Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, jedzenie
Dieta

Bezpieczne przy stole

Jaką temperaturę powinna mieć zupka? Czy mikrofalówka to wróg niemowlęcego jedzonka? Przeczytaj, a będziesz karmić malucha bezstresowo.

Wróć na chwilkę wspomnieniami do czasów swojego dzieciństwa. Z czym kojarzy ci się jedzenie? Większość osób z naszej redakcji pamięta stres i siedzenie nad talerzem „do skutku”. A ty? Zrób wszystko, by dla twojego maluszka posiłki były czymś miłym. Także od tego zależy jego bezpieczeństwo w czasie jedzenia! Poza tym ważne jest jeszcze kilka innych kwestii. Sprawdź...

Jak ciepłe powinny być zupki malucha?
Delikatne usta dziecka łatwo poparzyć, gdy jest ona zbyt gorąca. Lepiej więc okazać przesadną ostrożność i podać jedzenie zbyt chłodne niż zbyt ciepłe. Zanim dziecko zacznie jeść zupkę lub gotowaną w domu kaszkę, sama spróbuj potrawy – powinna być nieco chłodniejsza niż te, które robisz dla siebie.
O tym pamiętaj. Nigdy nie stawiaj przed małym dzieckiem gorących płynów ani innych potraw, licząc na to, że je podasz, gdy wystygną. Niestety, oparzenia gorącym mlekiem lub herbatką zdarzają się często i są bardzo bolesne.

Czy w kuchence mikrofalowej można podgrzewać mleko?
Lepiej użyj podgrzewacza lub garnka z ciepłą wodą, bo specjaliści mają na ten temat różne zdania. Część z nich twierdzi, że pod działaniem mikrofal w mleku zachodzą niekorzystne przemiany aminokwasów, a powstałe w wyniku tego związki mogą powodować uszkodzenia nerek i wątroby (wykazano to podczas badań na zwierzętach). Inni sądzą, że jeśli mleko jest ogrzewane bardzo krótko (mniej niż minutę), nie dochodzi w nim do żadnych zmian. No i jest jeszcze jeden problem. Mleko podgrzane w plastikowej butelce przystosowanej do mikrofalówki może być wrzące, a butelka ciepła!
O tym pamiętaj. Zawsze wymieszaj mleko i sprawdź jego temperaturę, upuszczając kroplę na nadgarstek. Uważaj, gdy podgrzewasz je w kuchence znajomej. Mikrofalówki mają różną moc i w tym samym czasie podgrzewane płyny mogą osiągać różną temperaturę.

Czy podawać zupkę z poprzedniego dnia?
Możesz to zrobić, ale pod pewnymi warunkami. Po zagotowaniu powinnaś ją szybko schłodzić. Przelej do innego garnuszka i wstaw do zimnej wody. Nie zostawiaj potraw dla niemowlęcia na dłużej w temperaturze pokojowej. Po wyjęciu zupy z lodówki (powinna być przykryta) zagotuj ją. Nawet w lodówce bakterie wytwarzają przetrwalniki, które mogą wywołać chorobę.
O tym pamiętaj. Najlepiej, by maluszek dostawał dania gotowe lub świeżo ugotowane. Jeśli zdarzy ci się karmić bezpośrednio ze słoika, po paru godzinach pozostałą część potrawy wyrzuć (nie nadaje się do podania dziecku nawet po przegotowaniu).

Czy dawać jedzenie prosto z lodówki?
Nie. Posiłki małego dziecka powinny być ciepłe lub mieć temperaturę pokojową. To nie tylko kwestia smaku, chociaż prawdą jest, że małe dzieci nie przepadają za chłodnym jedzeniem. Przede wszystkim ciepłe dania są łatwiejsze do strawienia. Organizm nie marnuje bowiem energii, by ogrzać to, co trafiło do żołądka.
O tym pamiętaj. Chłodne płyny (małymi porcjami) podawaj jedynie wtedy, gdy dziecko wymiotuje. Ciepłe nasilają odruch wymiotny.

Kiedy przygotować kaszę na sypko?
Możesz w ten sposób ugotować maluchowi kaszę krakowską, gryczaną lub drobną jęczmienną, gdy będzie już miał 11–12 miesięcy. Zawsze podawaj ją jednak z czymś „mokrym”, np. sosem warzywnym lub kefirem. Kasza nie może też być zbyt twarda, a więc gotuj ją dłużej niż dla siebie. Miękką i „wilgotną” trudniej jest się dziecku zakrztusić.
O tym pamiętaj. Możesz też przyrządzić niemowlakowi kaszę na gęsto. Przed podaniem jej w takiej postaci koniecznie dobrze ją wymieszaj i sprawdź jej temperaturę. Bądź ostrożna, bo gęsta kasza bardzo długo zachowuje ciepło! I jeszcze jedno... Nie podawaj malcowi sypkich i chrupiących płatków kukurydzianych (łatwo się nimi zakrztusić) ani płatków czy kulek śniadaniowych rozmoczonych w mleku (przyklejają się do podniebienia).

Raport 2017: co jedzą niemowlęta? [WIDEO]

Żywienie
Trochę lata w środku zimy
Znudziły Ci się już jabłka i pomarańcze? Sięgnij po letnie owoce do zamrażarki!

Pachnące truskawki i jagody, soczyste śliwki i maliny... Te owoce to słodkie wspomnienie lata. A ponieważ można je zamrażać, przypominają o wakacjach, gdy na dworze mróz szczypie w nos! Przygotuj swojemu maluchowi owocowy posiłek - radzi dr Halina Weker, specjalista ds. żywienia dzieci z IMiD. Znudziły Ci się już jabłka i pomarańcze? Sięgnij po letnie owoce do zamrażarki! To zimą doskonałe źródło witamin. Każdemu maluchowi przyda się taka „bomba zdrowia” – wzmocni jego odporność i doda mu energii. Mrożone owoce zawierają przede wszystkim witaminę C, tak potrzebną organizmowi dziecka. Dostarczają także kwasu foliowego, żelaza i innych mikroelementów. Mrożone owoce to też doskonałe źródło węglowodanów i błonnika. Z kolei zawarte w nich wapń, żelazo, magnez, potas i sód pozwalają organizmowi malucha zachować równowagę kwasowo-zasadową. A co najważniejsze – zamrożone dojrzałe śliwki czy maliny mają niewiele mniej dobroczynnych składników niż świeże. Gdy zrobisz maluszkowi koktajl z mrożonych czarnych porzeczek, będzie w nim tylko o 20% mniej witaminy C, niż gdybyś użyła owoców zerwanych przed chwilą z krzaka. Tymczasem, jeśli przyrządzisz z nich kompot w wekach, stracisz prawie dwa razy więcej! Na dodatek mrożonki smakiem i zapachem niewiele ustępują świeżym owocom! Jak przyrządzać dania z mrożonek Rozmrażanie wcale nie jest taką prostą sprawą. Łatwo możesz zniszczyć cenne witaminy. Sprawdź, jak przygotowywać posiłek z mrożonych owoców, by był pełen odżywczych składników. 1. Ostrożnie na zakupach. Wybierając mrożonki w sklepie, musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Owoce nie mogą być miękkie, a opakowanie wilgotne, bo to znak, że produkt lekko się rozmroził. Nie kupuj mrożonki, jeśli jest sklejona z opakowaniem lub przypomina bryłę. Najlepiej, żebyś przynosiła owoce do domu w torbie izotermicznej i jak...

deser, muffinki
Panthermedia
Dieta
Podwieczorki dla dzieci
Podwieczorek powinien stanowić uzupełnienie puli energetycznej całodziennej diety dziecka. Z reguły jest posiłkiem słodkim.

Na podwieczorek możemy dziecku podać kolorowe kompozycje z owoców, soki, przeciery owocowe i desery powstałe z połączenia owoców z kleikiem, kaszką lub biszkoptem. Wiele potraw na podwieczorek przygotować można z białego sera, twarożków homogenizowanych, z jaj (omlety, naleśniki). Sernik z owocami Ciasto: – 200 g mąki, – 100 g schłodzonego masła, – 1/2 łyżeczki soli, – 1 żółtko, – 3 łyżki wody; Nadzienie: – 60 g mielonych migdałów, – 1 łyżka cukru, – puszka brzoskwiń, – 300 g serka śmietankowego, – 90 ml kwaśnej śmietany, – 60 g cukru, – 3 jajka, – maliny do dekoracji. Mąkę z solą połącz z pokrojonym masłem. Dodaj żółtko wymieszane z lodowatą wodą. Posiekaj składniki nożem, aż powstaną większe grudki, potem szybko zagnieć ciasto, uformuj z niego kulę, zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki co najmniej na jedną godzinę. Ciasto rozwałkuj na grubość 0,5 cm i wylep nim dno i fragment boków okrągłej formy. Ponakłuwaj je widelcem i piecz bez nadzienia przez 20 minut w temp. 180°C. Mielone migdały wymieszaj z cukrem i rozłóż na cieście. Brzoskwinie porozkładaj symetrycznie na migdałach. Serek utrzyj ze śmietaną i cukrem na gładką masę. Wymieszaj z żółtkami i skórką cytrynową. Dodaj do niego ubite na sztywno białka. Masę wylej na ciasto i piecz ok. godziny w piekarniku nagrzanym do 160°C. Po wyjęciu pozostaw je do ostygnięcia w wyłączonym piekarniku. Gotowy sernik posyp cukrem pudrem i udekoruj malinami. Tarta z jabłkami – 1/2 kg jabłek, – 180 g cukru pudru, – 125 g masła, – 100 g mąki pszennej, – 1 żółtko, – sól. Mąkę wysyp na stolnicę, dodaj połowę cukru pudru, żółtko, szczyptę soli, połowę przygotowanej porcji masła. Składniki posiekaj i zagnieć. Gotowe ciasto zawiń w folię i wstaw do...

edipresse.IS917-042.jpg
Edipresse
Karmienie
Vademecum karmienia butelką
Dla mamy i taty, debiutujących w roli butelkowych rodziców, przygotowaliśmy krótkie wademecum.

  Czy wiesz, kiedy przygotować mleko? I jak ważne jest zachowanie przy tym higieny? Maluch jest narażony na zatrucia pokarmowe, bo jest ono świetną pożywką dla bakterii. Dla mamy i taty, debiutujących w roli butelkowych rodziców, przygotowaliśmy krótkie wademekum. Oto cztery podstawowe zasady: Przygotuj mleko przed karmieniem Zdarza się, że maluszek nie jest głodny lub śpi dłużej niż zazwyczaj. Co wtedy? Możesz wówczas trzymać mieszankę w podgrzewaczu (do 45 minut). Gdy w tym czasie dziecko nie zgłodnieje lub się nie obudzi, trzeba ją wylać. Jeśli przewidujesz, że maluszek będzie jadł później, od razu wstaw butelkę z mieszanką do lodówki. Schłodzoną można przechowywać do dwóch godzin. Tuż przed podaniem podgrzej ją w podgrzewaczu lub kąpieli wodnej. Nigdy nie rób tego w mikrofalówce, bo mikrofale podgrzewają nierównomiernie i wpływają na strukturę białka. I pamiętaj – mieszankę można podgrzewać tylko raz. Sprawdź wielkość otworu w smoczku Upewnisz się, że jest prawidłowy, odwracając butelkę do góry dnem i potrząsając nią kilka razy. Jeżeli mleko wypłynie ciągłym strumieniem – jest za duży. Gdy spadnie tylko kilka kropel – za mały. Otwór jest odpowiedni wtedy, gdy najpierw mleko wycieknie małym strumieniem, a potem zacznie kapać kroplami. Obserwuj też dziecko. Gdy wkłada w ssanie wiele wysiłku, a potem staje się rozdrażnione – mleko najpewniej leci za wolno. Podobnie dzieje się, kiedy nakrętka jest zbyt mocno dokręcona. W środku wytwarza się wtedy próżnia, co hamuje jego wypływ. Wystarczy więc nieco ją odkręcić. Podczas karmienia rób przerwy Jedząc, maluch połyka nie tylko mleko, ale i powietrze, dlatego się denerwuje, szybko ma też uczucie sytości. Zrób więc w trakcie karmienia kilka krótkich przerw. A jeśli dziecko samo przerywa ssanie po kilku łykach – potrzymaj je na ramieniu do odbicia,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak