Pełnoziarniste jest zdrowe
Choć biały makaron, bułeczki i ryż kupić najłatwiej, to warto też jak najwcześniej zacząć przyzwyczajać dziecko do jedzenia produktów pełnoziarnistych, bo są zdrowsze. Już w drugim roku życia twoja pociecha może próbować niektórych z nich.
W produktach z ziaren mało oczyszczonych kryje się najwięcej błonnika, witamin, m.in. z grupy B i cennych składników mineralnych (żelazo, wapń).
Na początek spróbujcie jeść je kilka razy w tygodniu, najlepiej na przemian z produktami z białej mąki. Dietetycy zalecają trzy porcje produktów pełnoziarnistych dziennie. Może to być na przykład grahamka na śniadanie (dziecko może jej spróbować już pod koniec pierwszego roku życia), kasza lub makaron pełnoziarnisty jako dodatek do obiadu, a na podwieczorek ciastko owsiane.
Ciemne pieczywo
Przygotowuje się je z mąki nieczyszczonej, razowej (pszennej lub żytniej). To znaczy, że przed zmieleniem z ziarna nie usuwa się zewnętrznej warstwy (tzw. okrywy), która zawiera cenne składniki odżywcze. Najdelikatniejsze są bułeczki grahamki (z mąki pszennej z pełnego przemiału), ale bardzo dobry jest chleb razowy. Powinien być ciężki i długo utrzymywać świeżość.
Nasza rada. Zwróć uwagę, czy chleb nie jest ciemny tylko dlatego, że zabarwiono go karmelem – jeśli tak, powinna być o tym informacja na etykiecie. Prawdziwy razowy powinien być w 50% z mąki razowej.
Makaron razowy
Podobnie jak pieczywo produkowany jest z mąki z pełnego przemiału. Łatwo go odróżnić - jest sporo ciemniejszy od zwykłego pszennego. W porównaniu z makaronem z białej mąki dostarcza podwójnej ilości błonnika oraz żelaza, a także o około 30% więcej witamin z grupy B.
Nasza rada. Makaron razowy gotuje się dłużej (około 15-20 minut), jest po ugotowaniu ciemniejszy i mniej delikatny niż biały.
Przepis na makaron razowy z pesto znajdziesz tu.
Brązowy ryż
Ma naturalne, długie, jasnobrązowe ziarenka z jasnymi plamkami na końcach. Podczas produkcji usuwa się z ziaren tylko zewnętrzne warstwy okrywy. Dzięki ominięciu procesu polerowania zawiera więcej składników mineralnych i witamin.
Nasza rada. Ze względu na nieco ostrzejszy smak brązowy ryż nie nadaje się do deserów. Ma nieco orzechowy aromat. Zwróć uwagę, że trzeba go gotować dłużej niż biały (około 35 minut).
Płatki owsiane
Powstają z całych ziaren owsa pozbawionych tylko twardej zewnętrznej osłony. Jest to zboże najbogatsze w łatwo przyswajalne tłuszcze (w tym nawet nienasycone kwasy tłuszczowe) i proteiny, a także w wapń, żelazo, fosfor, jod, witaminy z grupy B i witaminę E.
Nasza rada. Z płatków owsianych możesz przygotowywać nie tylko owsiankę na mleku (dla najmłodszych), ale także piec z nich ciasteczka czy placuszki. Zmielonych płatków owsianych można używać do panierowania.
Grube kasze
Gryczana, pęczak, perłowa - im mniej oczyszczone i większe kasza ma ziarno, tym jest cenniejsza. W porównaniu z nimi kasza manna ma niewiele wartości. Kasze świetnie smakują w zupach lub jako dodatek do drugiego dania. Można przyrządzać z nich placki lub nadzienia, np. do pierogów.
Nasza rada. Warto gotować je w takiej ilości wody, aby kasza całkowicie ją wchłonęła. Jeśli ugotujesz ją w plastikowym woreczku w dużej ilości wody, to większość cennych składników wylejesz razem z wodą.
Przepis na kaszę jaglaną ze śliwkami znajdziesz tu.