Materiał Partnera
Dzielnica Smaku Dzielnica Dotyku Dzielnica Zapachu Dzielnica Wzroku Dzielnica Słuchu Dzielnica Niespodzianek Dzielnica Spotkań Miasteczko Zmysłów
Zabawa ćwicząca zmysł dotyku: Połącz kropki. Co widzisz na obrazku?
Dotyk jest jednym z najważniejszych zmysłów. Czy wiesz, że dzięki niemu dziecko może poznawać świat i… dać się poznać? Rozwiąż nasze zadanie przygotowane dla najmłodszych i pozwól go stymulować!
Zmysł dotyku ma kilka funkcji. Jedną z nich jest możliwość poznawania świata i kontaktu z nim. Ponadto pozwala odczuwać temperaturę otoczenia, ból i dyskomfort. Warto również pamiętać, że jest on istotny dla rozwoju emocjonalnego. Dzięki niemu dziecko czuje bliskość, a także wie, że jest bezpieczne, kochane i akceptowane. Czy wiesz, jak rozwijać zmysł dotyku? Podpowiadamy, jakie zabawy i aktywności się do tego przydadzą, a także proponujemy zadanie, które pomoże rozwinąć ten zmysł.

Jak rozwijać zmysł dotyku u dziecka?

By go stymulować, warto zapewnić maluchowi, jak najwięcej pozytywnych doznań dotykowych i z czucia głębokiego. Przede wszystkim w wolnych chwilach warto się dużo przytulać, co zapewni dziecku nie tylko właściwy rozwój, ale również da mu poczucie bezpieczeństwa, które ma dla dziecka ogromne znaczenie. Oprócz tego przydatne do rozwoju zmysłu dotyku są zabawy masami plastycznymi (np. plasteliną, masą solną), pomoc w pracach kuchennych takich jak np. ugniatanie ciasta, czy też zabawy w ziarnach np. kaszy, ryżu bądź zabawy polegające na rozpoznawaniu faktur różnych przedmiotów, w tym np. gąbki, kamieni, piasku itp. Niezastąpione będą także ścieżki sensoryczne, masaże i zabawy dotykowe typu „Idzie rak nieborak”. Jeśli nie masz pomysłów na zabawy stymulujące zmysł dotyku, przygotowaliśmy jedną z nich.

Sprawdź, jak maluch poradzi sobie z tym zadaniem! Zapraszamy do zabawy!

Zadanie dla malucha: Połącz kropki. Co widzisz na obrazku? Bądź cierpliwy i dokładny. Powodzenia!
Chcesz wydrukować obrazek? Kliknij w niego i ściągnij.
Materiał powstał z udziałem KINDER Niespodzianki