Reklama

Dziecko, tak jak dorosły, w upały męczy się i poci, jednak z dwóch powodów częściej niż ty potrzebuje pić. Po pierwsze, jego organizm w większej części składa się z wody (70–80%), przez co każdy jej niedobór to większe straty w małym ciałku. Po drugie, ze względu na małą wagę maluch może szybko się odwodnić.

Reklama

Ile płynów powinien dostawać roczny maluch
Najlepiej, by codziennie wypijał 100 ml na 1 kg ciała. To dużo i niełatwo spełnić taką normę. Rozwiązaniem jest serwowanie dziecku latem posiłków, które zawierają wodę (chłodników, zup), deserów (koktajle na bazie mleka) oraz wodnistych owoców (arbuzy, brzoskwinie).

Co najlepiej zaspokoi pragnienie
Woda. Nie zawiera kalorii, ma za to składniki mineralne (np. żelazo, fluor, magnez). Dla dziecka wybieraj wodę niskozmineralizowaną (poniżej 500 mg składników mineralnych w litrze) – duża ich ilość obciąża nerki. Pamiętaj, by była niegazowana, bo dwutlenek węgla może uszkodzić błonę śluzową żołądka. Czytaj etykiety. Możesz kupować wodę z pozytywną opinią IMiD, CZD.
Najlepsza jest woda butelkowana, ale taka ze studni głębinowych też nie zaszkodzi dziecku. Zarówno jedną, jak i drugą należy zużyć w ciągu doby. Po tym czasie mogą rozwinąć się w niej bakterie. A co z wodą z kranu? W sytuacji kryzysowej nadaje się do picia, ale musisz ją przegotować. I pamiętaj: trzeba poczekać, aż kranówka wystygnie, bo ciepła zawiera więcej ołowiu niż wystudzona!

Dlaczego dziecko nie powinno pić dużo soków owocowych
Należy je traktować jako urozmaicenie, a nie jako podstawowy napój malca. Zalecana dzienna porcja soku owocowego to 150–200 ml. Nie przekraczaj tej ilości, bo nadmiar sprzyja otyłości, próchnicy, biegunkom, a także zmniejsza apetyt (stosuj zasadę pół soku – pół wody). Najlepszy jest kompot z wiśni, gruszek, jabłek.

Czy soki warzywne są dobre podczas upałów
Są lepsze od owocowych, bo zawierają mniej cukru. Mają za to błonnik, który wspomaga trawienie. Najlepsze są soki dietetyczne przeznaczone specjalnie dla małych dzieci: Bobofrut, Gerber, HiPP. Przygotowuje się je z wyselekcjonowanych warzyw pochodzących z upraw ekologicznych. Wyłącznie takie soczki powinnaś podawać maluszkowi aż do trzeciego roku życia. Uwaga! Gotowe jednodniowe świeże soki nie nadają się dla małego dziecka. Ale możesz przygotować je sama.

A co z herbatkami, które dzieci bardzo lubią
Jeśli maluch nie lubi wody, niezłym rozwiązaniem są herbatki owocowe (ale uwaga, niektóre w saszetkach zawierają syntetyczne aromaty). Nie podawaj też czarnej herbaty. Nie nadaje się dla dziecka, bo zawiera kofeinę i teinę, które działają pobudzająco, a poza tym obniżają wchłanianie żelaza z pokarmów.
Możesz też korzystać z gotowych herbatek dla dzieci. Latem wybieraj te o lekko kwaśnym smaku, bo lepiej gaszą pragnienie. Kupując herbatki ziołowe, czytaj etykiety – wiele zawiera zioła tylko jako dodatek. Gdy jest gorąco, dobrze sprawdza się orzeźwiająca mięta. Na inne zioła uważaj, np. rumianek w połączeniu z promieniowaniem słonecznym może powodować przebarwienia na skórze.

Konsultacja: Edyta Gulińska, specjalista w dziedzinie żywienia wykładowca w warszawskiej SGGW, autorka przepisów dla dzieci.

td_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama