Współpraca Reklamowa
Dzielnica Smaku Dzielnica Dotyku Dzielnica Zapachu Dzielnica Wzroku Dzielnica Słuchu Dzielnica Niespodzianek Dzielnica Spotkań Miasteczko Zmysłów
Tarcza Newtona [ILUZJA]
Krążek Newtona to koło, na którym znajdują się barwne segmenty: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy. W chwili, gdy obracamy krążkiem Newtona, barwy zlewają się ze sobą i widzimy „barwę” białą. Większość barw, jakie występują w przyrodzie, to barwy złożone, które powstają na przykład w wyniku dodania do siebie przynajmniej dwóch barw prostych.

Dlaczego tak się dzieje?

Obraz, który trafia do ludzkiego oka, nie jest rejestrowany natychmiast. Jeśli prędkość obrotu tarczy jest duża, to różne barwy znajdujące się na tarczy docierają do oka tak szybko, że nie jest ono w stanie ich rozróżnić. W rezultacie wszystkie barwy, które docierają do oka w przeciągu dziesiątej części sekundy, są interpretowane jako jeden sygnał.

Porada dla rodzica:
Własną tarczę Newtona możecie wykonać razem z dzieckiem w domu. Będą wam potrzebne: nożyczki, klej, kolorowe kartki (czerwona, zielona, niebieska, żółta, jasnoniebieska, różowa), płyta CD i  kołeczek drewniany. Kolorowe kartki należy pociąć na równe trójkąty tak, aby otrzymać wycinki koła każdego koloru. Przyklejamy je do płyty CD. Kołeczek musi być naostrzony i powinien być tak duży, aby zmieścić się w otworze płyty CD. Tak wykonane urządzenie wprawiamy w ruch, kręcąc nim jak bąkiem. Przestajemy widzieć poszczególne, barwne sektory, a cała powierzchnia wydaje się mieć barwę zbliżoną do białej.

Źródło:
Isaac Newton zaprezentował w ten sposób w roku 1704 addytywne mieszanie barw: odpowiednia kombinacja barw chromatycznych daje w wyniku zmieszania achromatyczne wrażenie bieli lub inne wrażenie barwne.


Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka