Niektóre czynności, które dla nas wydają się oczywiste, dla naszych dzieci mogą okazać się nie lada wyzwaniem! Jedną z nich jest picie przez słomkę. Wystarczy wciągnąć płyn, prawda? Tylko jak wytłumaczyć to dziecku? Oto sprawdzone wskazówki, jak nauczyć dziecko picia przez słomkę.

Reklama

Nauka picia przez słomkę

Lekcję picia przez słomkę zacznij od wody – będzie czyściej. Jeśli jednak twoje dziecko będzie się nią krztusić, spróbuj z gęstszym płynem: sokiem przecierowym, smoothie, mlekiem. Ile rodziców, tyle opinii – sama musisz spróbować, co lepiej sprawdzi się w przypadku twojego dziecka.

  • Sposób 1 – nabierz do słomki odrobinę płynu, zatykając jej końcówkę palcem. Włóż słomkę do ust dziecka i puść palec. Powtarzaj. W ten sposób dziecko zrozumie, że ze słomki wypływa coś do picia. Potem włóż słomkę do buzi dziecka, ale nie puszczaj palca – dziecko będzie musiało wessać płyn. Rada: możesz przeciąć słomkę na pół, żeby była krótsza, to będzie wygodniejsze.
  • Sposób 2 kartonik z sokiem (wybierz sok 100%, a nie napój!): delikatnie (!) ściśnij kartonik, żeby płyn wpłynął do buzi dziecka. Powtarzaj, dopóki dziecko nie załapie, jak robić to samodzielnie. Uwaga na zachłyśnięcia!

Kubki niekapki dla niemowlaka - sprawdź opinie rodziców

Jaka słomka do nauki picia?

Na początek najlepsza będzie dość szeroka słomka silikonowa, taka jak w specjalnych bidonach i kubkach dla dzieciaków, np. Philips Avent SCF796 lub bidon pstryczek Nuby. Nie powinna być jednak zbyt szeroka, bo wtedy łatwo o zachłyśnięcie zwłaszcza przez zwyczajne słomki, bo bidony dla najmłodszych dzieci są zaopatrzone w specjalne zaworki, które chronią przed wyciekiem zbyt dużej ilości płynu.

Od kiedy dziecko może pić przez słomkę?

Twoje dziecko do drugich urodzin opanuje niespodziewanie trudną sztukę picia przez słomkę, ale spokojnie możesz je uczyć już wcześniej. I to dużo wcześniej! Już 10-miesięczne niemowlęta mogą załapać technikę picia przez słomkę, chociaż może to być trudne, bo mogą się jeszcze zachłystywać płynem, co może być niebezpieczne. Najlepiej zatem byłoby podjąć naukę po pierwszych urodzinach, w okolicach 14-15 miesiąca życia.

Zobacz także

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama