Z wakacji wróciliście bogatsi o nowe wrażenia, nasyceni widokami, słońcem i… nowymi potrawami. W chłodne dni, eksperymentując w kuchni, możesz przywołać wspomnienia. Nie obawiaj się zaznajamiać dziecka z nowymi daniami, zwłaszcza jeśli ma już 2–3 latka – wychowasz smakosza, otwartego na aromaty i smaki. Pamiętaj tylko, by egzotycznych przypraw nie sypać w nadmiarze. Odrobina wystarczy.

Reklama

INDIE - Curry z kurczaka
Dość uproszczone danie, ale pyszne. Mieszanka indyjskich przypraw sprawia, że do potrawy nie musisz dodawać nawet grama soli.
- 1 kg piersi z kurczaka
- 2 łyżki masła
- 300 ml jogurtu naturalnego
- 3 cebule
- 2 łyżki curry
- łyżka koncentratu pomidorowego
- 3 łyżeczki sypkiego czosnku
Cebule obierz, umyj i pokrój w kostkę, dodaj czosnek i uduś na maśle, nie rumieniąc. Po przestudzeniu dodaj jogurt, curry, przecier pomidorowy. Wymieszaj. Umyj mięso, oczyść je i pokrój w kawałki. Zalej przygotowanym sosem i odstaw na godzinę do lodówki. Duś pod przykryciem ok. 30 minut. Podawaj z ryżem.
Od 3. roku życia

GRECJA - Musaka
Przypomina włoską lasag-ne, ale zamiast płatów makaronu są bakłażany. Z grecką sałatką – pycha!
- 2 bakłażany
- 1/2 kg wołowiny (jagnięciny)
- 2 cebule
- 3 pomidory
- 2 łyżki posiekanej natki
- sól, pieprz
- 2 jajka
- 300 ml jogurtu naturalnego
- łyżka tartego parmezanu
Bakłażana umyj i pokrój w cienkie plastry. Posól, zostaw na pół godziny, opłucz. Zrumień je bez tłuszczu na patelni z nieprzywierającą powłoką. Odstaw. Cebulę obierz i pokrój w plas-try. Czosnek obierz i drobno pokrój. Mięso zmiel, wrzuć na patelnię z odrobiną oliwy. Smaż 5 minut, stale mieszając, aż się zetnie. Dodaj cebulę, czosnek i smaż jeszcze 5 minut. Dodaj obrane, pokrojone w kostkę pomidory, posiekaną natkę, odrobinę soli i pieprzu. Duś na małym ogniu ok. 20 minut. W żaroodpornym naczyniu ułóż połowę bakłażana. Rozłóż mięso, przykryj resztą bakłażana. W misce roztrzep jajka, dodaj jogurt, przypraw solą i pieprzem. Mieszanką polej zapiekankę, posyp tartym parmezanem. Piecz 45 minut w piekarniku w 180ºC.
Od 3. roku życia

FRANCJA - Tarta z porami
Można ją jeść na ciepło i na zimno. Na cieście możesz też położyć inny farsz, np. z uduszonej na oliwie cukinii, papryki i cebuli z odrobiną czosnku.
Ciasto:
- 300 g mąki
- 150 g masła
- łyżeczka soli
- 4–5 łyżek zimnej wody
Mąkę wymieszaj z solą. Dodaj posiekane masło (powinno być zimne), wymieszaj. Dolej schłodzoną wodę. Szybko zagnieć. Uformuj kulę i włóż na pół godziny do lodówki. Ciastem wyłóż okrągłą formę o karbowanym brzegu i nakłuj w kilku miejscach widelcem. Podpiecz w 200ºC przez 15 minut.
Farsz:
- 2 duże pory
- 2 szklanki gęstego jogurtu
- 6 jajek
- 10 dag parmezanu
- łyżka masła
- sól, pieprz
Odetnij zielone części porów. Resztę pokrój w krążki i podduś na maśle. Pory wyłóż na podpieczony spód. Jajka roztrzep, dodaj jogurt, starty parmezan, sól i pieprz, wymieszaj i sosem zalej pory. Piecz 40 minut w 180ºC.
Od 3. roku życia

[CMS_PAGE_BREAK]

Zobacz także

JAPONIA - Zupa miso
Choć jej składniki nie są łatwo dostępne (sklepy ze zdrową żywnością), warto spróbować tej zupy. Pasta miso zawiera żywe kultury bakterii, tak jak jogurt. Dodaje się ją po ugotowaniu.
- 2 łyżki pasty miso
- 8 młodych listków kapusty pekińskiej
- 3 łyżeczki kiełków soi
- 3 pieczarki
- pęczek dymki
- pół łyżeczki suszonych wodorostów
- 3 łyżki pokrojonego w kostkę sera tofu
- 1,5 l wody
Do wody dodaj wodorosty i plastry pieczarek. Doprowadź do wrzenia, zagotuj i przecedź. Dodaj pastę miso i wymieszaj. Przed podaniem do każdej porcji włóż kiełki soi, pokrojony w kostkę ser tofu, po kilka młodych listków kapusty pekińskiej i posiekaną dymkę.
Od 3. roku życia

WŁOCHY - Zupa minestrone
Jest pożywna, idealna na jesień. Wiosną, z młodych warzyw, ugotuj jej lżejszą wersję bez fasoli i makaronu – minestrę. Przepis nie jest sztywny, możesz dać więcej warzyw, które lubisz.
- pół szklanki białej suchej fasoli
- por
- gałązka selera naciowego
- marchewka
- cebula
- ćwierć włoskiej kapusty
- 2 duże pomidory
- 2 średnie ziemniaki
- kalarepka
- kilka gałązek natki
- liść laurowy n
- listki bazylii, tymianku, majeranku
- 4 łyżki oliwy
- 2 garście makaronu (krótkie rurki, kolanka)
Fasolę zalej na noc wodą, rano ją odlej. Marchew, ziemniaki, kalarepkę i seler umyj, obierz i pokrój w kostkę. Pora, kapustę i cebulę poszatkuj. Fasolę zalej świeżą wodą i gotuj, po 30 minutach dodaj warzywa. Pomidory sparz, obierz, usuń pestki i pokrój. Natkę i bazylię posiekaj i razem z pomidorami dorzuć do garnka. Przypraw lekko tymiankiem i majerankiem. Gotuj jeszcze 10 minut. Makaron ugotuj zgodnie z przepisem na opakowaniu (musi zostać jędrny). Odcedź, dodaj do zupy. Na talerzach posyp tartym parmezanem.
Od 2. roku życia

WĘGRY - Zupa gulaszowa
Danie jednogarnkowe, pożywne, z dużą ilością mięsa. Najlepiej użyj różnokolorowej papryki.
- 500 g wołowiny
- 2 papryki
- 3 ziemniaki
- cebula
- 2 łyżeczki słodkiej mielonej papryki
- pół łyżeczki kminku
- 2 łyżki oleju
- 2 pomidory
- ząbek czosnku
- sól
Drobno pokrojoną cebulę uduś na oliwie, dodaj mieloną paprykę, roztarty czosnek i umyte pokrojone w kostkę mięso. Duś pod przykryciem, aż sok z mięsa prawie się wygotuje. Dodaj kminek, pokrojone w kostkę papryki, pomidory obrane ze skóry. Lekko posól. Zalej wszystko taką ilością wody, by przykryła zawartość garnka. Gdy mięso będzie prawie miękkie, dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki i jeszcze raz dolej wody. Duś pod przykryciem, aż mięso i ziemniaki będą zupełnie miękkie.
Od 3. roku życia

STANY ZJEDNOCZONE - Hot dog
Nic prostszego: bułka, parówka i ketchup. Dzieci to uwielbiają! Ale… lepiej zrobić go w domu. Wybieraj składniki najwyższej jakości. Zwłaszcza parówki.
- podłużna bułeczka
- parówka dla dzieci
- pomidor
- listki bazylii i tymianku
- łyżka koncentratu pomidorowego
Bułkę przekrój na pół lub wydrąż. Podgrzej w piekarniku. Parówkę podgrzej w wodzie. Przygotuj sos: pomidora obierz ze skóry i zmiksuj z przyprawami. Dodaj koncentrat i wymieszaj. Włóż parówkę do bułki i polej ją sosem.
Od 2. roku życia

td_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama