Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, maluch, karmienie, obiad
Żywienie

Planowanie posiłków

Jeśli posiłki będą atrakcyjne i pożywne, dziecko nie będzie szukało przekąsek uzupełniających jego jadłospis.

1. Śniadanie
To najważniejszy posiłek dnia. Po nocnej przerwie dostarcza energii na cały aktywną porę dnia, wpływa na kondycję fizyczną i intelektualną dziecka. Powinno być pożywne i pełnowartościowe, a więc dostarczać białka, węglowodanów i tłuszczu oraz witamin i składników mineralnych. Dla małych dzieci (w drugim roku życia) idealne śniadanie to kaszka mleczna, nieco starsze maluchy mogą zjeść płatki śniadaniowe na mleku (najlepiej na modyfikowanym), kanapki z wędliną, jajko lub twarożek i popić mlekiem. Kanapki warto wzbogacić dodatkiem warzywnym lub/i świeżymi owocami. Szczególnie zimą ważne jest by śniadanie przygotowane było jako ciepły posiłek i rozgrzewało malca przed wyjściem na spacer.

2. Drugie śniadanie
Powinno tylko łagodzić uczucie głodu w oczekiwaniu na obiad. Może to być mała kanapka z twarożkiem i sok, mleko z kawałkiem ciasta drożdżowego, jogurt lub owoce.

3. Obiad
Najlepiej, gdy jest złożony z dwóch dań. Zupy należy przygotowywać na wywarach jarzynowych lub mięsnych (nie należy gotować wywarów na kościach i na "kostkach rosołowych"). Jarzyny do zupy można rozgnieść widelcem lub pokroić w kostkę. Drugie danie to zwykle porcja mięsa, ryba lub jajko np. sadzone, ale raz w tygodniu można przygotować obiad jarski, np. makaron z serem, ryż z truskawkami i ze śmietaną, naleśniki itp. Do obiadu jako dodatek warto przygotować "jarzynkę" (warzywa gotowane) lub/i surówkę. Kalorycznym i sycącym składnikiem drugiego dania są ziemniaki, ryż, kasze lub makaron.

4. Podwieczorek
To niewielki posiłek popołudniowy, wskazany jeśli obiad był dość wcześnie. Najlepsze na podwieczorek są świeże owoce, napoje lub desery na bazie mleka.

5. Kolacja
Jet to ostatni posiłek przed snem, dlatego też nie powinien być spożywany zbyt późno, aby nadmiernie nie obciążać przewodu pokarmowego. Nie powinien być zbyt obfity i ciężko strawny. Zdarza się, że małe dzieci preferują kaszkę na mleku, starsze natomiast chętnie zjedzą np. omlet z warzywami, danie z makaronem lub ryżem, tosty. Mogą być też kanapki i mleko, kakao lub herbata owocowa.

Raport 2017: co jedzą niemowlęta? [WIDEO]

dziecko, dieta dziecka, śniadanie, obiad, karmienie dziecka
JackF - Fotolia.com
Dieta
Obiad, śniadanie, kolacja
Zobacz czy warto biegać za nim z kanapką, bananem, sokami? I dlaczego regularne posiłki są takie ważne?

Ile posiłków dziennie powinno jeść małe dziecko? Czy warto biegać za nim z kanapką, bananem, sokami? I dlaczego regularne posiłki są takie ważne? Dwulatek czy przedszkolak powinien już jeść co najmniej pięć posiłków dziennie: śniadanie pierwsze i drugie, obiad, podwieczorek i kolację. Najlepiej, gdy robi to o stałych porach, a odstępy między kolejnymi posiłkami nie są zbyt długie. Niewielkie odstępstwa to nie problem, ale nie powinno być tak, że malec zasiada do obiadu raz o godz. 12.30, a raz o 17.00 albo raz dostaje podwieczorek, a innym razem nie. Dlaczego to takie ważne? Z kilku powodów. Regularnie Jeśli przerwy między posiłkami są zbyt długie, poziom glukozy we krwi zaczyna gwałtownie spadać, co sprawia, że dziecko jest rozdrażnione i szybko traci siły. Obniżają się też jego możliwości intelektualne, a przecież teraz, choć nie chodzi jeszcze do szkoły, uczy się najintensywniej! Nieregularne posiłki to również najkrótsza droga do otyłości. Jeśli się jada dużo, ale za rzadko lub o zupełnie przypadkowych porach, organizm gromadzi tłuszcz, bo nie wie, kiedy może liczyć na kolejny zastrzyk energii. Jeśli natomiast malec jada rzadko i mało, szybko zaczyna brakować mu ważnych składników. Gdy niedobory są bardzo duże, mogą spowolnić albo wręcz zahamować rozwój dziecka. Uwaga! Wbrew pozorom na niedobory mogą być narażone też maluchy, które wyglądają jak pączki w maśle, bo ilość nie zawsze idzie w parze z jakością. Ale nie non stop Nie warto też przesadzać w drugą stronę. Karmiąc malca zbyt często, można sprawić, że przyzwyczai się do tego albo na hasło „obiad” będzie uciekać, gdzie pieprz rośnie. Rodzice niejadków często popełniają błąd, który długo się na nich mści: podczas spacerów, zabaw itd. chodzą za dzieckiem krok w krok i korzystają z każdej okazji, by wetknąć mu do buzi jakiś kąsek. W efekcie malec...

Dieta
Planowanie posiłków
Obiad ma dostarczyć największej w ciągu dnia ilości białka i warzyw, a także węglowodanów oraz tłuszczów. Poznaj inne zasady planowania posiłków.

Układanie dziecięcego menu nie jest łatwe, gdy maluch ma ledwie kilka ulubionych potraw. Można go jednak karmić i smacznie, i zdrowo. Przed pierwszymi urodzinami, dietę malucha określają szczegółowe zalecenia. Dzięki nim wiadomo, kiedy wprowadzać nowe pokarmy, jak zmieniać konsystencję i skład posiłków. Rodzicom dzieci, które skończyły rok, brakuje takich wskazówek. Począwszy od drugiego roku życia, dietetycy zalecają pięć różnorodnych, wzajemnie uzupełniających się posiłków. Pierwsze śniadanie,    podawane dziecku ok. godz. 7–8, powinno być energetyczne i łatwo przyswajalne, by od razu wzmocnić wzrastającą aktywność organizmu. Najlepszy jest posiłek bogaty w białko (zwłaszcza mleko i produkty mleczne) z dodatkiem produktów zbożowych. 1. Pierwsze śniadanie daje organizmowi siłę na wiele godzin. Powinno być wysokoenergetyczne (25% dziennego zapotrzebowania) i łatwo przyswajalne. Niestety, w porannym pośpiechu maluchom trudno zjeść całą porcję albo wcale nie mają apetytu. Wtedy wystarczy kubek mleka z kawą zbożową lub płatki na mleku, a potem bardziej kaloryczne drugie śniadanie. I śniadanie to 250-325 kcal (dziecko 1-3 lata) i 350-425 kcal (dziecko 4-6 lat). 2. Na drugie śniadanie (10% dziennego zapotrzebowania) przychodzi pora, gdy zaczyna słabnąć zdolność do wysiłku fizycznego i umysłowego, zwykle ok. godz. 10–11. Posiłek ten ma być niewielki, ale powinien dostarczyć Twojemu dziecku dużo energii. II śniadanie to 100-130 kcal (dziecko 1-3 lata) i 140-170 kcal (dziecko 4-6 lat). 3. Pożywny obiad Obiad zjedzony ok. godz. 13–14 najlepiej wzmocni organizm malucha. Dobrze, gdy składa się z zupy warzywnej i drugiego dania (można je podać po półgodzinnej przerwie). Ma dostarczyć największej w ciągu dnia ilości białka (z mięsa, jajek lub ryby) i warzyw (w postaci gotowanej jarzynki i surówki), a także...

Pam 046-002.jpg
Żywienie
Jak zaplanować posiłki dla dziecka?
Układanie dziecięcego menu nie jest łatwe, gdy maluch ma ledwie kilka ulubionych potraw. Można go jednak karmić i smacznie, i zdrowo.

Przed pierwszymi urodzinami, dietę malucha określają szczegółowe zalecenia. Dzięki nim wiadomo, kiedy wprowadzać nowe pokarmy , jak zmieniać konsystencję i skład posiłków. Rodzicom dzieci, które skończyły rok, brakuje takich wskazówek. Począwszy od drugiego roku życia , dietetycy zalecają pięć różnorodnych, wzajemnie uzupełniających się posiłków. Pierwsze śniadanie , podawane dziecku ok. godz. 7–8, powinno być energetyczne i łatwo przyswajalne, by od razu wzmocnić wzrastającą aktywność organizmu. Najlepszy jest posiłek bogaty w białko (zwłaszcza mleko i produkty mleczne) z dodatkiem produktów zbożowych. Pierwsze śniadanie daje organizmowi dziecka siłę na wiele godzin. Powinno być wysokoenergetyczne (25% dziennego zapotrzebowania) i łatwo przyswajalne . Niestety, w porannym pośpiechu maluchom trudno zjeść całą porcję albo wcale nie mają apetytu. Wtedy wystarczy kubek mleka z kawą zbożową lub płatki na mleku, a potem bardziej kaloryczne drugie śniadanie. Pierwsze śniadanie to 250-325 kcal (dziecko 1-3 lata) i 350-425 kcal (dziecko 4-6 lat). Jakie powinno być drugie śniadanie dziecka? Na drugie śniadanie (10% dziennego zapotrzebowania) przychodzi pora, gdy zaczyna słabnąć zdolność do wysiłku fizycznego i umysłowego, zwykle ok. godz. 10–11. Posiłek ten ma być niewielki, ale powinien dostarczyć twojemu dziecku dużo energii. Drugie śniadanie to 100-130 kcal (dziecko 1-3 lata) i 140-170 kcal (dziecko 4-6 lat). Pożywny obiad dla dziecka Obiad zjedzony ok. godz. 13–14 najlepiej wzmocni organizm malucha. Dobrze, gdy składa się z zupy warzywnej i drugiego dania (można je podać po półgodzinnej przerwie). Ma dostarczyć największej w ciągu dnia ilości białka (z mięsa, jajek lub ryby) i warzyw (w postaci gotowanej jarzynki i surówki), a także węglowodanów oraz tłuszczów. Obiad powinien być najbardziej energetycznym posiłkiem (30%...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak