Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Mięsko dla dziecka
Fotolia
Żywienie

Jak podawać dziecku mięso? 5 sprawdzonych sposobów

Mięso jest niezbędne w diecie dziecka, ale nie wszystkie dzieci je lubią. Możesz je podawać na różne sposoby, w zależności od wieku i upodobań dziecka. Tylko wtedy mięso się dziecku nie znudzi.

Mięso w skoncentrowanej formie zawiera wiele składników odżywczych potrzebnych organizmowi dziecka. Jest to przede wszystkim białko, czyli główny budulec komórek organizmu, żelazo, które zapobiega anemii, cynk - składnik mineralny bardzo ważny dla skóry, błon komórkowych i odporności, a także witaminy z grupy B, które są potrzebne do prawidłowej pracy układu nerwowego oraz prawidłowego wzrostu wszystkich komórek w organizmie

1. Mięso siekane

Jeszcze przed końcem pierwszego roku życia warto przestać miksować na gładko mięso gotowane razem z zupą – lepiej je wyjąć i po prostu posiekać. Potem wystarczy już tylko posypać nim zupę. Z każdym tygodniem możesz siekać je coraz grubiej – to będzie zachęcało malucha do żucia i nauki gryzienia. Gotowane mięso do drugiego dania dla dziecka po pierwszym roku życia również możesz posiekać, ale nie bardzo drobno, tylko tak, żeby dziecku wygodnie było je gryźć.   

Zobacz też: Czy dziecko może nie jeść mięsa?

2. Pulpeciki z mięsa

To doskonałe urozmaicenie sposobu podawania mięsa dziecku, które ma powyżej roku. Maluch nie musi jeść już go w zupie, może je dostać na drugie danie razem z ziemniaczanym puree, ryżem i gotowaną jarzynką. Pulpeciki najlepiej robić z chudego, mielonego w domu mięsa, z dodatkiem jajka (do małej ilości mięsa można użyć przepiórczego) i odrobiny namoczonej suchej bułki. Do masy mięsnej można dodać posiekaną drobno natkę pietruszki lub koperek. Teraz wystarczy zrobić z niej kulki wielkości orzecha włoskiego i wrzucić do gotującego się wywaru warzywnego. Po około 15 minutach pulpeciki będą gotowe. Pulpeciki można też zrobić z ryby.

3. Mięsko duszone

Ten sposób przygotowywania mięsa polega na gotowaniu go wolno pod przykryciem w niewielkiej ilości wody. Dzięki temu pozwala mu się wypuścić soki. Choć przed duszeniem mięso należy krótko obsmażyć na patelni, nie trzeba tego koniecznie robić. Wystarczy, że umyty kawałek mięsa włożysz do garnka, zalejesz małą ilością wrzątku z czajnika. Wtedy też uda się zamknąć pory mięsa, by nie wypływały z niego soki. Duszone mięso nadaje się dla dziecka już pod koniec 12. miesiąca życia.

Zobacz też: Czego nie może jeść małe dziecko?

4. Mięso pieczone

Takie mięso pokrojone w cienkie plasterki z powodzeniem zastąpi na kanapkach wędlinę. Jest o wiele zdrowsze niż kupowana w sklepach wędlina, bo sama je przygotowujesz i na pewno nie zawiera żadnych substancji dodatkowych. Możesz je też przyprawić dokładnie tak jak chcesz. Jest też doskonałe na obiad. Spróbuj piec w specjalnym rękawie – tak upieczone mięso nie wysusza się nadmiernie i pozostaje bardziej soczyste.

5. Mięsko zmiksowane

To opcja dla dzieci, które absolutnie odmawiają jedzenia mięsa. Podobnie jak do pierwszych zupek dla niemowlaka możesz  wmiksować mięso do potrawy dla dziecka - zwykle dzieci nie lubią gryźć mięsa, bo smak im nie przeszkadza. W ten sposób możesz przygotować zupę jarzynową - warzywa pozostaw jednak w formie niezmiksowanej – lub sos, którym polejesz inne składniki obiadu.

Zobacz też: 3 powody, dla których dzieci nie powinny pić dużo soków
 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dziecko, karmienie, kuchnia, łyżeczka
Dieta
Co wiesz o karmieniu dziecka - test
Pytań jest sporo. A o właściwą odpowiedź nie zawsze łatwo. Teraz jest okazja. Sprawdź swoją wiedzę o karmieniu malca.

    var pyt = new Array(0); var odp = new Array(0); var pkt = new Array(0); var prawidlowe = new Array(0); var odpowiedzi = new Array(0); pyt[0]=' W pierwszym roku życia można doprawiać maluchowi dania: '; odp[0] = new Array(0) odp[0][0]='koperkiem'; odp[0][1]='solą'; odp[0][2]='cukrem'; prawidlowe[0] = '0'; odpowiedzi[0] = ' DOBRA ODPOWIEDŹ: koperkiem Najwcześniej, bo już około ósmego–dziewiątego miesiąca życia, dziecko może spróbować odrobinę bardzo drobno posiekanego koperku lub natki pietruszki dodanych do zupki jarzynowej (możesz je zmiksować z jarzynami, jeśli boisz się, że nie uda ci się ich drobno posiekać). Natomiast sól i cukier są niepożądane w pierwszym roku życia. Nerki dziecka niezbyt dobrze radzą sobie solą, bo razem z nią jest wchłaniana duża ilość wody, której nadmiar zatrzymuje się w organizmie. Sód pogarsza też przyswajanie wapnia. Specjaliści dopuszczają dodawanie niewielkich ilości soli do potraw dla dzieci powyżej pierwszego roku życia. Podobnie jest z cukrem, który sprzyja próchnicy i nadwadze. Lepiej przyzwyczajać maluszka do naturalnego smaku potraw przygotowywanych z różnych warzyw, mięs i owoców.'; pyt[1]=' Zsiadłe mleko można podać: '; odp[1] = new Array(0) odp[1][0]='w 11–12. miesiącu życia'; odp[1][1]='po pierwszych urodzinach'; odp[1][2]='dopiero w trzecim roku życia'; prawidlowe[1] = 0; odpowiedzi[1] = ' DOBRA ODPOWIEDŹ: w 11–12. miesiącu życia Zsiadłe mleko maluszek może dostać w tym samym czasie co inne przetwory mleczne, np. jogurt, kefir, czyli w 11–12. miesiącu życia. Są one łatwiej strawne niż słodkie mleko. Ale mają też inne zalety. Przetwory zawierające bakterie kwasu mlekowego korzystnie wpływają na florę bakteryjną w jelitach i wspomagają pracę układu pokarmowego.'; pyt[2]=' Dziecko może być wyłącznie na piersi przez pierwsze: '; odp[2] = new Array(0) odp[2][0]='osiem–dziewięć miesięcy';...

Mięso dla dziecka
Fotolia
Żywienie
Jak przygotować mięso dla trzylatka? Duszenie, smażenie, grillowanie
Są lepsze i gorsze sposoby przygotowywania posiłków dla dziecka. Najwcześniej możesz podać mięso gotowane, później także duszone i pieczone. Dopiero dziecko, które skończyło trzy lata, może zacząć jeść mięso grillowane lub smażone.

Choć trzylatek może jeść już prawie wszystkie potrawy z rodzinnego stołu , wciąż warto pamiętać, że jego dieta nie może być tłusta i ciężkostrawna. Powinna zawierać produkty bogate w składniki potrzebne dziecku do rozwoju, a więc witaminy i składniki mineralne. Mięso najlepiej przyrządzać w sposób, który gwarantuje, że będzie ono łatwostrawne . Duszenie Duszone mięso możesz podawać dziecku już w drugim roku życia. Najpierw podduś je na patelni, a potem gotuj w przykrytym naczyniu w niewielkiej ilości wody. Będzie wtedy miękkie, nie wysuszy się, a sos stanie się bardziej zawiesisty. Uzupełniaj wodę, by mięso się nie przypaliło! Nasza rada. Duszenie ułatwia patelnia (z pokrywką i odłączaną rączką), którą można wstawić do piekarnika i tam dalej dusić potrawę (ciepło rozchodzi się wówczas bardziej równomiernie). Zobacz też: Masło, margaryna czy oliwa? 7 ważnych faktów o tłuszczach dla dziecka   Smażenie Dziecku w drugim roku życia możesz przygotować naleśniki i omlecik. Ale aż do trzeciego roku nie podawaj smażonych mięs i ryb . Do smażenia używaj oleju rzepakowego lub oliwy. Unikaj smażenia na maśle, bo szybko się przypala. Dla polepszenia smaku możesz na końcu położyć na kotlecie kawałeczek masła. Kotlety smaż kilka minut z każdej strony: schabowe po 7-8 minut, mielone wieprzowe 5-8, sznycle cielęce 6 minut. Aby mięso nie puściło soku, najpierw rozgrzej olej, a potem smaż bez przykrycia – przykryj dopiero pod sam koniec. Nasza rada. Nigdy nie używaj po raz drugi oleju, na którym już coś smażyłaś. Jeśli olej zacznie dymić, wylej go i przed ponownym smażeniem umyj patelnię.     Grillowanie Potrawy grillowane nadają się dla dzieci po trzecim roku życia. O ich popularności decyduje nie tylko to, że przyrządzone w ten sposób mięso jest smaczne, kruche i soczyste, a jarzyny (np. papryka,...

mięso dla niemowlaka
AdobeStock/NataLis
Dieta
Mięso dla niemowlaka: kiedy i ile mięsa podać? Jakie mięso nadaje się dla niemowlaka?
Odpowiadamy na pytania, kiedy i jakie mięso podać dziecku. Być może martwisz się, czy niemowlę nie je go zbyt mało lub za dużo. Albo masz wątpliwości, jak je przygotować i jak właściwie gotować. Z pomocą dietetyka tłumaczymy, ile razy w tygodniu niemowlę powinno jeść mięso i jakie gatunki są najzdrowsze.

Mięso dla niemowlaka to ważny element diety. Jest w nim tyle ważnych składników odżywczych, że trudno je czymkolwiek zastąpić.   Wyjaśniamy, ile mięsa dziennie powinno jeść niemowlę i czy mięso mielone nadaje się dla małego dziecka. Z pomocą prof. dr hab. n. med. Haliny Weker publikujemy listę dozwolonych gatunków mięsa dla niemowlaka. Kiedy przygotować pierwsze mięso dla niemowlaka? Mięso warto podać w 6. miesiącu życia dzieciom karmionym butelką i w 7. miesiącu dzieciom karmionym piersią. Po 4. miesiącu życia w organizmie malca kończą się zgromadzone w życiu płodowym zapasy żelaza, którego dobrym źródłem jest właśnie mięso. Jeśli mięso jest dobrej jakości (a takie powinno być!), nie trzeba gotować go osobno i dodawać do zupki dopiero po zmiksowaniu lub posiekaniu. Jakie mięso jest najzdrowsze dla niemowlaka? Dla niemowlaka wybieraj białe gatunki mięs, np. indyka, kurczaka, królika – mają one mało czerwonego barwnika, czyli mioglobiny, i są chudsze. Nie znaczy to, że w ogóle nie wolno jeść wołowiny, cielęciny czy wieprzowiny. Jednostronna dieta może być przyczyną niedoborów ważnych składników odżywczych. Czerwone mięso zawiera dużo żelaza hemowego, koniecznego do produkcji czerwonych krwinek. Jak kupić dobre mięso dla dziecka? W sklepach ze zdrową żywnością pytaj o mięso ekologiczne – jeśli ma certyfikat, pochodzi od zwierząt, które nie były karmione paszą z dodatkiem antybiotyków, stymulatorów wzrostu. To ideał. Kupuj je też w zwykłych sklepach, nigdy na bazarze lub targu. Wybieraj chude, świeże, mało przekrwione mięso. Uwaga, gotowe mięso mielone nie nadaje się dla niemowlaka! Znacznie zdrowiej przygotować mięso mielone samodzielnie w domu, bez dodatku tłuszczu. Niemowlak nie może też jeść podrobów i przetworów mięsnych (kiełbasy,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak