Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, kuchnia, karmienie
Panthermedia
Żywienie

Żeby dziecko chętniej jadło

Tak jak najedzony nie zrozumie głodnego, tak mama maluszka, który wcina aż mu się uszy trzęsą, nie jest w stanie pojąć ogromu troski mamy małego niejadka. Jak namówić smyka do jedzenia i... uspokoić nerwy?
Anna Stolarczyk - dietetyk
dr inż. Anna Stolarczyk
Konsultacja merytoryczna

Adaś ma dwa latka. Szczupły, uśmiechnięty, bystry, dobrze się rozwija. Jedyny problem – nie chce jeść. To znaczy: zawsze jest chętny na batonik czy sok, jednak o normalnej porcji śniadania, obiadu czy kolacji nie ma mowy. Dla Agnieszki, jego mamy, każdy posiłek to stres. Ona sama już zaczyna się bać, jak będzie wyglądał kolejny posiłek, jeszcze zanim zabierze się za jego przygotowywanie. Na szczęście mimo tego, że chłopiec je rzeczywiście niewiele, nie choruje więcej niż rówieśnicy. – Martwię się jednak, że przez to, że tak mało je, może mieć niedobory, np. wapnia czy niektórych witamin. Staram się podawać mu dodatkowe witaminy, ale to wcale nie poprawia jego apetytu!

Gdy Agnieszka czyta zalecenia dietetyków, co dziecko codziennie powinno zjeść, wpada w przerażenie. My też piszemy, że dobra dieta w okresie dzieciństwa jest bardzo ważna, ponieważ ma wpływ nie tylko na to, jak dziecko teraz rośnie i przybiera na wadze, ale też na jego zdrowie za... 40–50 lat!  Dobra dieta w dzieciństwie zapobiega przecież wielu chorobom cywilizacyjnym w przyszłości, w tym chorobom serca, cukrzycy, wielu typom nowotworów. Co więc robić, gdy dziecko, jak Adaś, nie chce jeść tego, co zalecają dietetycy?

Spisuj wszystko, co dziecko jadło
Przez trzy dni nie martw się, że dziecko nie chce jeść i podawaj mu tylko tyle, na ile rzeczywiście ma ochotę. Za to wszystko dokładnie spisuj na kartce (uwzględniając także przekąski i soki). Zobacz, czy rzeczywiście jest tego tak niewiele.

Nie podawaj „śmieciowego jedzenia”
To znaczy: słodyczy, chipsów, paluszków, chrupek, a także wszelkiego rodzaju fast foodów (pizze, hamburgery, hot dogi). Są wysoko kaloryczne, a jednocześnie mało wartościowe. Jeśli malec chce coś przekąsić, zaproponuj kawałek jabłka (dzieci bardzo chętnie jedzą pokrojone na cząstki). Jeżeli ma to być coś słodkiego, to podaj raczej kawałek domowego ciasta lub czekolady (najlepiej ciemnej), a nie baton. Słodycze proponuj po głównym posiłku. Jeśli jednak dziecko nie zje obiadu, nie podawaj mu deseru. Lepiej gdy zgłodnieje i zje później warzywa, owoce, mięsko czy rybę niż słodki batonik. Rzadko proponuj też płatki śniadaniowe – są bardzo słodkie, niektóre z nich składają się nawet w 40 proc. z cukru!

Ogranicz soki
Tak, to wcale nie pomyłka! Dziecko powyżej pierwszego roku życia nie powinno pić więcej niż 150 ml soku (czyli trochę więcej niż pół szklanki), a w wieku przedszkolnym – 250 ml (szklanka). Najbardziej wartościowe są te świeżo wyciskane domowe soki z owoców lub warzyw oraz soczki przeznaczone dla niemowląt i dzieci do lat trzech. Ucz, by malec zaspokajał pragnienie wodą. Jeśli podajesz herbatki (owocowe, ziołowe), staraj się ich nie dosładzać.  Nie proponuj dziecku słodkich napojów o owocowych nazwach, a także tzw. wód smakowych (w rzeczywistości są to wody z cukrem lub ze sztucznym słodzikiem, a często też konserwantami). Z jogurtów  wybieraj naturalne – sama dokładaj do nich owoce, ewentualnie lekko dosłódź je miodem lub cukrem. I tak będą mniej słodkie niż produkty ze sklepu. A cukier hamuje łaknienie.

Nie podawaj papek
Jeśli w drugim roku życia (i później) podajesz maluchowi tylko kaszki i zmiksowaną zupkę (bo tak łatwiej i szybciej go nakarmić), zniechęcasz go do jedzenia. Lepiej jeżeli dziecko zje mniej, niech to jednak będą podane osobno warzywa, mięsko, ziemniaki.

Urozmaicaj dania
Żadne dziecko z apetytem nie zje trzeci dzień z rzędu takiej samej zupy. Każdego dnia proponuj coś innego. Na przykład na śniadanie: kaszka, różnego rodzaju płatki, ryż na mleku, omlet, minikanapki, jajecznica na parze. Na obiad: kolorowe spaghetti z mięskiem, pierożki, szaszłyki rybne. Na kolację: zapiekanka z warzyw, placuszki z jabłkiem.

Co zrobić, by niejadek zjadł (nie tylko) obiadek? Wypróbuj te sposoby! [WIDEO]

niemowlę, karmienie, odżywianie, warzywa, fotelik
Żywienie
Zasady diety na 2-3 rok życia
W drugim i trzecim roku życia dziecko może jeść już większość dań. Ale nadal odpowiednio przygotowywanych.

Dbaj, by posiłki zawierały wszystkie niezbędne składniki odżywcze i były lekkostrawne. Wybieraj mało przetworzone produkty i zdrowo je przyrządzaj: gotuj, piecz, duś. Oto zasady komponowania diety dla dzieci powyżej pierwszego roku życia. Wprowadź produkty pełnoziarniste Oprócz białego pieczywa dziecko powinno jeść bułki i chleb razowy, graham, pieczywo orkiszowe, makaron razowy, brązowy ryż. A oprócz manny kaszę gryczaną, jęczmienną, jaglaną oraz płatki owsiane. Warzywa i owoce podawaj pięć razy dziennie Warzywa gotuj na parze, podawaj w zupach lub sałatkach. Z soczewicy, grochu, fasoli rób purée. Zamiast słodyczy proponuj owoce, np. na deser. Pamiętaj, że kiszona kapusta i ogórki to źródło kwasu mlekowego i witaminy C. Są łatwiej strawne niż surowe. Drób przyrządzaj bez skóry Dania z indykiem lub kurczakiem podawaj co 2.–3. dzień. To mięso, które jest lekkostrawne i szybko się gotuje. Przed przyrządzeniem usuń z niego tłuszcz i skórę. Przygotowuj chude czerwone mięso Wystarczy, jeśli malec zje je 2–3 razy w tygodniu. Z wołowiny, cielęciny, wieprzowiny, jagnięciny rób pulpety, pastę mięsno-warzywną. Pieczonym mięsem zastępuj wędliny. Parówki podawaj rzadko, i tylko te przeznaczone dla dzieci. Podobnie jak mięso dobrym źródłem żelaza jest też żółtko, grube kasze, pieczywo razowe, warzywa strączkowe. Zachęcaj do picia mleka, maślanki, kefiru lub jogurtu To dobre źródło białka i wapnia. Maślanka, kefir i jogurt zawierają cenne bakterie probiotyczne. Dziecko może też nadal pić mleko modyfikowane. W ciągu dnia powinno wypić 2 szklanki mleka, kubeczek jogurtu i zjeść plasterek żółtego sera. Jajka podawaj kilka razy w tygodniu Dostarczają cennego białka, żelaza i witaminy E. Wartościowe są także jajka przepiórcze – trzy zastępują jedno kurze. Wykorzystuj oliwę lub oleje roślinne...

edipresse.BPH102.jpg
Dieta
Grzechy małego grubaska
Jeśli twój maluch ma pucułowate policzki i mnóstwo fałdek, koniecznie sprawdź, czy nie popełniasz tych grzechów. A jeśli tak, to szybko się ich pozbądź. To dla zdrowia twojego dziecka!

Dziecka nie wolno odchudzać na własną rękę. Zresztą zwykle nie ma takiej potrzeby. Wystarczy przyjrzeć się diecie małego grubaska, sprawdzić, które błędy popełnia się najczęściej, a potem... wystrzegać się ich! To wcale nie jest trudne. Karmienie przy byle okazji Gdy tylko maleństwo zapłacze, podajesz mu mleko. Potem sytuacja wcale nie wygląda lepiej: chcesz, by maluszek zjadł choć ociupinkę kaszki i biegasz za nim po pokoju. W końcu sadzasz go przed telewizorem i wtedy maluch, zajęty bajką, daje się wreszcie nakarmić. W ten sposób dziecko uczy się co chwilę jeść. Posiłku nie kojarzy ze stołem i konkretną porą, a bardziej z oglądaniem telewizji i ciągłym podjadaniem. Trudno się potem dziwić, że smyk nie może się obejść bez słodkiego deseru po obiedzie czy chrupek podczas oglądania bajki. Rozwiązanie: Gdy niemowlę płacze, sprawdź najpierw, czy powodem łez rzeczywiście jest głód. Może po prostu się nudzi? Ponad-rocznemu dziecku podawaj pięć posiłków dziennie (drugie śniadanie i podwieczorek powinny być niewielkie). Gdy smyk twierdzi, że jest bardzo głodny, daj mu najwyżej 2–3 śliwki czy mały jogurt – porcję, która pozwoli mu dotrwać do obiadu czy kolacji. Nagradzanie smakołykami Synek był grzeczny na zakupach, więc zasłużył na batona. Córka stłukła kolanko, a ty kupujesz jej chrupki. Ciocie na urodziny przynoszą bombonierki. A przecież smakołyki nie powinny być nagrodą lub zadośćuczynieniem, bo maluch myśli, że łakocie są czymś wyjątkowym, skoro dawanym „za coś”. Warto więc o nie zabiegać. Rozwiązanie: Jeśli chcesz nagrodzić malca, kup mu zabawkę lub kolorowankę. Pamiętaj jednak, że najlepszą nagrodą jest pochwała i czas spędzany z dzieckiem. Może wybierzecie się razem na huśtawki, które tak maluch uwielbia? Późne kolacje Rodzice z pracy wracają późno, więc pora kolacji przesuwa się. Ty,...

maluch, dziecko, lody, dziewczynka, lato
Żywienie
Zimne przekąski
Nic się nie stanie, jeśli przez cały dzień malec nie zje niczego ciepłego. Pozwól mu się ochłodzić zimnymi przysmakami. Przecież to wakacje!

Gdy na dworze upał, malec ma tylko ochotę na lody, sorbety, chłodniki, mrożoną herbatę. Bardzo proszę! Menu na upały Śniadanie? Jeszcze nie jest gorąco, więc podaj maluchowi danie wartościowe i kaloryczne, bo to może być jego największy posiłek w ciągu dnia. Dobra jest np. kaszka z owocami, pieczywo z serkiem i truskawkami lub twarożek z jajkiem. Obiad? Coś lekkiego: np. makaron z owocami i serkiem, chłodnik, ziemniaczki z kefirem lub zsiadłym mlekiem. To nic, że w takim zestawie nie ma mięsa ani ryby. Bardziej „treściwe” danie malec zje na kolację, gdy upał trochę zelżeje. W gorące dni podawaj za to dużo napojów, bo dziecko poci się, a wraz z potem traci wodę i składniki mineralne. Niech pije  wodę (najlepiej średniozmineralizowaną), kompoty, soki, owocowe oraz ziołowe i owocowe herbaty. Jako desery i przekąski proponuj mu dania, które są bogate w witaminy i minerały, a jednocześnie zaspokajają pragnienie. Świetne będą na przykład koktajle owocowe i owocowo-jogurtowe, jogurty, lody, sorbety. Dodatkową atrakcją dla malca będzie to, że są one tak przyjemnie chłodne! Uwaga na gardło Jest tylko jeden minus jedzenia zimych dań w upał: gardło. Spałaszowanie lodów czy wypicie soku z kostkami lodu na rozgrzanej słońcem plaży może skończyć się anginą. Upał rozszerza naczynia krwionośne, a ochłodzone gwałtownie się kurczą. Śluzówka gardła staje się niedokrwiona, a wtedy z łatwością mogą ją zaatakować wirusy i bakterie. Jak temu zapobiec? • Przypilnuj, by malec odpoczął przed jedzeniem zimnych posiłków. • Podawaj mu je raczej w domu, a jeśli na dworze, to w cieniu. • Pilnuj, by lody czy sorbety smyk lizał, a nie gryzł. • Nie proponuj lodów tuż po ciepłej zupie lub herbacie. Jeśli malec zjadł coś ciepłego, niech poczeka chociaż pół godziny, zanim dostanie lody. • Nie podawaj dań prosto z lodówki. Są jogurty...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak