Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
edipresse.MUM53.jpg
Dieta

Alergia ukryta w jedzeniu

Mleko, jajka, ryby, gluten: to główni wrogowie alergika. Często są oni ukryci tam, gdzie się ich nie spodziewasz! Jak karmić małego alergika, by uniknął kłopotów?

Najmłodsze dzieci najczęściej mają alergię pokarmową i przez to nie mogą jeść niektórych produktów. Tymczasem dziecko rośnie i potrzebuje składników mineralnych i witamin. Skąd je jednak brać, skoro tyle rzeczy jest zabronionych? Zobacz, jakie produkty są zakazane i czym można je zastąpić.

Sprawdź: Jak leczy się alergię pokarmową u dorosłych?

Uczulenie na mąkę

W zbożach jest sporo białka. Jedno z nich – gluten – to bardzo silny alergen. Znajduje się w pszenicy, życie, jęczmieniu. Alergię na gluten nie jest łatwo wykryć. A gdy już się ją wykryje, trzeba bardzo restrykcyjnie przestrzegać bezglutenowej diety.
Czego unikać? Gluten jest nie tylko w pszennej mące, ale także we wszystkich kaszach pszennych, mannie, zupach i sosach w proszku, warzywach zasmażanych, warzywach podawanych z bułką tartą, omletach, pierogach, makaronach, pizzach. Gluten znajduje się też w składzie większości kisieli, budyniów, kremów budyniowych (takich jak w ciastkach napoleonkach). Jest w gotowych panierowanych kotletach, krokietach i wszystkich produktach obtaczanych w tartej bułce.
Ważne! Czytaj etykiety produktów, które kupujesz dla malca. Pamiętaj, że gluten znajduje się czasem także w niektórych wędlinach (pasztet, pasztetowa, parówki).
Co podawać? Zamiast „normalnego pieczywa” musisz podawać maluchowi bezglutenowe pieczywo. Kupisz je w specjalistycznych piekarniach i sklepach. Jest tam też wiele innych produktów opatrzonych symbolem przekreślonego kłosa – to znak, że nie mają glutenu. Gdy chcesz upiec naleśniki czy ciasto w domu, używaj bezglutenowego produktu zbożowego – z jego dodatkiem wyczarujesz pyszne dania.

Czytaj też: Gluten może zahamować wzrost dziecka

Alergia na jajka

Białko jaja to silny alergen w pierwszych trzech latach życia dziecka. I bardzo niebezpieczny! Nawet na śladowe ilości jajka maluch może zareagować uczuleniem. Alergeny znajdują się głównie w białku.
Czego unikać? Nie kupuj dla dziecka wyrobów ciastkarskich, herbatników, wafli, gofrów, lodów. Pieczywo kupuj tylko w piekarni i proś o takie, które nie było smarowane jajkiem przed pieczeniem. Pamiętaj, że jajka są też w gotowych makaronach, majonezach, galaretkach mięsnych i rybnych, pasztetach, bulionach, mielonych, sznyclach, pierogach, naleśnikach, krokietach.
Ważne! Jeśli dziecko ma alergię na jajka kurze, pewnie będzie ją mieć też na jaja innych ptaków. Może też być uczulony na mięso kurcząt.
Co podawać? Możesz kupować słoiczki z daniami niezawierającymi jajek. Przygotowując posiłki dla dziecka, jajka zastępuj innymi składnikami. Do kotletów mielonych możesz dodawać kleik ryżowy lub 2–3 ziemniaki. Ciasta przygotowuj z dodatkiem miksowanych bananów lub oleju i wody (spajają ciasto).

Uwaga na mleko

Mleko, w którym jest mnóstwo tak potrzebnego dziecku wapnia, jest najczęstszym alergenem. Białka krowiego mleka są częstszą przyczyną alergii niż wszystkie inne produkty razem wzięte. Z tego powodu w tzw. mieszankach leczniczych dla alergików rozbija się cząsteczki białka na mniejsze kawałeczki, które nie powodują u dziecka uczuleń.
Czego unikać? Nie podawaj dziecku mleka: masła, kremów deserowych w proszku, lodów, herbatników, gofrów, wafli, krakersów, pączków, ciastek napoleonek, czekolady mlecznej, krówek i toffi, napojów kakaowych w proszku, zupek i sosów z proszku, pieczywa żytniego, drożdżówek, bułek maślanych, rogali, ciast, podrobów, parówek, pasztetów mięsnych, gotowych potraw z ryb. Mleko dodaje się również do wielu gotowych dań, takich jak np. naleśniki, krokiety, racuchy.
Ważne! Dziecko może się uczulić również na mleko kozie, owcze, soję (uważaj, bo koło 60 proc. dostępnej na rynku żywności zawiera dodatki sojowe!), a także na wołowinę i cielęcinę.
Co podawać? Jeśli robisz ciasta, rób je bez mleka. Zamiast masła dodaj olej. Mleko w naleśnikach zastępuj wodą mineralną, zamiast lodów podawaj mrożone sorbety owocowe.

