Jak odchudzić dziecko? Walkę z nadwagą i otyłością zacznij od małych kroków
Odchudzanie dziecka powinno być przeprowadzone z głową – zmniejszenie liczby kilokalorii to kiepski pomysł. Zamiast tego powoli zmieniaj nawyki żywieniowe całej rodziny i zachęć malca do aktywności fizycznej.
- Sylwia Arlak
By odchudzić dziecko, nie wystarczy restrykcyjna dieta – w większości przypadków winę za nadwagę u dzieci ponosi nieprawidłowy sposób odżywiania, przekarmianie i brak ruchu. Jeśli organizm otrzymuje więcej kalorii, niż może wykorzystać, nadmiar odkłada się w tkance tłuszczowej. Dieta oparta na przetworzonych, niezdrowych produktach może doprowadzić m.in. do kłopotów z układem krwionośnym i cukrzycy. By tego uniknąć, należy wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, które zostaną z dzieckiem na całe życie.
Jak skutecznie odchudzić dziecko?
Odchudzanie dziecka może potrwać wiele miesięcy, a nawet lat. Żeby było skuteczne, na zdrową dietę powinni przejść wszyscy domownicy. Trudno, żeby dziecko zajadało się marchewkami, kiedy widzi, jak jego rodzice pochłaniają niezdrowe przekąski!
Nawet gdy zauważysz, że twoje dziecko przybrało na wadze, nigdy nie wpędzaj go w kompleksy. Nie wytykaj mu dodatkowych kilogramów. Maluchowi pokazuj na swoim przykładzie, że zdrowe jedzenie i aktywność fizyczna mogą dawać wiele frajdy. Starszemu dziecku tłumacz, że powinno schudnąć dla zdrowia, ale w każdym rozmiarze jest równie wartościowe i będziesz kochała je równie mocno. Nie zmuszaj go do jedzenia tego, czego nie lubi. W sklepach, na straganach i bazarach jest taki wybór, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Żeby odchudzić dziecko, nie podawaj mu żadnych suplementów diety, ani nie wprowadzaj diet odchudzających. Jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych, które powinny stać się stałym elementem życia dziecka!
Jak odchudzić kilkulatka?
Inaczej będzie wyglądało odchudzanie 3-letniego dziecka, a inaczej nastolatka – maluchy mają zupełnie inne zapotrzebowanie kaloryczne. U tych pierwszych wynosi ono 1200-1300 kilokalorii dziennie. Dzieciom do 7. roku życia nie ograniczaj kaloryczności posiłków. Postaw na zmianę jakości jedzenia (ograniczone spożycie tłuszczu i cukru) i zachęcaj malucha do większej aktywności fizycznej.
- Zaangażuj malucha w przygotowanie posiłków. Kilkulatek z powodzeniem może pokroić banana plastikowym nożem (pod twoim nadzorem!), przełożyć truskawki czy borówki z miski na talerzyk czy pomóc ci wrzucać owoce i warzywa do kielicha blendera.
- Co powiesz na wspólne ćwiczenia? Na YouTubie znajdziesz mnóstwo filmików z ćwiczeniami, które zaangażują zarówno ciebie, jak i twojego kilkulatka. Może stworzycie własny układ taneczny? Albo po prostu zagracie w berka?
Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy w przygotowaniu zdrowych, lekkostrawnych i pełnowartościowych posiłków, poproś o pomoc dietetyka specjalizującego się w pracy z dziećmi.
Jak odchudzić nastolatka?
Nastolatki (od 13 do 16 lat) powinny spożywać mniej więcej od 2100 do 2800 kcal dziennie. Aby zrzucić kilka zbędnych kilogramów, dzieci powinny jeść pełnowartościowe produkty (złożone przede wszystkim z warzyw, produktów zbożowych pełnoziarnistych i źródeł białka, np. chudego drobiu, strączków lub tofu). Nie musisz eliminować całkowicie z jego diety potraw smażonych, ale mocno je ogranicz. Na słodycze i niezdrowe przekąski pozwalaj nie częściej niż raz w tygodniu lub przygotuj ich zdrowe zamienniki:
- sklepowe chipsy zastąp domowym popcornem uprażonym przy pomocy gorącego powietrza;
- tłuste frytki zamień na domowe łódeczki ziemniaczane pieczone w piekarniku lub frytki z batatów;
- do szkoły pakuj dziecku owoce, kanapki z pełnoziarnistego chleba z warzywami lub sałatki z chrupiącymi orzechami;
- zamiast sklepowych słodyczy, postaw na domowe słodkości: batoniki z płatków owsianych i daktyli, kokatajle na bazie masła orzechowego, bananów i kakao czy niskokaloryczna galaretki z owocami.
Żelazne zasady odchudzania dziecka
Niezależnie od tego, czy twoje dziecko powinno zgubić kilka, czy kilkanaście kilogramów, postaw na metodę małych kroków.
- Codziennie podawaj pięć małych posiłków, o stałych porach. Dziecko powinno jeść przy stole, a nie przed telewizorem. Najważniejsze jest śniadanie. Uczeń powinien dostawać do szkoły drugie śniadanie.
- W każdym posiłku powinna znaleźć się porcja warzyw lub owoców.
- Uważaj na ukryte kalorie. Śmietanę czy majonez równie dobrze można zamienić np. na jogurt grecki lub roślinny jogurt kokosowy.
- Nie podjadajcie między posiłkami. W domu nie powinno być wysokokalorycznych przekąsek (chipsów, batonów, cukierków).
- Zachęć dziecko do samodzielnego przygotowywania posiłków, np. kanapki do szkoły czy sałatki do obiadu. Dzięki temu będzie bardziej zwracało uwagę na to, co je.
- Zachęć dziecko do wolnego jedzenia i dokładnego przeżuwania posiłków. Odczekaj chwilę, gdy prosi cię o dokładkę. Pamiętaj, że potrzeba ok. 15- 20 minut, żeby do mózgu dotarł sygnał, że organizm się już nasycił.
- Używaj małych talerzy, wówczas porcje wydają się większe.
- Pijcie wodę zamiast napojów i soków. Słodzone napoje gazowane i soki dostarczają w ciągu doby dodatkowo aż 500-1000 kcal!
- Dieta nie da efektów bez wysiłku fizycznego. Zachęcaj dziecko powoli do aktywności, dając dobry przykład. Można zacząć od spaceru, wybierając trasę jak najbardziej atrakcyjną. Potem warto wybrać sport, którego uprawianie pomoże schudnąć.
- Jeśli twoje dziecko wybiera się na jakąś imprezę, np. urodziny kolegi czy koleżanki, przed wydarzeniem podaj mu pełnowartościowy posiłek. Dzięki temu będzie miał znacznie mniejszy apetyt na niezdrowe przekąski.
Zobacz też:
- Alergia pokarmowa jest groźniejsza, niż się wydaje – mówi prof. Zbigniew Bartuzi
- Brak apetytu u dziecka: przyczyny, co podać, jakie badania zrobić
- BLW, czyli jedzenie w sam raz do rączek dziecka [FILM]