Zdrowy brzuszek latem
Latem szczególnie trzeba uważać na to co się je samemu i co podaje się dziecku. Niestety o zatrucie bardzo łatwo!
- Edipresse Polska S.A.
Gdy żar leje się z nieba, błyskawicznie mnożą się bakterie. Dlatego latem bardzo łatwo o zatrucie pokarmowe.
Jakich produktów lepiej nie jeść latem?
Podczas wakacyjnych miesięcy nie kupuj dziecku ciastek z kremem, lodów z niepewnego źródła, hamburgerów sprzedawanych w kioskach i przydrożnych barach. Ryzyko wiąże sie też z jedzeniem źle przechowywanego mięsa i wędlin kupowanych na targowiskach, niemytych owoców i picie nieprzegotowanej wody.
Czy dziecko z zatruciem pokarmowym trzeba leczyć w szpitalu?
Jeśli choroba przebiega łagodnie, nie ma takiej potrzeby. Maluch musi dużo pić. Możesz mu podawać Smectę oraz Gastrolit, węgiel, preparaty z probiotykami. Na gorączkę i ból brzucha pomaga paracetamol. Nie podawaj leków z ibuprofenem.
Jak powinna wyglądać dieta dziecka, które uległo zatruciu?
Przy zatruciu pokarmowym dieta jest tak samo ważna, jak podawanie leków i nawadnianie. Jeśli chory maluszek jest karmiony piersią, nie należy tego przerywać, a gdy dziecko pije mieszankę, szczególną uwagę należy zwrócić na nawadnianie. Przez kilka dni nie podawaj dziecku soków, owoców, jajek, mleka, nabiału i cukru – zastępuj go glukozą. Dziecko, które już wraca do zdrowia, może jeść pieczywo z masłem, chude pieczone mięso, ziemniaki purée, ugotowaną marchewkę, zupkę jarzynową z mięsem. Z nabiału najpierw wprowadź produkty mleczne, które zwierają żywe kultury bakterii.
Co może pić malec chory na biegunkę?
Przy biegunce nie można dopuścić nawet do niewielkich objawów odwodnienia. Niemowlakowi podawaj chłodne i słabe herbatki owocowe, wodę mineralną, wodę z Gastrolitem lub Orfalt. Dziecko powyżej roku może pić coca-colę bez gazu. Gdy często wymiotuje, napoje trzeba podawać po łyżeczce co kilka minut.
A jak podczas wakacji radzić sobie z zaparciami?
Zaparcia są problemem dzieci, które muszą korzystać z toalety poza domem, np. na wyjeździe. Sprawdź, czy dziecko pije tyle, ile powinno – 20-kilogramowy maluch powinien dostać ok. 1,5 litra płynów (w tym zupy i mleka). Co może pomóc: gotowane i utarte na grubej tarce buraczki, na śniadanie płatki owsiane lub jęczmienne np. ze zsiadłym mlekiem albo pieczywo z mąki z pełnego przemiału, naturalny jogurt z łyżeczką siemienia lnianego (zalanego wrzącą wodą), kompot z suszonych owoców, koktajl ze świeżych owoców z drobnymi pestkami. Na czczo podawaj dziecku filiżankę chłodnej przegotowanej wody z miodem i cytryną.
Jak uniknąć zatrucia salmonellą?
Salmonellą można się zarazić od jej nosiciela lub osoby chorej, ale też jedząc niedogotowane jajka, źle przechowywane przetwory mleczne i mięsne. Rzadziej do zakażenia dochodzi po wypiciu surowej wody lub przez kontakt ze zwierzętami, które są nosicielami tej bakterii (np. żółwiami).