeba to zrobić także, jeśli dziecko ma alergię np. na białko mleka lub pojawiają się u niego zmiany skórne o podłożu alergicznym. 

Jeśli dziecko może być alergikiem, eksperci z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie w Poradniku żywienia dziecka od 1 do 3 roku życia zalecają podawanie truskawek dopiero po pierwszych urodzinach. To opóźnienie dotyczy również innych owoców, które mogą wywoływać uczulenie, takich jak poziomki, maliny, owoce cytrusowe. Wszystkie należy wprowadzać ostrożnie, pojedynczo i obserwować reakcje dziecka.

Truskawki mogą uczulać ze względu na zawartość salicylanów. Jeśli u dziecka wystąpi reakcja alergiczna po zjedzeniu truskawek, należy zachować ostrożność również podczas podawania innych owoców zawierających salicylany (jabłka, jeżyny, winogrona, porzeczki, nektarynki, pomarańcze, brzoskwinie, morele i śliwki).
 

Najczęściej uczulają truskawki z importu, które zawierają dużo konserwantów zabezpieczających owoce w transporcie. Jeśli to tylko możliwe, wybieraj polskie truskawki ze sprawdzonego źródła i unikaj kupowania truskawek poza sezonem.

Dlaczego warto podawać truskawki dzieciom?

Truskawki mają korzystny wpływ na zdrowie, są też niskokaloryczne: 

  • zawierają dużo witaminy C – 100 gram truskawek to równowartość dobowego zapotrzebowania na tę witaminę. Warto je również jeść przy niedoborach żelaza – witamina C ułatwia wchłanianie tego pierwiastka.
  • są superpokarmem – truskawki korzystnie wpływają na stan skóry dzięki zawartości witamin A i E oraz witamin z grupy B. Mają działanie antyoksydacyjne, odżywcze, regeneracyjne i dobry wpływ na wzrok.
  • mają niski indeks glikemiczny (40) – nie powodują gwałtownych skoków poziomu glukozy we krwi.


Zobacz też:

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać alergię u dziecka?)

niemowlę, owoce, rozwój niemowlaka
Panthermedia
Dieta
6 najzdrowszych letnich owoców dla dziecka
Truskawki, czereśnie, porzeczki – dojrzewają właśnie latem. I właśnie teraz mają najwięcej witamin i są najpyszniejsze. Pozwól dziecku ich spróbować - być może je polubi. Cieszcie się nimi, bo sezon na te owoce trwa krótko.

Świeże i aromatyczne owoce dostępne są tylko latem. Myj je krótko pod bieżącą wodą. Pamiętaj, że z upływem czasu tracą witaminy , nie przechowuj więc owoców za długo. Szybko też się psują.  Od kiedy podawać owoce niemowlakowi? Letnie owoce - porzeczki, maliny, truskawki - nadają się już dla niemowląt w okresie rozszerzania diety , czyli od 5. miesiąca życia. Jeśli twój maluch ma skłonność do alergii, najpierw podaj mu owoce przetworzone – gotowanie lub pieczenie znacznie zmniejsza ich właściwości uczulające. Starsze dzieci mogą je jeść ze skórką, ponieważ właśnie pod nią jest najwięcej cennych składników. Jeśli masz dużą zamrażarkę, możesz zrobić owocowe zapasy na zimę . Pamiętaj tylko, by przed zamrożeniem umyć je, osuszyć oraz zapakować do szczelnych woreczków. Zamrożone nie stracą cennych witamin, zwłaszcza C, której są doskonałym źródłem. Zachowują też ponad 80% innych witamin i składników mineralnych. Maliny  Maliny to źródło witaminy C, prowitaminy A, witamin z grupy B, żelaza i miedzi. Jak podawać: niemowlętom w postaci soków, przecierów, starszym dzieciom świeże, jako przetwory – dżemy, soki, konfitury. Uwagi: sok lub herbatka z suszonych malin działa napotnie, stosuje się je przy przeziębieniu, grypie oraz anginie. Właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne mają też suszone liście malin (robi się z nich napar). Porzeczki  Porzeczki są bogate w witaminę C (głównie czarne). Mają żelazo, fosfor, wapń, magnez, bor i jod. Dzięki witaminie P (rutynie) witamina C z porzeczek jest świetnie przyswajana. Jak podawać: niemowlętom jako sok lub przecier. Starszaków – świeże, najlepiej białe, bo nie są zbyt kwaśne. Czerwone i czarne porzeczki doskonale nadają się na soki oraz dżemy. Uwagi: pomagają przy biegunkach, przeziębieniu, poprawiają...

owoce
Dieta
Owocowo znaczy zdrowo
Latem naucz malca jeść maliny, wiśnie i gruszki. Nawet największego niejadka skuszą ich kolory i smak. A w porcji owoców jest nie tylko witamina C. Zobacz, co jeszcze.

