Materiał Partnera
Dzielnica Smaku Dzielnica Dotyku Dzielnica Zapachu Dzielnica Wzroku Dzielnica Słuchu Dzielnica Niespodzianek Dzielnica Spotkań Miasteczko Zmysłów
Aromaty ukryte we flakonach. Niezwykłe spotkanie z kompozytorką zapachów [WIDEO]
– Powiem wam, dlaczego zapach olejku różni się od zapachu rośliny – tak spotkanie z dziećmi w Miasteczku Zmysłów rozpoczęła kompozytorka zapachów, Katarzyna Kochańska. Nie tylko pokazała metody „zabierania” roślinie aromat, ale i podpowiedziała, jak nauczyć się je odróżniać i rozpoznawać. Zobaczcie sami!
W tej niezwykle pachnącej przygodzie, w Miasteczku Zmysłów naszej ekspertce towarzyszyli Szymon i Anielka, którzy wąchali, mieszali i stworzyli własne kompozycje zapachowe.

Dlaczego zapach rośliny różni się od tego w olejku czy flakoniku?

Ekspertka wyjaśniła dzieciakom jak to się dzieje, że zapach olejku różni się od zapachu rośliny. Jedną z metod „zabierania” roślinie zapachu, jest wrzucenie jej do machiny zwanej Alembik.
– Podgrzewam od dołu. Para wodna odrywa drobinki olejku eterycznego, który następnie jest schładzany, a potem wylatuje z otworu – tłumaczyła Kochańska. – Ja zbieram kropelka po kropelce. To są bardzo cenne, skoncentrowane rośliny w płynie i uzyskuje właśnie taki olejek eteryczny – wyjaśniła.
Jak dodała kompozytorka zapachów, można też olejek wydobyć metodą tłoczenia.

Owocowo-kwiatowy odświeżacz do powietrza

Ekspertka wspólnie z młodymi adeptami alchemii przygotowała odświeżacz powietrza. Zadanie wcale nie było takie proste…  – Pierwsza sprawa, muszę dać wodę. Ona będzie bazą naszego zapachu. Potem trzeba będzie dodać zapachy w odpowiednich proporcjach. Wylejemy zatem różę, zapach mandarynki – tłumaczyła krok po kroku Katarzyna Kochańska. Jak dowiedziały się dzieciaki, zapach róży zamknięty we flakoniku, to zapach trochę cytryny, trochę miodu, trochę kwiatów.

–  Musi być serce zapachu, głowa zapachu i baza zapachu. Serce jest najważniejsze i pachnie najdłużej, a głowa zapachu unosi się jak najszybciej i szybko znika – wyjaśniła kompozytorka zapachów, po czym poprosiła Anielkę i Szymona o precyzyjne odmierzenie składników.
Jesteście ciekawi, jak im poszło i jaki zapach powstał z tej mieszanki? Obejrzyjcie nasze wideo!Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka