Najbardziej kłopotliwa, jeśli chodzi o przygotowanie posiłków, jest dieta bezglutenowa zalecana w chorobie trzewnej glutenozależnej (celiakia), w zespole choroby glutenowrażliwej (alergia). Leczenie polega na całkowitej eliminacji z jadłospisu produktów z pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa (mąki, pieczywo, zwykłe makarony, płatki owsiane, kasza manna, ciastka) i zastąpieniu ich przetworami ze zbóż naturalnie bezglutenowych (ryżu, kukurydzy, gryki, prosa) oraz mączką ziemniaczaną. Dozwolone są produkty kontrolowane na zawartość glutenu oznaczone symbolem „Przekreślony kłos”. U większości pacjentów objawy nietolerancji glutenu ustępują z wiekiem. U chorych na celiakię dieta bezglutenowa powinna być stosowana przez całe życie.

Reklama

Ciasto biszkoptowe
(dla dzieci uczulonych na gluten)
– 4 jaja,
– 12 dag cukru,
– 8 dag mąki kukurydzianej,
– masło i grysik kukurydziany do wysmarowania formy.
Formę wysmaruj masłem i oprósz mąką kukurydzianą. Utrzyj żółtka z cukrem na puch. Ubij na sztywno białka jaj. Do utartych żółtek dodaj pianę z białek i przesianą mąkę kukurydzianą. Całość lekko wymieszaj, przełóż do formy, piecz w dobrze nagrzanym piekarniku.

Chleb ze skrobi pszennej bezglutenowej
(dla dzieci uczulonych na gluten)
– 50 dag skrobi pszennej bezglutenowej,
– 4 dag drożdży,
– 1/2 łyżeczki cukru do drożdży,
– 2 szklanki mleka,
– 1 duży ziemniak gotowany przetarty przez sito,
– sól, kminek.
Drożdże rozetrzyj z cukrem, dodaj 4 łyżeczki skrobi, rozprowadź letnim mlekiem tak, aby powstała jednolita masa o gęstości śmietany. Pozostaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Do pozostałej ilości skrobi dodaj przetarty ziemniak, wyrośnięty rozczyn, sól, kminek, pozostałą ilość mleka i wyrabiaj kilka minut. Wyrobione ciasto pozostaw do wyrośnięcia – objętość ciasta powinna się zwiększyć dwukrotnie. Prostokątną formę wysmaruj masłem, napełnij ciastem do połowy i znowu pozostaw do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto posmaruj rozmąconym jajem i piecz ok. 50 minut w średnio gorącym piekarniku. Upieczony chleb po schłodzeniu przechowuj w torebce foliowej.
[CMS_PAGE_BREAK]
Kruche ciasteczka kukurydziane
(dla dzieci uczulonych na gluten)
– 15 dag mąki kukurydzianej,
– 15 dag kleiku ryżowego,
– 20 dag masła,
– 10 dag cukru pudru,
– 3 duże żółtka,
– cukier wanilinowy lub starta cząstka laski wanilii.
Mąkę i kleik wymieszaj na stolnicy, dodaj masło i posiekaj nożem. Połącz z cukrem, startą wanilią, surowymi żółtkami i szybko zagnieć. Pozostaw w lodówce ok. 15 minut. Następnie rozwałkuj je na grubość ok. 0,5 cm
i wycinaj ciasteczka. Każde ułóż na blaszce, posmaruj rozbitym białkiem i posyp grubym cukrem. Wstaw na 10 minut do nagrzanego piekarnika.

Placki z jabłkami
(dla dzieci uczulonych na jajka, mleko i gluten)
– 4 niewielkie kwaśne jabłka,
– 3/4 mąki kukurydzianej,
– 1 szklanka mąki niskobiałkowej,
– 1,5 szklanki wody,
– 2 łyżki oleju,
– 4 łyżeczki cukru,
– sól,
– olej do smażenia.
Składniki wymieszaj drewnianą łyżką lub mikserem. Dodaj jabłka obrane i pokrojone w plasterki. Nabieraj ciasto tak, by w każdym placku znalazł się plasterek jabłka. Smaż je na niewielkiej ilości oleju. Po usmażeniu odsącz placuszki na bibule i posyp cukrem pudrem.

Reklama

Warto wiedzieć
- Alergia pokarmowa jest jedną z najczęstszych dolegliwości wieku niemowlęcego i wczesnodziecięcego. U ok. 2-3% niemowląt i małych dzieci za różne reakcje alergiczne odpowiedzialne są białka mleka i jego przetworów, zbóż (gluten), jaja, soi, ryb lub glikoproteiny niektórych warzyw i owoców, np. cytrusowych.
- Dieta bezmleczna – stosowana jest w alergii i nietolerancji mleka krowiego, białka mleka krowiego, w pierwotnej nietolerancji laktozy (wrodzony brak aktywności laktazy) lub wtórnej (w wyniku uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego), w galaktozemii. Zapotrzebowanie na białko pokrywają wtedy preparaty mlekozastępcze, białko mięsa, jaj, produktów roślinnych. (W diecie bezmlecznej można wykorzystać większość proponowanych przez nas przepisów zastępując mleko preparatami mlekozastępczymi).

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama