Do którego miesiąca ciąży można latać samolotem? [WIDEO]
Położna wyjaśnia, do którego miesiąca i tygodnia ciąży można bezpiecznie latać samolotem. Zwraca również uwagę, o czym należy pamiętać, zanim ciężarna wsiądzie na pokład oraz jak długo powinien trwać lot.
Planując lot samolotem w ciąży, należy upewnić się, jakie zalecenia i wymogi ma konkretny przewoźnik. Niektóre linie wymagają zaświadczeń lekarskich o stanie zdrowia kobiety ciężarnej oraz o braku przeciwwskazań do podróży lotniczej. Warto również dokładnie przemyśleć, dokąd chcemy się wybrać – lot samolotem w ciąży nie powinien trwać dłużej niż 4 godziny.
Do którego tygodnia ciąży można latać samolotem?
W ciąży o prawidłowym przebiegu podróże lotnicze nie są przeciwwskazane u kobiet do 36 tygodnia ciąży, natomiast w ciąży mnogiej spokojnie można latać do 32 tygodnia ciąży. Ograniczenie po 36 tygodniu ciąży związane jest z ryzykiem wystąpienia czynności skurczowej.
Latanie samolotem w ciąży – najważniejsze zasady
Podczas latania samolotem w ciąży powinnaś przestrzegać kilku najważniejszych zasad. Wpłyną one zarówno na bezpieczeństwo twoje i malucha, jak i zapewnią ci komfort w trakcie lotu.
Podczas lotu:
- Pamiętaj o założeniu wygodnego, luźnego ubrania - zapewni ci to komfort podczas podróży.
- Wstań co godzinę z fotela.
- Zrób sobie kilkuminutowy spacer po pokładzie samolotu.
- Wykonuj ćwiczenia kończyn dolnych, czyli: naprzemienne napinanie i rozluźnianie łydek, skrzyżowanie kończyn dolnych na wysokości kostek, a także ruchy okrężne stopami.
- Uzupełniaj płyny! Unikniesz dzięki temu odwodnienia organizmu (w samolocie wilgotność powietrza jest bardzo niska, a więc nawadnianie jest jeszcze ważniejsze niż zwykle).
- Zapinanie pasów przy starcie, jak i lądowaniu samolotu jest obowiązkowe. Pamiętaj, aby pas nie uciskał brzucha, czyli założony był na wysokości miednicy.
Wytyczne konkretnych przewoźników
Każdy przewoźnik ma własne zasady w kwestii latania samolotem kobiet w ciąży. Są one dość podobne, jednak występują minimalne różnice. Warto więc przed podróżą zapoznać się z wytycznymi najbardziej znanych linii lotniczych.
Zobacz także
- Wizzair – liniami Wizzair kobiety w ciąży mogą podróżować tylko do 34 tygodnia ciąży, zaś w przypadku ciąży bliźniaczej jest to 32 tydzień ciąży. W przypadku, gdy przyszła mama jest już po 28 tygodniu ciąży – linie proszą o przedstawienie zaświadczenia lekarskiego, które potwierdza zdolność do podróży samolotem. Zaświadczenie ekarskie powinno być wystawione nie wcześniej niż 6 dni przed wylotem (wszystkie informacje znajdziesz w regulaminie tej linii lotniczej).
- Polskie Linie Lotnicze LOT – tymi liniami mogą podróżować kobiety do 32. tygodnia ciąży. Wymagana jest zgoda lekarza prowadzącego bez konieczności posiadania zaświadczenia. Powyżej 32. tygodnia ciąży wymagane jest wypełnienie formularza MEDIF – możesz pobrać tutaj formularz (więcej informacji znajdziesz na stronie przewoźnika).
- Ryanair – przyszłe mamy mogą latać do 28. tygodnia ciąży. Po 28. tygodniu ciąży przebiegającej bez powikłań muszą posiadać dokument potwierdzający zdolność do lotu wypełniony przez położną lub lekarza. Przewoźnik nie zezwala, by kobiety w ciąży latały po upłynięciu następujących terminów:
– w przypadku ciąży pojedynczej przebiegającej bez powikłań podróżowanie nie jest dozwolone po 36. tygodniu ciąży
– w przypadku ciąży podwójnej, potrójnej itp. przebiegającej bez powikłań podróżowanie nie jest dozwolone po 32. tygodniu ciąży (więcej informacji na ten temat znajdziesz w sekcji Podróżowanie w ciąży na stronie tych linii lotniczych).
Zobacz także:
- Podróże w ciąży - film
- 6 rad, jak przetrwać lot samolotem z małym dzieckiem
- Przeszkadzała jej mama z dzieckiem, na długo zapamięta ten lot!
Film powstał przy współpracy z