marko
fot. Marko

Zabawki rozwojowe Tiny Love i edukacyjne K's Kids

Czy moje dziecko powinno już gaworzyć? Dlaczego jeszcze nie siada? Czy przypadkiem nie za wolno się rozwija? Jak mogę mu pomóc? Te i podobne pytania nurtują większość młodych rodziców. Rozwój maluchów mogą wesprzeć odpowiednie do wieku zabawki. Oto kilka najlepszych z nich.
marko
fot. Marko

Maty, karuzele, pchacze, gryzaki, interaktywne zabawki – wszystko to trafia do naszego domu niemalże tego samego dnia, gdy maluch wraca ze szpitala. Część kupujemy sami w trosce o rozwój dziecka, innymi obdarowują nas krewni i znajomi. Współczesne zabawki posiadają wiele niesamowitych funkcji, jednak aby maluch mógł w pełni korzystać z możliwości, jakie oferują, te muszą być dostosowane do wieku i stymulować różne elementy rozwoju dziecka. 

7 Elementów RozwojuEksperci marek Tiny Love i K’Kids doskonale wiedzą, jak ważnym elementem rozwoju dziecka są zabawki, dlatego opracowali obszerny zestaw porad dla różnych etapów rozwoju dziecka oraz zestaw narzędzi, pomagający rodzicom rosnąć wraz z ich dziećmi. Istnieje bowiem aż 7 elementów rozwoju dziecka. Kompletując zabawki dla malucha, powinniśmy wybierać takie, które będą stymulować rozwój wszystkich:

1.    Kojarzenie. Percepcja to skomplikowany proces, który umożliwia odkrywanie świata i zdobywanie nowych umiejętności. Sprawdź: Karuzela klasyczna – Leśna Kraina.2.    Język i komunikowanie się. Nawet gaworzenie jest formą komunikacji. Dzięki rozwijaniu mowy dziecko może dzielić się z otoczeniem swoimi pomysłami, myślami i emocjami.

3.    Ruchy precyzyjne. Praktycznie każda czynność wymaga precyzji i zaangażowania najdrobniejszych mięśni. Dlatego tak ważne jest, by maluch mógł ćwiczyć chwytanie czy celowanie. Wkładanie niektórych przedmiotów do ust jest dla nich bardzo ważną umiejętnością. Sprawdź: Spiralka sensoryczna Inspiral.

4.    Zmysły. Każdy z nas już od narodzin posiada 5 zmysłów. To dzięki nim możemy badać otoczenie i poszerzać jego pojmowanie. Dzięki zmysłom gromadzimy i przetwarzamy napływające informacje. Nie wolno zapominać o wspieraniu żadnego z nich!

5.    Ruchy całego ciała. Silne mięśnie całe ciała są potrzebne do wykonywania takich czynności jak unoszenie głowy, przewroty na brzuch, siadanie, raczkowanie czy chodzenie. Dzięki nim dziecko staje się samodzielne i w pełni aktywne. Sprawdź: Gimnastyka pluszowa dla bobasa z pałąkami - Arktyczna Kraina.6.    Wyobraźnia i kreatywność. Te dwa elementy pozwalają nam tworzyć to, co fizycznie nie istnieje, realizować swoje pomysły i spełniać marzenia. Wyobraźnia dziecka potrafi być naprawdę niesamowita i u niejednego dorosłego wywołać konsternację.

7.    Rozwój emocjonalny i społeczny. Obszar ten wspomaga komunikację z innymi ludźmi, ale też pobudza wyobraźnię i inwencję twórczą.
 

Trójkąt umiejętności

Rozwój dziecka dotyczy 3 ważnych obszarów: fizycznego, poznawczego i społecznego. Te zabawki będą pomocne w rozwoju poszczególnych umiejętności.1.    Obszar fizyczny. Dotyczy on rozwoju podstawowych zmysłów, które pobudzają ciekawość dziecka i zachęcają je do odkrywania rzeczy znajdujących się dookoła niego. Rozwijana jest także motoryka mała (maluch ćwiczy ruchy precyzyjne i uczy się chwytania przedmiotów), a także motoryka duża, czyli rozwój sprawności całego ciała dziecka. Sprawdź: Domek psa Patrica.2.    Obszar poznawczy. Jest to rozwój kreatywności, umiejętności logicznych i językowych. Zabawki takie jak np. klocki rozwijają pomysłowość dziecka i uczą go porządkowania, wnioskowania i rozwiązywania problemów. Maluch uczy się rozpoznawania kształtów, kolorów, a także rozwija zdolność wydawania dźwięków i używania języka. Sprawdź: Edukacyjne klocki puzzle.
3.    Obszar społeczny. Maluch uczy się przede wszystkim wyrażania emocji oraz umiejętności komunikowania się. Posiadanie tej wiedzy pomaga dziecku przy wykonywaniu zadań wymagających współpracy oraz działań zespołowych. Kiedy zadanie zostaje wykonane, pociecha jest zadowolona, co wpływa pozytywnie na jej poczucie własnej wartości. Sprawdź: Mówiąca piłka 2 w 1.

Zabawka dostosowana do rozwoju dziecka

Twoje dziecko jest wspaniałe, jedyne i niepowtarzalne. Rozwija się w swoim własnym tempie, którego bez specjalnych wskazań nie należy ani opóźniać, ani przyspieszać. Naturalnie, jak każdy rodzic, z pewnością zastanawiasz się, czy twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Zamiast przeglądać internetowe fora i niepotrzebnie się denerwować, zasięgnij porady pediatry lub skorzystaj ze wsparcia Internetowego Doradcy Rozwoju. Zaprojektowany przez specjalistów algorytm pozwala wychwycić na ile dziecko ma rozwinięte poszczególne obszary rozwojowe. Wystarczy wybrać wiek dziecka i zaznaczyć stwierdzenia, które dotyczą malucha. Na tej podstawie powstaje analiza, którą można wydrukować. Dodatkowym atutem są propozycje zabawek, które będą skupiać się na tych obszarach, w których występują braki. Dostajesz gotową receptę, jak możesz wspierać rozwój swojego dziecka. 

Najważniejsza rada – nie przejmuj się, nie panikuj, a spokojnie podejdź do tematu i zaufaj specjalistom. Zaoszczędzoną energię spożytkuj na zabawę z dzieckiem. Zwłaszcza, że czas leci nieubłaganie i nawet się nie obejrzysz, kiedy wybierać będziesz kolejne zabawki wspierające dalszy rozwój swojej pociechy!

Udanej zabawy!


Więcej: Marko

Zobacz także

Popularne tematy