Współpraca Reklamowa
Dzielnica Smaku Dzielnica Dotyku Dzielnica Zapachu Dzielnica Wzroku Dzielnica Słuchu Dzielnica Niespodzianek Dzielnica Spotkań Miasteczko Zmysłów
Zmysł słuchu: Odgłosy jakiego zwierzątka słyszysz?
Czy wiesz, że maluch uczy się mówić właśnie poprzez dźwięki? Prawidłowe słyszenie wpływa także korzystnie na naukę czytania i pisania, a także rozwój umiejętności społecznych. Rozwijaj zmysł słuchu i zagraj z dzieckiem w naszą grę! Z pewnością mu się spodoba.
Maluch słyszy dźwięki już w brzuchu mamy. Około 31. i 33. tygodnia rozpoznaje głos mamy, a między 34. a 36. odróżnia jego tonację, co oznacza, że wie, kiedy mama mówi spokojnie, a kiedy jest np. zdenerwowana. Gdy dziecko się rodzi, ma już w pełni rozwinięty słuch. Później miesiąc po miesiącu uczy się rozpoznawania dźwięków, naśladowania ich aż wreszcie zaczyna dzięki niemu mówić. Warto także pamiętać, że zmysł słuchu pełni również ważną rolę w kształtowaniu osobowości i zachowań dziecka.

Jak rozwijać słuch dziecka?

Zastanawiasz się, jak stymulować słuch malucha? Najprostszym sposobem jest częste mówienie do dziecka – możesz mu opowiadać, czytać, nazywać to co widzisz lub opisywać, co robisz. Na późniejszym etapie rozwoju warto bawić się w zabawy polegające na rozpoznawaniu dźwięków, reagowaniu na nie, czy też różnicowaniu ich (cichy/głośny, krótki/długi, wysoki/niski itp.). Gdy dziecko polubi świat dźwięków przydadzą się zajęcia umuzykalniające, w których będzie mógł odtwarzać usłyszane dźwięki, śpiewać czy tańczyć. Jeśli nie masz pomysłu na zabawę stymulującą słuch, przygotowaliśmy jedną z nich.

Sprawdź, jak maluch poradzi sobie z tą grą!


Materiał powstał z udziałem KINDER Niespodzianka