Jak uchronić dziecko przed otyłością? 11 rad dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat
Co czwarty mały Europejczyk jest za gruby. To 10 razy więcej niż 40 lat temu! Na szczęście nie musisz bezradnie patrzeć jak twoja pociecha zamienia się w klopsa.
Przeczytaj także, jak chronić przed otyłością niemowlę
1. Nie martw się, że dziecko smukleje
Gdy przestaje być niemowlęciem, jego ciało zmienia proporcje. To normalne.
2.Przyzwyczajaj do regularnych posiłków
Dziecko powinno jeść 5 posiłków dziennie: śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja. Nie biegaj za nim z kanapką, nie przyzwyczajaj do ciągłego podjadania, bo nie będzie miało szansy zgłodnieć. Jeśli nie zjadło obiadu, niech poczeka na podwieczorek.
3. Nie popędzaj przy jedzeniu
Maluch powinien jeść spokojnie, wszystko dokładnie żując. Badania nie pozostawiają wątpliwości: dzieci, które jedzą powoli, rzadziej są otyłe.
4. Nie zmuszaj
Nie każ zjadać wszystkiego, co przygotowałaś. Pamiętaj, że małe dziecko ma mały żołądek.
5. Uważaj na napoje
Nie dawaj maluchowi słodzonych, farbowanych napojów udających soki.
[CMS_PAGE_BREAK]
6. Nie pocieszaj i nie nagradzaj jedzeniem
W ten sposób uczy się dzieci, że na smutek, stres, zdany (lub nie) egzamin najlepsza jest czekolada albo szturm na lodówkę.
7. Uważaj na słodycze
Dziecko może je jeść, ale nie codziennie i nie workami! Poproś dziadków, by swoją miłość do wnuków wyrażali inaczej niż poprzez czekoladę i inne kaloryczne frykasy. Potrawy na słodko (naleśniki itd.) przyrządzaj tylko od czasu do czasu. Nie mogą być podstawą jadłospisu.
Przeczytaj, co można podarować dziecku zamiast słodyczy.
8. Karm zdrowo
Stawiaj na jakość, nie ilość, wybieraj to, co wartościowe, unikaj wysoko przetworzonej żywności i pustych kalorii.
Trzymaj z daleka od dań typu Fast food. Na spacery i wycieczki zabieraj kanapki i owoce, żeby nie kupować batonów i słodkich bułek, gdy zgłodniejecie.
9. Nie pozwalaj jeść przed telewizorem
Posiłek to posiłek, a nie coś "przy okazji". Dobre nawyki są ogromnie ważne. Dzięki nim dziecko nie będize jadało w biegu byle czego.
10. Zachęcaj do ruchu
Nie każ malcowi siedzieć w wózku, jeśli już potrafi chodzić. Nie powstrzymuj jego naturalnej ruchliwości. Baw się z nim tak, by ruszał się jak najwięcej, np. w berka. Starszego smyka zabieraj na spacery i plac zabaw. Nie pozwalaj mu tkwić przed telewizorem. Powinien biegać, wspinać się na drabinki, jeździć na rowerze.
Tu znajdziesz kilka pomysłów na zabawy ruchowe
11. Dbaj, by się wysypiało
Dzieci, które mało śpią, szybciej tyją.