(Nie)zdrowe ryby

W rybach jest bardzo dużo kwasów tłuszczowych omega-3, cennych dla wzroku, mózgu, odporności. Cennym składnikiem ryb jest też witamina D. Niestety, niektóre dzieci mają na ryby bardzo silną alergię.
Czego unikać? Jeśli dziecko ma alergię na ryby, nie może jeść nie tylko ryb, ale także owoców morza.
Ważne! Niektóre dzieci bowiem mają tak silną alergię na ryby, że niestety nie mogą ich nawet... wąchać!
Co podawać? Zadbaj, by w diecie dziecka nie zabrakło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Znajdują się przede wszystkim w oleju rzepakowym, pestkach słonecznika, dyni, siemieniu lnianym. Dodawaj je do sałatek i różnych dań mięsnych.

Niebezpieczne konserwanty

Konserwanty mogą powodować alergie, reakcje pseudoalergiczne lub nietolerancje pokarmowe. Właściwości uczulające najczęściej mają barwniki, kwas sorbowy, benzoesany, siarczyny, glutaminiany. Nie kupuj produktów, które je zawierają.

Czytaj też: Konserwanty w żywności: rób świadomie zakupy

 


 

Dlaczego należy dzieciom podawać jak najwcześniej alergeny? [WIDEO]

produkty, uczulenie, uczulające, alergia, pokarmowa
Zdrowie
8 produktów, które najbardziej uczulają dzieci
Zanim na testach wyjdzie, na które produkty twoje dziecko ma uczulenie, warto wiedzieć, które z nich powinny wydać ci się najbardziej podejrzane. Zobacz listę 8 produktów, które są najsilniejszymi alergenami.

Alergię pokarmową mogą potwierdzić tylko testy, które powinny być wykonane pod okiem lekarza. Ale nie zaszkodzi wiedzieć, na które produkty najczęściej występuje alergia. Poniżej lista. 1. Mleko i nabiał Szczególnie groźne jest mleko krowie. Nieco rzadziej alergizują jogurt, kefir, ser, ale je również trzeba wycofać z diety dziecka, u którego lekarz potwierdził alergię. 2. Jajko Najmocniej uczula białko, dlatego dawniej zalecano podawanie całego jajka maluchowi nie wcześniej niż pod koniec drugiego roku życia. Jednak dzisiaj nie ma już takich obostrzeń - okazuje się, że niepodawanie dziecku produktów potencjalnie alergizujących może tym bardziej wzmagać skłonność do alergii. 3. Kaszki i pieczywo z glutenem Zwłaszcza z pszenicy, żyta i jęczmienia (czyli np. pieczywo pszenne i żytnie, kasza jęczmienna, manna, kuskus). Stosunkowo najbezpieczniejszy jest owies i płatki owsiane. Zobacz też: Komu tak naprawdę szkodzi gluten? 4. Mięso Jeśli dziecko jest uczulone na białka mleka krowiego, może mieć kłopoty po wołowinie i cielęcinie; gdy ma alergię na jajka – po kurczaku. 5. Orzechy Nie zaleca się podawania ich maluchowi w pierwszym roku życia ze względu na ryzyko zakrztuszenia się. Najczęściej alergizują orzechy pistacjowe i ziemne. Najnowsze badania dowodzą, że podawanie już niemowlętom niewielkich ilości np. masła orzechowego może je chronić przed wystąpieniem alergii. 6. Owoce Zwłaszcza cytrusy i inne owoce południowe, a także truskawki, poziomki. Nie opóźniaj jednak podawania ich maluszkowi w pierwszym roku życia. Ale gdy alwergia wystąpi, wyklucz je z diety. 7. Słodycze Najczęściej uczulają czekolada i miód. Nie dawaj też dziecku batonów (w nich prócz czekolady mogą znajdować się orzechy). 8. Konserwanty i barwniki Pochodne kwasu benzoesowego (są np. w niektórych galaretkach, dżemach,...

Fotolia
Zdrowie
Lista produktów zakazanych dla dziecka z alergią na mleko
Jeśli dziecko jest uczulone na mleko krowie, nie tylko nie może pić mleka, ale też jeść serów, jogurtów, masła. Ale białka mleka mogą być też w nadziewanych bułkach, pizzy, a nawet w kiełbasie. Zobacz listę produktów, których twoje dziecko nie może jeść.

Często dziecko nie pije mleka, nie je jogurtów, serów, a i tak ma wysypkę, bóle brzucha i inne objawy alergii pokarmowej . Rodzice wykluczają z jego diety kolejne produkty: jajka, ryby, pomarańcze, truskawki, ale to wcale nie pomaga, a w dodatku dieta dziecka staje się coraz bardziej uboga. Powód: rodzice niechcący podają dziecku produkty zawierające mleko krowie lub białko mleka krowiego .   Gdzie jest mleko: szukaj produktów z mlekiem Białka mleka znajdują się nie tylko w mleku, ale też we wszystkich produktach mlecznych: twarogu, śmietance, serwatce, maślance, jogurcie, kefirze, napojach mlecznych, maśle. Mleko znajduje się też w wielu produktach gotowych, dlatego trzeba dokładnie czytać etykiety , sprawdzając, co znajduje się w środku: czy nie ma tam uczulających białek mleka. Mleko (lub białka krowiego mleka) są często dodawane do produktów gotowych, takich jak: budyń owsianka nadziewane bułki, ciasta, chleby makarony, solone przekąski wyroby cukiernicze ze śmietaną pizza czekolada, czekoladowe wyroby cukiernicze kiełbasy i wędliny zupki z proszku ciastka, herbatniki ciasta pakowane lody kremy czekoladowe pierogi Czytaj też: Prof. Maciej Kaczmarski wyjaśnia, jak rozpoznać alergię pokarmową i jak ją leczyć Sprawdzaj etykiety Zawsze czytaj etykiety, sprawdzaj skład produktów gotowych, które kupujesz dla dziecka. Wydrukuj listę produktów , których twoje dziecko nie może jeść, jeśli ma alergię na białko mleka krowiego:   Czytaj też: Rodzice nie wiedzą, jak radzić sobie z alergią na mleko  

dziecko, odżywianie, jabłko
Zdrowie
Mleko, gluten, jajka, ryby: 4 najczęstsze alergeny. Sprawdź, czego dziecko nie może jeszcze jeść
Mleko, jajka, orzeszki, ryby, gluten: to główni wrogowie alergika. Problem polega na tym, że często są oni ukryci tam, gdzie w ogóle się ich nie spodziewasz! I jak tu skutecznie walczyć z uczuleniem u malca?!

Dzieciom najczęściej dokucza alergia pokarmowa. To dosyć złośliwe zrządzenie losu, bo przecież dziecko szybko rośnie i potrzebuje do zdrowego rozwoju wielu składników odżywczych. Zadanie dla rodziców małego alergika: rozpoznać WSZYSTKIE zakazane produkty i poznać ich zastępców. Główny wróg: mleko Niestety, to właśnie mleko, w którym jest mnóstwo tak potrzebnego dziecku wapnia , jest najczęstszym alergenem. Białka krowiego mleka są częstszą przyczyną alergii niż wszystko inne razem wzięte. Właśnie dlatego, jeśli lekarz będzie podejrzewać u twojego dziecka uczulenie, zaleci na początek wycofanie mleka z diety. Co naprawdę uczula? Oczywiście nie całe mleko, tylko zawarte w nim białka – kazeinowe i serwatkowe. Z tego powodu w tzw. mieszankach leczniczych dla alergików rozbija się cząsteczki białka na mniejsze kawałeczki, które nie powodują uczuleń. Białko jest nie tylko w mleku (ok. 3,5 proc.), ale też w maśle (ok. 0,5 proc., dlatego niektórzy alergicy mogą je jeść), w twarogach, żółtych serach. Gdy lekarz postawi diagnozę, że dziecko jest uczulone na mleko krowie, karmiąca mama nie może pić mleka i jeść żadnych produktów mlecznych. Gdy dziecko jest karmione butelką, nie może dostawać mleka modyfikowanego, tylko specjalną hydrolizowaną mieszankę . Jednak dziecko czasem reaguje alergią także na hydrolizaty. Lekarz wtedy zleci mu specjalny preparat zawierający mieszaninę aminokwasów (tzw. mieszankę elementarną). Uwaga: Dziecko może się uczulić na mleko kozie, owcze, soję, a także na wołowinę i cielęcinę. Bądź detektywem. Białka mleka krowiego znajdują się także w innych produktach. Nie podawaj dziecku też: masła, margaryn, kremów deserowych w proszku, lodów, herbatników, gofrów, wafli, krakersów, pączków, napoleonek, czekolady mlecznej, krówek i toffi, napojów kakaowych w proszku, zupek i sosów z proszku, pieczywa żytniego,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz