Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
10563257-1024x683.jpg
Dieta

Błędy, które popełniamy, karmiąc dzieci

Niby niewielkie ale gdyby ich nie popełniać, maluch rósłby zdrowiej. Oto najczęstsze błędy żywieniowe, które wytknęli nam, rodzicom, specjaliści.

Z niemowlakiem jest prościej: najpierw pije tylko mleko, a potem wystarczy zajrzeć do kalendarza rozszerzania diety, by wiedzieć, co podać. Ale kiedy smyk kończy roczek, sprawa trochę się komplikuje. I do kuchni wkradają się błędy.

Podajemy posiłki zbyt często
Aż 20 procent półrocznych malców dostaje co najmniej 10 posiłków na dobę, później o 2–3 mniej. Ale w dalszym ciągu za dużo! Roczny smyk powinien jeść 4–5 razy dziennie! Tymczasem z badań wynika, że nasze pociechy jedzą niemal bez przerwy: chrupki, batoniki, paluszki, bułeczki. Dlaczego lepiej to zmienić? Maluch, który wciąż coś je, w porze głównych posiłków nie czuje głodu. Ciągłe podjadanie jest też bardzo niekorzystne dla pracy przewodu pokarmowego oraz dla ząbków dziecka. No i sprzyja otyłości.

Używamy wody złej jakości
Woda z kranu jest dopuszczona do spożycia, ale została uzdatniona związkami chemicznymi. To może być niekorzystne dla zdrowia malucha. Dlatego najlepiej dziecku, które skończyło rok, dawać do picia butelkowaną wodę niegazowaną o średnim stopniu mineralizacji.

Za długo karmimy papkami
Wydaje ci się, że łatwiej i szybciej nakarmisz malucha, podając mu zmiksowaną papkę? To prawda, ale w ten sposób możesz też wychować... niejadka. Dlaczego? Bo zbyt długie karmienie papkami może spowodować niechęć do jedzenia bardziej „dorosłych” dań. Dieta dziecka staje się wtedy coraz bardziej monotonna, trudno je namówić do próbowania nowych potraw. Maluszek powinien uczyć się gryźć, dlatego już gdy ma 8–9 miesięcy, warzywa lub mięsko wystarczy posiekać. Rocznemu dziecku (i starszemu) absolutnie nie podawaj już papek. Bądź konsekwentna, a twój smyk szybko przyzwyczai się do nowych konsystencji.

Pozwalamy na zbyt dużo soków
Znacznie lepiej podawać dziecku owoce niż soki (nawet naturalne). Soczki często są dosładzane, poza tym same zawierają łatwo przyswajalne cukry proste. Dziecku powyżej roku wystarczy 250 ml soku dziennie. Inne dobre dla niego napoje to: niegazowana woda, herbatki owocowe, mleko. Za dużo soków to ryzyko otyłości, niedoborów wapnia i innych składników (maluch ma pełen brzuszek i nie je np. owoców).

Zbyt wcześnie wprowadzamy „dorosłe“ dania
Niektóre roczne maluchy ze smakiem zjadają na obiad pikantne flaczki oraz kotlet schabowy z frytkami i zasmażaną kapustą. Części takie jedzenie nie szkodzi. Ale to nieodpowiedni posiłek dla tak małego dziecka. Po pierwsze, nie jest zdrowy (smażone dania są zawsze bardziej tłuste i ciężkostrawne). Po drugie, nie ma sensu ryzykować. Spora część maluchów po takim posiłku może mieć problemy żołądkowe, bóle brzucha. Dlatego lepiej nie spieszyć się z podawaniem dziecku takich „dorosłych” potraw.

Podajemy krowie mleko
Dzieci, które skończyły roczek, w dalszym ciągu powinny pić mleko modyfikowane! Na rynku jest naprawdę mnóstwo rodzajów takiego mleka, które zostało przeznaczone właśnie dla starszych maluchów. A podanie zbyt wcześnie krowiego mleka może spowodować, że smyk przez całe swoje życie będzie alergikiem! 

Niepotrzebnie słodzimy
Aż 15 procent rodziców dosładza nawet przetarte owoce. Tymczasem, jak przekonują zgodnie pediatrzy i dietetycy, biały cukier nie jest wcale dzieciom potrzebny. W dodatku przyzwyczajony do słodzonych dań maluch na pewno nie polubi lekko kwaśnego smaku naturalnych owoców i warzyw. Słodzenie wszystkich potraw może też spowodować otyłość lub – odwrotnie – niechęć do jedzenia. Słodkie potrawy są bowiem bardzo sycące. Dlatego nakarmiony nimi malec często nie chce potem zjeść głównego posiłku.

 

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

 

Raport 2017: co jedzą niemowlęta? [WIDEO]

zakupy, wózek, niemowlę
Żywienie
Jak kupować żywność dla dziecka
Edyta Gulińska, specjalistka w dziedzinie żywienia, radzi, jak kupować naprawdę wartościowe jedzenie dla maluszka i całej rodziny.

Skąd mam wiedzieć, że to, co daję dziecku, jest zdrowe? Kupując produkty w opakowaniach, trzeba zwracać uwagę nie tylko na datę przydatności do spożycia, ale przede wszystkim na skład. Im więcej różnych E i tajemniczo brzmiących nazw (takich jak np. E621 – glutaminian sodu – wzmacniacz smaku), tym więcej chemii. Warto uważać: wiele produktów kusi „zdrowo” kojarzącymi się nazwami, ale po bliższych oględzinach okazuje się, że to chwyt reklamowy. Lepiej także nie liczyć na to, że najtańsza mielonka jest dobrą wędliną, bo nie jest. Warto kupować produkty z certyfikatami IMiD i CZD – są przebadane. Z niektórych reklam produktów dla dzieci wynika, że czekoladka może zastąpić mleko, a sok – owoce. Można im wierzyć? Nie zawsze. Jaskraworóżowy czy jadowicie zielony soczek musi mieć sztuczne dodatki, bo takich owoców po prostu nie ma. Zresztą owoc to owoc, jest w nim więcej witamin i błonnika niż w soku. Podobnie jest z mlekiem (lepiej je pić, niż jeść batony z mlecznym nadzieniem) i innymi produktami. Czy „dobre” musi oznaczać „drogie”? W większości przypadków niestety tak, bo za jakość trzeba płacić. I warto, bo jest ważniejsza niż ilość. Lepiej np. kupić dziecku mały kawałek piersi indyka, upiec ją i podać na zimno na kanapce, niż wydać pieniądze na kilogram najtańszych parówek, w których jest mnóstwo tłuszczu, odpadów mięsnych i wypełniaczy. Zresztą bez przesady: podstawowe produkty (mleko, mąka, jajka itd.), z których można przyrządzić zdrowe potrawy, są tańsze niż niezdrowe „gotowce”. Poza tym zestawy witamin, które mają uzupełniać niedobory, też przecież kosztują. Nie każdy ma gdzie kupować ekologiczne warzywa? Co wtedy? W ogóle z nich zrezygnować? Oczywiście, że nie. W każdym mieście jest jakiś targ, na którym sprzedają rolnicy, można...

dziecko, niemowlę, kuchnia
Dieta
10 największych błędów w diecie niemowlaka
Przez pierwsze miesiące niemowlę pije tylko mleko, potem zaglądasz do kalendarza rozszerzania diety. Ale im dieta staje się bardziej urozmaicona, tym łatwiej o błędy.

Niby małe, ale... Gdyby ich nie popełniać, niemowlak rósłby zdrowiej i miał większą szansę uniknąć alergii i otyłości. Oto najczęstsze błędy żywieniowe, które wytykają nam, rodzicom, dietetycy. 1. Podawanie niemowlęciu mięsnych wywarów Często zupy dla niemowlaka robimy na mięsnych wywarach, a te mogą powodować uczulenia. Bywa też, że zagęszczamy je wyłącznie kaszką, nie dodajemy tłuszczu, który dzieciom jest bardzo potrzebny! Taka chudziutka jarzynowa zupka to zbyt mało wartościowy posiłek. Do zupek trzeba dodawać mięsko, rybkę (ugotowane oddzielnie) albo łyżeczkę masła lub oliwy z oliwek. 5 pysznych zupek dla niemowląt - przepisy. 2. Prawie bezmięsna dieta niemowlaka W diecie dziecka mięso powinno się pojawić już w drugim półroczu. Najlepiej, gdy dziecko je mięso codziennie. Z badań wynika jednak, że przeciętnie dzieci jedzą za mało mięsa. To niedobrze, bo u niemowląt około 4. miesiąca wyczerpują się zapasy żelaza z życia płodowego, co może powodować anemię. Właśnie dlatego tak ważne jest podawanie mięsa , z którego ten pierwiastek najlepiej się przyswaja. Zobacz: Oznaki gotowości dziecka do rozszerzania diety   3. Kranówka dla dziecka Woda z kranu jest dopuszczona do spożycia, ale została uzdatniona związkami chemicznymi. To może być niekorzystne dla zdrowia niemowlaka . Dlatego najlepiej niemowlakowi przygotowywać posiłki na niegazowanej, niskozmineralizowanej wodzie mineralnej. A dziecku, które skończyło rok, dawać do picia butelkowaną wodę niegazowaną o średnim stopniu mineralizacji. Sprawdź: co może pić niemowlę - napoje dozwolone i zakazane. 4. Więcej niż 5 posiłków dla dziecka Aż 20 proc. półrocznych dzieci dostaje co najmniej 10 posiłków na dobę, później o 2-3 mniej. Ale w dalszym ciągu za dużo! Dziecko pod koniec 1. roku życia powinno jeść 5 razy dziennie ! Tymczasem z badań...

edipresse.BPH102.jpg
Dieta
Grzechy małego grubaska
Jeśli twój maluch ma pucułowate policzki i mnóstwo fałdek, koniecznie sprawdź, czy nie popełniasz tych grzechów. A jeśli tak, to szybko się ich pozbądź. To dla zdrowia twojego dziecka!

Dziecka nie wolno odchudzać na własną rękę. Zresztą zwykle nie ma takiej potrzeby. Wystarczy przyjrzeć się diecie małego grubaska, sprawdzić, które błędy popełnia się najczęściej, a potem... wystrzegać się ich! To wcale nie jest trudne. Karmienie przy byle okazji Gdy tylko maleństwo zapłacze, podajesz mu mleko. Potem sytuacja wcale nie wygląda lepiej: chcesz, by maluszek zjadł choć ociupinkę kaszki i biegasz za nim po pokoju. W końcu sadzasz go przed telewizorem i wtedy maluch, zajęty bajką, daje się wreszcie nakarmić. W ten sposób dziecko uczy się co chwilę jeść. Posiłku nie kojarzy ze stołem i konkretną porą, a bardziej z oglądaniem telewizji i ciągłym podjadaniem. Trudno się potem dziwić, że smyk nie może się obejść bez słodkiego deseru po obiedzie czy chrupek podczas oglądania bajki. Rozwiązanie: Gdy niemowlę płacze, sprawdź najpierw, czy powodem łez rzeczywiście jest głód. Może po prostu się nudzi? Ponad-rocznemu dziecku podawaj pięć posiłków dziennie (drugie śniadanie i podwieczorek powinny być niewielkie). Gdy smyk twierdzi, że jest bardzo głodny, daj mu najwyżej 2–3 śliwki czy mały jogurt – porcję, która pozwoli mu dotrwać do obiadu czy kolacji. Nagradzanie smakołykami Synek był grzeczny na zakupach, więc zasłużył na batona. Córka stłukła kolanko, a ty kupujesz jej chrupki. Ciocie na urodziny przynoszą bombonierki. A przecież smakołyki nie powinny być nagrodą lub zadośćuczynieniem, bo maluch myśli, że łakocie są czymś wyjątkowym, skoro dawanym „za coś”. Warto więc o nie zabiegać. Rozwiązanie: Jeśli chcesz nagrodzić malca, kup mu zabawkę lub kolorowankę. Pamiętaj jednak, że najlepszą nagrodą jest pochwała i czas spędzany z dzieckiem. Może wybierzecie się razem na huśtawki, które tak maluch uwielbia? Późne kolacje Rodzice z pracy wracają późno, więc pora kolacji przesuwa się. Ty,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak