Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
przekąski dla niemowlaka soki
LanaK - Fotolia.com
Żywienie

3 powody, dla których dzieci nie powinny pić dużo soków

Odpowiedź wydaje się oczywista - ale wcale taka nie jest. Sok może być dla dziecka jedną z dziennych pięciu porcji warzyw i owoców. Ale maluchy nie mogą ich pić zbyt dużo.

W diecie dziecka nie może być zbyt dużo soków owocowych. Niektórzy specjaliści twierdzą nawet, że jeśli dzieci jedzą odpowiednio dużą ilość świeżych owoców, mogą w ogóle nie pić soków. Oto powody.

1. Sok jest kaloryczny

W porównaniu ze świeżymi owocami sok nie zapewnia żadnych dodatkowych substancji odżywczych, a ponieważ zbyt częste picie soku może prowadzić do spożywania zbyt dużej ilości kalorii i bólów brzucha, umiar jest jak najbardziej wskazany.

2. Sok nie zawiera błonnika, który znajduje się w świeżych owocach i warzywach

Przez to łatwo wypić go zbyt dużo. Błonnik zawarty w owocach wypełnia żołądek, a ten wysyła do mózgu sygnał, że jest już napełniony i należy zaprzestać jedzenia. W przypadku soku ten mechanizm nie działa – dlatego dzieci mogą wypić naraz np. trzy szklanki soku, natomiast nie zjedzą trzech jabłek jedno po drugim.

Zobacz też: Błonnik - sposób na zaparcia

3. Czysty sok zawiera dużo cukru

To głównie woda i cukry (m.in. fruktoza, glukoza, sacharoza) oraz pewnych ilości trochę witamin i składników mineralnych. Dziecko musiałoby zjeść nawet osiem pomarańczy, żeby dostarczyć organizmowi tyle cukru, ile zawierają dwie szklanki (ok. 450 ml) naturalnego niesłodzonego soku pomarańczowego!

Ile soku może wypić dziecko?

• Niemowlę od 6. do 12. miesiąca życia: do 150 ml, czyli ok. 2/3 szklanki dziennie
Dziecko od 1 roku do 3 lat: do 250 ml, czyli szklankę dziennie
• Dzieci 4-8 lat: 250-375 ml, czyli 1,5 szklanki dziennie

Zobacz też, jaka woda dla dzieci jest najlepsza.

Jakie powinny być soki dla dziecka?

• Najlepsze są soki naturalne, 100%, przecierowe lub soki świeżo wyciskane, bez dodatku cukru.
• Sok owocowo-warzywny zawiera mniej cukru niż sam sok owocowy.
• Sok przygotowany z koncentratu często ma zwiększoną ilość cukru. Nawet jeśli jest na etykiecie informacja, że nie zawiera dodatku cukru, cukier może być ukryty w koncentracie!
• Soki typu "smoothie" zawierają bardzo dużo cukru - nawet 31 g w jednej szklance.

Zobacz też: 7 złotych zasad czytania etykiet

Dopajanie dzieci słodkimi napojami

dziecko, kuchnia, pić, sok, szklanka
Żywienie
Sok czy napój
Maluszek nie zawsze daje się namówić na zjedzenie owoców i warzyw, chętnie za to napije się soczku. Czy jednak rzeczywiście to jest tak samo, jakby zjadł świeży owoc? Niestety, niekoniecznie.

Wszystko zależy od tego, co naprawdę znajduje się w butelce lub kartoniku. Sprawdziliśmy. Byłoby ideałem, gdyby maluch pił soki świeżo wyciśnięte z owoców i warzyw, bo znajduje się w nich najwięcej witamin. Jest tylko jedna rzecz ważna w przypadku małego dziecka: owoce i warzywa powinny pochodzić z ekologicznych upraw. Niestety, kupując w sklepie, nie masz takiej pewności. Podobnie jest w przypadku soków – też nie wiadomo, z jakich warzyw i owoców zostały zrobione (wyjątkiem są soczki dla niemowląt). Pamiętaj, że soki zawierają dużo cukru, nawet jeśli nie są dosładzane. Niemowlę w 6. miesiącu może wypić ok. 60 ml soku (a potem co miesiąc o 10 ml więcej); dziecko powyżej roku: 200 ml. Tylko którego? 100% SOK BOBOVITA Sok przecierowy jest dobrym źródłem błonnika, który zapobiega zaparciom oraz pomaga usuwać z organizmu szkodliwe substancje. Sok nie zawiera dodatku cukru, nie ma w nim też konserwantów, barwników. Można go przelać do kubeczka i podać dziecku lub pozwolić mu pić przez słomkę, co będzie dla niego wielką atrakcją. Picie przez słomkę stymuluje też mięśnie potrzebne przy nauce mowy. Dla niemowląt: Z badań Instytutu Matki i Dziecka wynika, że prawie połowa mam podaje dzieciom w wieku 4–12 miesięcy soki niespełniające norm żywności dla najmłodszych. Czyli tzw. soki dla dorosłych. To za wcześnie. Uwaga: niemowlęce soki są kontrolowane pod względem wartości odżywczych. Surowce użyte do ich sporządzenia pochodzą z upraw ekologicznych. Skład (w 100 ml): Kalorie: 54 kcal Cukry: 12,9 g Składniki dodane: witamina C POMARAŃCZA JUPIK To dość typowy napój owocowy składający się przede wszystkim z wody i cukru. Sok to jedynie 20% składu Jupiku. Niestety, w tym napoju jest też mnóstwo chemii (aromaty, stabilizatory, barwniki oraz konserwant: benzoesan sodu). Można go podawać tylko czasem (nie wcześniej...

Logo 1000 dni dla zdrowia
Mat. pras.
Żywienie
Jak karmić małe dzieci -1000 pierwszych dni dla zdrowia
Okazuje się, że prawidłowe karmienie dzieci nie jest tak oczywiste jak mogłoby się zdawać. Bo rodzice popełniają błędy - to pokazały badania. Jakie są najczęstsze.

Wystartował Program „1000 Pierwszych dni dla zdrowia”, poświęcony edukacji żywieniowej rodziców dzieci do 3. roku życia. W ramach Programu kilkanaście organizacji pozarządowych i instytucji publicznych przeprowadzi warsztaty i spotkania edukacyjne dotyczące zasad zdrowego żywienia maluchów. Program jest odpowiedzią na zdiagnozowany przez ekspertów w ostatnich latach problem niewłaściwego żywienia dzieci w wieku do 3 lat w Polsce. Tymczasem 1000 pierwszych dni życia jest kluczowe dla zdrowego rozwoju człowieka. W tym okresie dziecko aż 5-krotnie zwiększa swoją masę urodzeniową, a długość jego ciała podwaja się – już nigdy w ciągu życia wzrost i rozwój organizmu nie będzie tak intensywny. W tym czasie programuje się też metabolizm, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka, również w wieku dorosłym. Jakie błędy rodzice popełniają najczęściej?   1. Przygotowywanie zbyt gęstego mleka modyfikowanego Mleko modyfikowane należy zawsze przygotowywać zgodnie z przepisem znajdującym się na opakowaniu - tylko wtedy będzie ono miało odpowiednią ilość składników dostosowaną do potrzeb dziecka. Przygotowywanie zarówno zbyt skondensowanej mieszanki, jak i zbyt rozcieńczonej nie jest korzystne dla dziecka .     2. Podawanie nadmiernej ilości słodzonych napojów Głownie chodzi tu o herbatki i inne napoje zawierające dużą ilość cukru (lub dosładzane sacharozą). Takie napoje dostarczają zbyt dużą ilość kalorii, co może przyczyniać się do rozwoju próchnicy zębów, wystąpienia u dziecka nadwagi, zaburzeń łaknienia i zaparć. Maluch powinien zaspokajać pragnienie wodą źródlaną niskozmineralizowaną .       3. Podawanie zbyt dużej ilości soków Dziecko w pierwszym roku życia może wypić do 150 ml soku owocowego dziennie, natomiast maluch powyżej pierwszego roku 200-250 ml, czyli...

niemowlę, kubek niekapek, krzesełko, ciasteczka, kuchnia
Dieta
Kubeczek pełen smaku
To ważne, by dziecko dostało codziennie odpowiednią porcję napojów, bo wysuszone śluzówki są bardziej podatne na infekcje.

Jeśli maluch jest chory i ma wysoką gorączkę, tym bardziej powinien dużo pić. Odpowiednia ilość płynów wypłukuje toksyny z organizmu. Dzieci ważące do 10 kg powinny codziennie dostawać 100 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Dzieci ważące od 10 do 20 kg  – 1 litr oraz dodatkowo po 50 ml na każdy kilogram masy ciała powyżej 10 kg. Ilość wszystkich wypijanych napojów, a więc mleka, herbatek, kaszek, soków i zupek, w pierwszym roku życia powinna wynosić około 1,5 litra dziennie. MLEKO Z piersi lub modyfikowane, gdy nie możesz karmić naturalnie. To pierwszy posiłek, który dostaje twoje dziecko i który zaspokaja wszystkie jego potrzeby żywieniowe przez pierwsze miesiące życia. Nie ma wtedy konieczności podawania mu jakiegokolwiek innego napoju. Mleko zawiera białko, wapń, witaminy, łatwo przyswajalne tłuszcze i składniki mineralne – wszystko, co jest konieczne do prawidłowego rozwoju małego dziecka. UWAGA! Jeśli dziecko jest chore i gorączkuje, a lekarz stwierdzi, że trzeba maluszka dopajać, możesz podać mu letnią przegotowaną wodę niegazowaną. Od kiedy: od 1. miesiąca. WODA Najzdrowsza i dobrze gasi pragnienie. Warto przyzwyczajać malucha do picia jej jak najwcześniej. Dla niemowląt nadaje się woda niegazowana niskozmineralizowana, niskosodowa. Dzięki temu nadmiernie nie obciąża organizmu malca. Dla dziecka w pierwszym roku życia musisz ją zagotować przed podaniem. Wodą możesz rozcieńczać soczki i przygotowywać na niej herbatki. Kupuj wodę z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Od kiedy: od 1. miesiąca (jeśli jest taka potrzeba). SOK Przecierowy (jest sycący) albo klarowny. Soki zawierają węglowodany i składniki mineralne. Maluchowi w pierwszym roku życia wystarczy do 150 ml soku dziennie – to buteleczka lub mniej więcej trzy czwarte szklanki. Zbyt duża ilość soku może...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak