Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
uwaga, nadwaga, polskie, dzieci, tyją
Żywienie

Uwaga, nadwaga! Polskie dzieci tyją najszybciej!

Nadwagę ma aż 17. procent polskich dzieci. To dwa razy więcej niż jeszcze 10 lat temu! Jak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF, nigdzie nie przybywa małych grubasków tak szybko jak u nas.
Dzieci z nadwagą przybywa w Polsce w zastraszającym tempie - wynika z opublikowanego przez UNICEF raportu „Warunki i jakość życia dzieci w krajach rozwiniętych”. 
Choć są kraje w których małych grubasków jest więcej (np. w Grecja, Kanada czy USA), nigdzie nie przybywa ich tak szybko jak u nas. Jeśli tak dalej pójdzie, błyskawicznie dogonimy USA, gdzie nadwagę ma aż trzydzieścioro na każdą setkę dzieci. 
 
W innych krajach też nie jest dobrze: odsetek dzieci z nadwagą wzrósł w ciągu dekady w 17 z 21 badanych państw.
 
Najwięcej małych grubasków (powyżej 20 proc)  jest w Kanadzie, Grecji i USA.  Najmniej (poniżej 10 proc.) w  Holadii, Danii i Szwajcarii. 
 

Dlaczego nadwaga jest problemem?

- Dotknięte nadwagą  dzieci borykają się brakiem akceptacji rówieśników, a więc mają kłopot  już dziś. W przyszłości mogą mieć jeszcze większy: nadmiar kilogramów prowadzi do wielu chorób - powiedziała nam Ewa Falkowska z UNICEF Polska.
 

Dlaczego polskie dzieci tyją tak szybko?

Jak powiedziała nam Ewa Falkowska, nadwaga wynika głównie z braku zdrowych nawyków.  Dzieci za rzadko jedzą warzywa i owoce i zdecydowanie  za mało się ruszają. Tylko 20 proc. małych Polaków deklaruje, że jest aktywna fizycznie przez co najmniej godzinę dziennie.
 


 

To nadmiar białka (a nie cukru i tłuszczu) powoduje u dziecka nadwagę? [WIDEO]

UNICEF: dzieci są niedożywione
Adobe Stock
Żywienie
Co trzecie dziecko w wieku 2-3 lat jest niedożywione!
Tyle jedzenia na świecie się marnuje, a aż 30 proc. dzieci na świecie jest niedożywionych. Trudno w to uwierzyć, ale raport UNICEF nie pozostawia złudzeń.

149 milionów dzieci na świecie rośnie zbyt wolno, 50 milionów waży zdecydowanie za mało, a 40 milionów ma nadwagę. Co z nami jest nie tak , że przy takiej ilości marnującego się jedzenia aż tyle maluchów nie odżywia się prawidłowo? Doniesienia UNICEF Wczoraj, 15 października 2019 r., UNICEF opublikował raport, z którego wynika, że co trzecie dziecko w wieku 2-3 lat jest niedożywione. Mamy XXI wiek, w którym część dzieci nie ma co jeść, a część, mimo obfitości dostępnego jedzenia, żywi się fatalnie, co zagraża ich życiu i zdrowiu . Najczęściej w ich diecie występuje niedobór żelaza oraz witaminy A . I niedobory te dotyczą aż połowy dzieci – choć nie chodzą głodne, nie otrzymują z pożywieniem niezbędnych składników. Niedożywienie dzieci w liczbach Najmocniej przemawiają podsumowania i cyfry, więc spójrz na nie: aż 200 milionów dzieci w wieku poniżej 5. r. ż. jest niedożywionych, blisko 70 proc. dzieci w wieku 6 miesięcy – 2 lata nie jest prawidłowo odżywianych , 45 proc. dzieci w wieku 6 miesięcy – 2 lata nie je warzyw i owoców, prawie 60 proc. dzieci w wieku 6 miesięcy – 2 lata nie je nabiału, jajek, ryb , mięsa, tylko 42 proc. niemowląt do 6. miesiąca życia pije mleko matki. Skutkiem takiego sposobu odżywiania są problemy z odpornością, prawidłowym wzrostem i rozwojem, także mózgu oraz kłopoty z nauką. Najczęstszą współczesną formą głodu wśród dzieci jest tzw. głód ukryty. Polega on na tym, że dzieci nie otrzymują niezbędnych składników odżywczych i jednocześnie mają nadwagę. Źródło problemu głodu ukrytego Problem ten dotyczy coraz większej liczby dzieci w krajach wysokorozwiniętych, także w bogatej Europie . Na przestrzeni lat 2000-2016 podwoiła się liczba dzieci z nadwagą i otyłością. Rośnie spożycie fast foodów i słodzonych napojów. Wszystko przez...

hamburger, frytki, fast food
pilipphoto - Fotolia.com
Żywienie
Śmieciowe jedzenie jest jak narkotyk - nie podawaj go dziecku. Wstrząsająca kampania. Przesadzili?
"Nie wstrzyknęłabyś narkotyku dziecku, więc czemu go nim karmisz?" Obejrzyj wstrząsający film.

Dzieci tyją na potęgę, więc kampanii , które mają skłonić rodziców, by  nie tuczyli ich jedzeniem typu fast food i ograniczali słodycze jest całe mnóstwo. Australijski film pod tytułem Break The Habit (Zerwać z nałogiem)  jest jednak wyjątkowo mocny: matkę, która karmi dziecko śmieciowym jedzeniem przedstawia się tu tak, jakby podawała dziecku heroinę. Nadwaga i otyłość nie jest wyłącznie problemem Australii czy Ameryki. To się dzieje u nas. Dzieci tyją w zastraszającym tempie. Coraz więcej maluchów ma nadwagę , czasem sporą. Coraz większym problemem wśród najmłodszych staje się także otyłość oraz lawina konsekwencji, którą niesie za sobą. To wszystko nie dzieje się tylko gdzieś tam w świecie, ale także w Polsce .  Jak wynika z wielu raportów (m.in. raportu przygotowanego przez UNICEF) nigdzie tak szybko nie przybywa małych grubasków jak u nas. Przeczytaj: Uwaga, nadwaga! Polskie dzieci tyją najszybciej!   Dlaczego dzieci tyją tak szybko? Nadwaga i otyłość u dzieci ma najczęściej banalną przyczynę. To efekt  braku ruchu, podawania maluchom słodkich napojów i jedzenia typu  fast food oraz nadmiaru  cukru.  Taka dieta nie służy także dzieciom, które (jeszcze!) są szczupłe ani nawet tym, które odziedziczyły brak skłonności do tycia.     Dlaczego trzeba chronić dzieci przed nadwagą i otyłością? Grube dzieci     Są mniej sprawne fizycznie. Jako niemowlęta później siadają, raczkują, chodzą. Potem wolniej biegają,  trudniej im się wspinać, jeździć na rowerze itd. Łatwo się męczą i szybko pocą. Szybko zaczynają unikać ruchu i tyją jeszcze bardziej.  Są bardziej narażone na problemy ze zdrowiem. Częściej chorują na astmę, cukrzycę typu 2, nadciśnienie, stłuszczenie wątroby, bezdech. Są bardziej...

Nadwaga u dzieci
Fotolia
Zdrowie
Co 3. dziecko ma nadwagę, co 10. nadciśnienie. A rodzice o tym nie wiedzą!
Już kilka lat temu alarmowano, że polskie dzieci tyją najbardziej w Europie, ale to, co przedstawiono podczas konferencji w Instytucie Matki i Dziecka, to już dramat: co 3. ośmiolatek w Polsce ma nadwagę, a co dziesiąty - zbyt wysokie ciśnienie.

Coraz więcej dzieci w Polsce waży za dużo, ma nadwagę i otyłość. Co gorsza - rodzice nie zwracają na to uwagi i nic z tym problemem nie robią - pokazały wyniki badania European Childhood Obesity Surveillance Initiative przeprowadzone wśród 8-latków w Polsce. Co 3. dziecko z nadwagą Przebadano 3 400 uczniów 2 i 3 klas szkoły podstawowej. Okazało się, że co trzeci z nich ma nadwagę lub otyłość. Niepokojące jest też to, że większość rodziców uważało, że wszytko jest w porządku, to znaczy, że waga dzieci jest prawidłowa. Tyko 14 proc. rodziców zdawało sobie sprawę z tego, że dziecko ma nadwagę.  Czytaj też: Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie   Co 10. dziecko ma nadciśnienie Niepokojące jest też to, że już nie tylko nadwaga i otyłość jest problemem. Z badań wynika, że co 10. ośmiolatek ma już zbyt wysokie ciśnienie tętnicze . – Widać zatem zależność między nadwagą a ryzykiem rozwoju nadciśnienia - mówi prof. Anna Fijałkowska , kardiolog z Instytutu Matki i Dziecka. U dziecka, które ma nadwagę i zbyt wysokie ciśnienie, rozwijają się zmiany miażdżycowe . Dlaczego dzieci tyją?  Powody są dobrze znane: mała ilość aktywności fizycznej, przesiadywanie przed ekranem komputera i złe nawyki żywieniowe . Problemem numer 1 jest zarówno to, co dzieci jedzą, jak to, czego nie jedzą. Jedzą za dużo słodyczy, a za mało warzyw. Prawie 12 proc. dzieci je warzywa rzadziej niż raz w tygodniu! Tymczasem zalecania mówią o 5 porcjach warzyw i owoców dziennie (z przewagą warzyw). Nawyki żywieniowe dziecka można zmienić, jednak zmiany muszą zacząć się od rodziców: to oni pierwsi muszą zacząć 5 razy dziennie sięgać po warzywa i owoce . (Badanie wykonało European Childhood Obesity Surveillance Initiative, w ramach projektu WHO. Koordynatorem badań był Instytut Matki i Dziecka. Przebadano 3400 uczniów, średnia...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak