Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
pizza dla dzieci
Adobe Stock
Żywienie

Pizza dla dzieci: przepisy na szybkie i zdrowe pizze (w tym najlepsze ciasto!)

Pizza dla dzieci zrobiona w domu – brzmi dobrze? To danie zazwyczaj króluje na liście ulubionych dziecięcych potraw. Na szczęście, w przeciwieństwie do hamburgerów czy frytek z baru, domowa pizza to całkiem zdrowe jedzenie. Przedstawiamy przepisy na ciasto na pizzę dla dzieci i sos oraz pomysły na zdrowe składniki.

Robienie pizzy dla dzieci to sama frajda. Przepisy na nią są proste, można eksperymentować z dodatkami, a do przygotowań włączyć także maluchy. Świeże składniki mają mnóstwo wartości odżywczych. Zdrowa pizza dla dzieci nadaje się na drugie danie, pożywną kolację, można ją również zjeść (na zimno) na pikniku, w podróży, na wycieczce.

Spis treści:

Ekologiczne produkty

Ciasto na pizzę dla dzieci: przepis

Według naszego przepisu zrobisz grubsze ciasto na pizzę, bo takie – wiemy z doświadczenia – dzieciaki lubią najbardziej!

Składniki:

  • 2 szklanki mąki
  • 3-4 dag drożdży
  • 3 łyżki oleju lub oliwy
  • szczypta soli
  • szklanka wody lub mleka

Wykonanie:

Pokruszone drożdże rozpuść w letniej wodzie lub mleku, wymieszaj z mąką i solą. Wyrabiaj, wlej olej. Wyrabiaj dalej, aż ciasto będzie gładkie. Przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia (30-60 min). Gdy ciasto podwoi objętość, rozwałkuj je na placek o grubości 3–10 mm. Wyłóż nim formę, zrób brzegi. Pizzę na takim cieście piecze się w piekarniku nagrzanym do 190°C (góra-dół). Czas pieczenia wynosi około 20 minut, aż ciasto się zezłoci i ser stopi.

Pizza Margherita: przepis na szybką pizzę dla dzieci

Składniki:

  • pomidory bez skórki albo sos pomidorowy (najlepszy będzie sos zrobiony według przepisu podanego w ramce niżej), ewentualnie pomidory z puszki
  • oliwa z oliwek
  • łyżka ziół (bazylia, oregano lub gotowa mieszanka ziół do pizzy)
  • mozzarella albo inny ser

Wykonanie:

1. Rozgrzej piekarnik do  190°C (góra-dół).
2. Spód posmaruj oliwą.
3. Pomidory pokrój w plastry i ciasno ułóż na spodzie lub posmaruj go sosem.
4. Posyp rozprowadzony na cieście sos ziołami.
5. Mozzarellę pokrój w plastry, twardszy ser zetrzyj na tarce.
6. Posyp pizzę serem i upiecz – zajmie to około 15-20 minut. 

Możesz też zrobić własny sos pomidorowy do pizzy dla dzieci – będzie najzdrowszy! Wystarczy, że zmieszasz ok. 600 g przecieru pomidorowego (passaty) z 50 g oliwy, posiekaną cebulą i czosnkiem, do tego doprawisz odrobiną soli, ziołami i będziesz gotować ok. 15-20 minut na wolnym ogniu.

Zdrowa pizza dla dzieci: pizza warzywna

Składniki:

  • pomidory albo sos pomidorowy (według przepisu z ramki wyżej lub lekki koncentrat pomidorowy bez dodatków smakowych)
  • oliwa z oliwek
  • mozzarella lub inny ser
  • łyżka ziół
  • warzywa: pomidorki koktajlowe, kolorowa papryka, cukinia, cebula, mogą być też brokuły, listki szpinaku albo roszponki, pokrojone w plasterki oliwki

Wykonanie:

1. Rozgrzej piekarnik do  190°C (góra-dół).
2. Spód posmaruj oliwą, wyłóż sos lub pomidory (jak wyżej), posyp ziołami.
3. Ułóż na spodzie pokrojone warzywa.
4. Posyp pizzę startym serem lub też ułóż plastry mozzarelli. Wstaw do piekarnika na około 20 minut.

Jeśli chcesz, aby pizza dla dzieci była jeszcze zdrowsza i mniej tłusta, zrezygnuj z sera. Taką pizzę z pysznymi pieczonymi warzywami możesz podawać z jogurtowym dipem.

Pizza hawajska dla dzieci: przepis

Składniki:

  • pomidory lub przecier pomidorowy
  • oliwa z oliwek
  • łyżka ziół
  • mozzarella lub inny ser
  • szynka pokrojona w kostkę lub paseczki (mogą być też kawałki pieczonego lub gotowanego drobiu)
  • ananas z puszki, odsączony i drobno pokrojony

Wykonanie:

1. Rozgrzej piekarnik do  190°C.
2. Spód pizzy posmaruj oliwą, wyłóż sos lub pomidory, posyp ziołami.
3. Ułóż na cieście szynkę i ananasa.
4. Posyp pizzę startym serem lub ułóż plastry mozzarelli (ananasa lub szynkę możesz też położyć na wierzch – jak wolisz, według waszego smaku). Piecz w piekarniku przez około 20 minut. 

Od kiedy pizza dla dzieci?

Zanim podasz dziecku pizzę, zaczekaj, aż skończy ono 12 miesięcy. Pamiętaj, że dieta takiego malucha powinna być urozmaicona, jednak nie zawsze może on jeść to, co dorośli. W diecie rocznego dziecka zakazane są też niektóre przyprawy, a sól dozwolona jest w niewielkiej ilości. Najlepszym rozwiązaniem na początek będzie pizza Margherita lub pizza warzywna bez sera. Aby posiłek był zdrowszy, warto jako dodatek do pizzy podać sałatkę lub surówkę.

Zobacz też

śniadanie dla dziecka
AdobeStock
Żywienie
Śniadanie dla dziecka: pyszne, zdrowe i proste pomysły (także na ciepło)
Śniadanie dla dziecka powinno być nie tylko pyszne, ale także zdrowe i urozmaicone. Dobrze, jeśli jest podawane na ciepło i pokrywa zapotrzebowanie na większość ważnych składników odżywczych. Jak je komponować? Pomogą ci nasze pomysły na zdrowe i szybkie śniadanie dla dziecka z mlekiem, owocami i jajkiem.

Śniadanie dla dziecka to nie tylko kaszki (bo te, jedzone codziennie, mogą się po prostu znudzić). Pierwsze śniadanie jest zdecydowanie najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, ponieważ ustawia tempo przemiany materii na cały dzień. Z tego względu powinno być odżywcze, dostarczać organizmowi energii i dobrych składników, ale również atrakcyjne, by dziecko chciało je zjeść. Od dobrego śniadania w dużym stopniu zależy, czy dziecku wystarczy energii do zabawy, czy raczej szybko zacznie marudzić. Oto nasze zdrowe i pyszne pomysły na śniadanie dla dziecka. Szybkie i pyszne pomysły na śniadanie dla dziecka Poniżej przedstawiamy pomysły na pyszne i szybkie śniadanie dla dzieci. Większość składników, która jest potrzebna do ich wykonania, z pewnością znajduje się w każdym domu. Propozycje naszych śniadań dla dzieci są też kolorowe i apetyczne, co na pewno dobrze zadziała na najmłodszych. Jeśli twoje dziecko jest jeszcze zbyt małe na potrawy tego typu – zainspiruj się naszymi przepisami na śniadania dla rocznego dziecka  (możesz skorzystać też z propozycji na śniadania dla niemowlaka ). 

Zupa-krem z soczewicy
AdobeStock
Przepisy
Zupa z soczewicą dla niemowlaka – od kiedy można ją podać? [PRZEPIS]
Zupa z soczewicą to fantastyczna opcja na zdrowy, pożywny i smaczny obiad. Czy zupę z soczewicą można podać także niemowlakowi? Tak, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Dowiedz się, od kiedy możesz podać swojemu maluszkowi zupę z soczewicy.

Soczewica to źródło łatwo przyswajalnego białka i cennych witamin. Odpowiednio przyrządzona jest naprawdę smaczna, zwłaszcza podana w formie zupy. Polecamy ją szczególnie w chłodne dni, kiedy to ma się ochotę na coś sycącego i pożywnego. Podajemy sprawdzony przepis na pyszną zupę-krem z soczewicy, którą polubią dzieci i dorośli. Zupa z soczewicy dla niemowlaka – przepis (od 10. miesiąca) Potrzebujesz: 100 g czerwonej soczewicy 2 marchewki 2 pomidory 2 łyżki oliwy z oliwek listek laurowy litr wody Dla dorosłego dodatkowo: sok z cytryny 2 ząbki czosnku 5 gałązek zielonej pietruszki Wykonanie: Marchewkę obierz, umyj i zetrzyj na tarce. Pomidory obierz ze skórki, wyjmij nasiona i pokrój w kostkę. Soczewicę umyj. Gotuj ją razem z warzywami, oliwą i listkiem laurowym przez ok. 45 minut. Przetrzyj przez sitko lub zmiksuj. Dla dorosłego: czosnek zmiksuj z sokiem z cytryny i natką. Dodaj do zupy. Jeśli jest za gęsta, możesz do niej dolać więcej wody. Nasza rada: Wszelkie zupy-kremy świetnie sprawdzają się w wypadku dzieci, które nie lubią gotowanych warzyw i nie tkną zupy, jeśli zobaczą w niej zielony groszek albo natkę pietruszki. W zupie-kremie ich nie zauważą! Od kiedy można podać soczewicę niemowlakowi? Samą soczewicę można podać dziecku już od 6. miesiąca życia. Można ugotować ją w lekkim, warzywnym wywarze i dodać do niej ugotowaną marchewkę czy pietruszkę. W podanym przez nas przepisie znajduje się pomidor, który nadaje potrawie mnóstwo smaku. Pomidory można podać dziecku dopiero po 10. miesiącu, przy czym należy bacznie obserwować jego reakcję, gdyż potrafi on silnie uczulić — przepis na zupę-krem z soczewicy przeznaczony jest dla dzieci po ukończeniu 10 miesięcy. Czy soczewica jest lekkostrawna? Spośród wszystkich roślin strączkowych to właśnie...

Budyń dla niemowlaka
Adobe Stock
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Budyń to pyszny deser, który smakuje dobrze zarówno na ciepło, jak i na zimno. Podajemy przepis na domowy budyń, który można podać już niemowlakowi. Jest o wiele zdrowszy – i smaczniejszy – niż budyń ze sklepu. Jak go zrobić z wykorzystaniem mleka modyfikowanego?

W sklepach można znaleźć wiele rodzajów budyniu: w proszku i gotowych, w plastikowych opakowaniach, najczęściej z bitą śmietaną na wierzchu. Niestety, gotowe budynie zawierają wysoką ilość cukru, niepotrzebnych zagęszczaczy, a także konserwantów. Z pewnością nie są one a najzdrowszym wyborem żywieniowym, zwłaszcza dla dzieci. Najlepiej więc, jeśli zrobisz go sama. Wówczas będzie nie tylko pyszny, ale i zdrowy. Przedstawiamy przepis na domowy budyń dla niemowlaka i starszaka –  jeden w wersji klasycznej, z mlekiem krowim, a drugi z użyciem mleka modyfikowanego. Jak zrobić budyń dla niemowlaka i od kiedy go podać? Budyń dla niemowlaka na mleku modyfikowanym można podać dziecku po ukończeniu 9. miesiąca życia dziecka. Klasyczny budyń na krowim mleku można podać po pierwszym roczku. W naszym przepisie występuje purée z banana – stanowi ono zdrowy zamiennik cukru. Zamiast bananów można użyć domowego słodzidła z daktyli (wystarczy zmiksować kilka świeżych daktyli z wodą). Budyń dla niemowlaka na mleku modyfikowanym – przepis od 9. miesiąca życia Składniki: ½ szklanki wody 1 żółtko 2 łyżki mąki ziemniaczanej 4 miarki mleka modyfikowanego Potrzebujesz: Miarki do mleka modyfikowanego Garnka Kubka Miseczki/salaterki Łyżki i łyżeczki Przygotowanie: Do garnka wlej wodę. Wstaw ją na gaz i zagotuj. W czasie, w którym woda będzie się gotować, w kubku wymieszaj żółtko wraz z mąką ziemniaczaną i łyżką stołową wody. Kiedy woda się już zagotuje, wlej do niej zawartość kubka. Zagotuj. Kiedy masa będzie gęsta i zagotowana, zdejmij ją z gazu. Całość pozostaw do całkowitego wystudzenia. W międzyczasie rozrób 4 miarki mleka modyfikowanego wraz z łyżką stołową wody. Po rozrobieniu mleka modyfikowanego dodaj je do gotowego, wystudzonego budyniu w garnku....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz