Oto garść ciekawych przepisów na smaczne dania dla dzieci z nadwagą.

Reklama

Sałatka z rzodkiewek


– 1 pęczek rzodkiewek,
– 2 jabłka,
– 1 cytryna,
– 1 łagodna cebula,
– olej słonecznikowy, sól, pieprz,
– ocet estragonowy (pół łyżeczki).

Rzodkiewki umyj, pokrój w talarki. Jabłka opłucz, obierz, podziel na ósemki, a potem pokrój na plasterki, skrop cytryną i dodaj do rzodkiewek. Cebulę obierz, pokrój w kostkę (starszym dzieciom w plastry) i dodaj do pokrojonych rzodkiewek i jabłek. Przygotuj sos – dwie łyżki oleju połącz z octem estragonowym, szczyptą soli i cukru oraz łyżką wody, wymieszaj. Sosem polej surówkę, delikatnie wymieszaj dwoma widelcami. Podawaj do dań obiadowych lub kanapek.

Kalafior w sosie jogurtowo-ogórkowym

Zobacz także

– świeży lub mrożony kalafior,
– średni świeży ogórek,
– 1/2 małej cebuli,
– 1/2 szklanki jogurtu naturalnego,
– łyżeczka posiekanego szczypiorku,
– sól, pieprz, papryka.

Kalafior opłucz, włóż do wrzącej, lekko osolonej wody. Po ugotowaniu odsącz go i pozostaw do ostygnięcia. Przygotuj sos: ogórek opłucz, osusz, cienko obierz ze skórki i pokrój w drobną kostkę. Lekko go posól i wstaw na 20 minut do lodówki. Szczypiorek opłucz pod bieżącą wodą, pokrój bardzo drobno. Cebulę obierz z łupinki i posiekaj. Ogórek i cebulę dodaj do jogurtu, delikatnie przypraw sos szczyptą papryki, pieprzu i soli, a następnie wymieszaj. Ugotowany kalafior włóż do salaterki, polej sosem, oprósz szczypiorkiem. Doskonale smakuje z wędlinami, mięsem lub rybą na zimno oraz pieczywem.
1 porcja dla dziecka = 3-4 łyżki

Kabaczek faszerowany


– 1 kabaczek,
– 3/4 szklanki ugotowanego ryżu,
– pierś kurczaka,
– po 1/2 żółtej i czerwonej papryki,
– 5 małych pieczarek,
– 1 cebula,
– pomidor,
– sól, pieprz,
– olej.

Kabaczek umyj, przekrój wzdłuż i usuń pestki. Wydrąż i posiekaj miąższ. Kurczaka pokrój i duś w małej ilości wody do miękkości, drobno posiekaj. Cebulę pokrój w kostkę i zeszklij na oleju. Dodaj miąższ kabaczka, starte na tarce o grubych oczkach pieczarki, pokrojoną w kostkę paprykę oraz obrany ze skórki i pokrojony pomidor. Warzywa smaż ok. 10 minut, dodaj mięso kurczaka i duś jeszcze 5 minut. Połącz z ugotowanym ryżem i podgrzewaj jeszcze chwilę. Farsz dopraw solą i pieprzem. Kabaczki napełnij farszem, ułóż w wysmarowanym olejem żaroodpornym naczyniu, podlej wodą, przykryj folią aluminiową i zapiekaj ok. 20 minut.
1 porcja dla dziecka = 10-centymetrowy kawałek
[CMS_PAGE_BREAK]

Pieczony kurczak inaczej
– 2 piersi kurczaka,
– 1 cebula,
– 2 ząbki czosnku,
– 1 naturalny jogurt (200 g),
– sok z cytryny, sól, pieprz, przyprawy: imbir, kminek, papryka, pieprz cayenne.

Obierz cebulę i czosnek, bardzo drobno posiekaj i włóż do głębokiego naczynia. Dodaj jogurt i 1/2 łyżeczki mieszanki przypraw. Kawałki mięsa z kurczaka lekko ponacinaj, skrop sokiem z cytryny, oprósz solą i włóż do jogurtowej marynaty na całą noc. Ułóż kawałki kurczaka „w jogurtowym płaszczyku” w wysmarowanym naczyniu żaroodpornym i piecz w średnio gorącym piekarniku ok. 35–40 minut. Podawaj na listku sałaty z sosem jogurtowym. Kawałki zamarynowanego kurczaka nadają się na grillową potrawę w plenerze (umieść ją na kratce, piecz w średniej temperaturze 30-40 minut).
1 porcja dla dziecka = 1/2 piersi z kurczaka

Biały deser z truskawkami
– 2 łyżeczki żelatyny,
– 2 łyżki chłodnej wody,
– 1 szklanka mleka,
– 1 łyżka cukru,
– cukier waniliowy,
– 600 g truskawek.

Żelatynę namocz z chłodnej wodzie, następnie zagotuj mleko, dodaj do niego 2-3 krople olejku migdałowego oraz napęczniałą żelatynę. Wymieszaj wszystko dokładnie i wylej masę na głęboki talerz. Wstaw deser do lodówki na ok. dwie godziny. Truskawki opłucz, osącz, odszypułkuj. 1/3 porcji truskawek zmiksuj, dodaj cukier i wymieszaj. Pozostałe truskawki pokrój na cząstki, rozłóż w miseczkach, polej sosem truskawkowym. Gotową galaretkę pokrój w kostkę. Kostką mleczną udekoruj truskawkowy deser.
1 porcja dla dziecka = 2-3 łyżki deseru

Reklama

Warto wiedzieć
Nadwaga i otyłość jest czynnikiem ryzyka przedwczesnej miażdżycy, chorób sercowo-naczyniowych i nadciśnienia, a także płaskostopia i koślawości kolan. Zaburzenia mogą też dotyczyć produkcji hormonów i nieprawidłowości w procesie dojrzewania płciowego. Jeśli więc Twoje dziecko ma nadwagę, koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem. Gdy uzna, że dieta malucha jest rozsądna, zwiększ jego aktywność fizyczną. Z jadłospisu wyklucz słodycze i mało wartościowe produkty – słodzone napoje gazowane, chipsy itd. Zamiast nich podawaj świeże warzywa i owoce. Jogurty owocowe zastąp naturalnymi, tłuste wędliny - mięsem i drobiem. Zrezygnuj z potraw smażonych, majonezu, tłustych wędzonych ryb.
Uwaga! U małych dzieci nie wolno stosować diet odchudzających. Aby zapobiec problemom z otyłością, trzeba unikać przekarmiania. Chwalenie dziecka za zjedzenie wszystkiego lub ganienie, gdy coś zostało na talerzu, zaburza mechanizmy samokontroli łaknienia.

Reklama
Reklama
Reklama