Dzieci są przyzwyczajone do słodkości ciastek oraz batonów. Może właśnie dlatego prawie 30 proc. maluchów zjada tylko jeden owoc dziennie! To stanowczo za mało. W dodatku najczęściej jest to banan. Rzeczywiście, jest on bardzo wartościowy, ma wyjątkowo dużo witamin i składników mineralnych. Latem warto jednak przyzwyczajać dziecko również do kwaskowatych polskich owoców. Które są najlepsze dla malca i od kiedy może zacząć je jeść? Przetarte i ze słoiczka Jeżeli karmisz dziecko piersią, pierwsze owoce możesz podać mu już po skończeniu szóstego miesiąca (gdy karmisz mlekiem modyfikowanym, nawet dwa miesiące wcześniej). Na początek zaproponuj starte jabłko (same lub z kaszką). Po kilku dniach smyk może spróbować też innych owoców, np. jagód, porzeczek, malin. Oczywiście starannie je umyj i przetrzyj przez sito lub zmiksuj. Owoce rzadko uczulają, jednak jeśli maluch jest alergikiem, na początku (przez 1–2 dni) najlepiej chwilę gotować je (przetarte) w garnuszku. Co prawda stracą wtedy część witaminy C, ale wysoka temperatura osłabi też ich właściwości uczulające. Jeśli wszystko jest w porządku, czyli niemowlę nie ma żadnych wysypek, bólów brzuszka, biegunek, to śmiało podawaj mu owoce 1–2 razy dziennie. Mogą być świeże, ale bardzo dobre są też gotowe niemowlęce musy (mają ten plus, że ich składniki zostały dokładnie sprawdzone i pochodzą z kontrolowanych upraw). Początkowo owoce muszą być przetarte, by dziecko się nie zakrztusiło, jednak gdy malec ma 10–11 miesięcy, da sobie radę z jedzeniem miękkich cząstek. Zaproponuj mu (oczywiście bez skórki) brzoskwinie, morele, śliwki, winogrona (tylko bez pestek!). Roczny maluch, jeśli nie ma alergii, może już jeść wszystkie owoce, także arbuzy, melony. Uważaj tylko na truskawki i kiwi – zawierają naturalną histaminę, czasem powodującą objawy uczulenia. Owoce mogą być...

truskawki, przepisy
Święta i uroczystości
Jej Wysokość Truskawka
Mówimy o nich: królowe sezonu. I słusznie, bo truskawki pojawiają się już pod koniec maja, podczas gdy inne owoce dopiero w lipcu.

  Gdy leżą w kobiałkach na straganie, są zwyczajne jak inne owoce. Ale kiedy Richard Gere w „Pretty Woman” podaje Julii Roberts szampana z truskawką – to jest to szczyt wytworności. Pięknie rozkwitają na wiejskich zagonach, ale świetnie się też prezentują w markowych restauracjach. Są słodkie jak miód, ale gdy nie widzą słońca, lepiej ich nie tykać. Czy wyobrażacie sobie, że może nie być truskawek? To prawda, że truskawki z importu czy mrożone są w sklepach przez cały czas. Ale każdy przyzna, że najsmaczniejsze i najwartościowsze są te wiosenne, prosto z grządki. Warto na nie czekać cały rok! Polska jest jednym z największych europejskich producentów i eksporterów truskawek. Na świecie równie chętnie są kupowane nasze truskawki świeże, jak i mrożone. Królowa dla królów Na początku XVIII wieku kapitan Fraiser przywiózł królowi Ludwikowi XIV rosnącą dziko w Chile, Peru i Kalifornii chilijską poziomkę o dużych owocach. Stała się ona podstawą wielu krzyżówek, z których wywodzą się dzisiejsze truskawki. Truskawki z bitą śmietaną uwielbiał car Piotr I, żądał ich nawet zimą i... rozkaz ten spełniano! Dzięki truskawkowym kąpielom francuskie arystokratki zachowywały olśniewającą biel i jędrność skóry. A dziś, na otwarcie turnieju tenisowego w Wimbledonie, rodzina królewska popija szampana z truskawkami. Zobacz pyszny przepis na zupę truskawkową >> [CMS_PAGE_BREAK] Dla zdrowia i urody - Truskawki gwarantują piękną cerę – wybielają piegi i plamy na skórze. - Sok i zmiażdżony miąższ usuwa żółty osad nazębny i likwiduje nieprzyjemny zapach z ust. - Są źródłem witamin: C, K, B1, B2, PP i karotenu. - Działają bakteriobójczo. - Zawierają żelazo, które chroni przed anemią, bo ułatwia powstawanie czerwonych krwinek. - Błonnik usprawnia trawienie. Warto wiedzieć Truskawki dojrzewające w słońcu są...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak