BLW, a może w sposób tradycyjny? Czyli o najważniejszych kwestiach podczas rozszerzania diety dziecka
Rodzice mierzą się z wieloma dylematami podczas wychowywania dziecka. Jednym z nich jest sposób rozszerzenia diety maluszka, który budzi wiele pytań wśród rodziców. Kiedy najlepiej je rozpocząć? Co podawać dziecku, aby nie zniechęciło się do tej przygody? Jak zachęcić maluszka do spróbowania zdrowych produktów? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości w tym temacie!
- partner
Karmienie łyżeczką, BLW czy może metoda mieszana?
Jak myślimy o rozszerzaniu diety, to od razu przychodzi nam do głowy karmienie bobasa łyżeczką. Ten tradycyjny sposób nadal ma wielu zwolenników wśród rodziców. Dzięki niemu możemy w łatwy sposób kontrolować ilość zjadanego przez dziecko pokarmu i odkrywać przed nim nowe doznania smakowe. Jednak coraz większą sławę zyskuje także inna metoda karmienia – BLW, która zakłada pełne zaufanie dziecku i oddanie tego procesu w jego ręce. Dosłownie – podajemy dziecku stałe posiłki w taki sposób, by mogło samo je konsumować. Może to robić rączkami, ale też podejmować pierwsze próby jedzenia łyżeczką. Ważne by podejmowało te kroki samodzielnie, oczywiście w obecności osoby dorosłej. Dzięki temu będzie nie tylko smakował nowych produktów, ale także poznawał ich konsystencję i fakturę poprzez dotyk. W związku z tym, że obie metody niosą za sobą wiele plusów – rodzice często decydują się na połączenie ich i karmienie w sposób mieszany. Płynne konsystencje są dla dziecka większym wyzwaniem, dlatego możemy śmiało karmić je łyżeczką, ale jednocześnie kładąc obok produkty przygotowane w taki sposób, by mogło chwycić w rączki i jeść samodzielnie.
Kiedy rozpocząć stosowanie metody BLW?
Odnosząc się do opinii ekspertów rozszerzenie diety maluszka metodą tradycyjną, mieszaną oraz BLW należy rozpocząć po osiągnięciu przez dziecko pewnych kroków w samodzielności.
– Po pierwsze ważna jest ocena gotowości dziecka do zjadania pokarmów sposobem BLW. By rozszerzać dietę w ten sposób, dziecko powinno już siedzieć stabilnie lub utrzymywać stabilnie pozycję siedzącą z podparciem w odpowiednio dobranym krzesełku. Zwracamy uwagę na umiejętność sięgania po przedmioty, bo to będzie pozwalało dziecku na chwytanie leżących na blacie kawałków pokarmów. Najważniejszą zatem różnicą pomiędzy tradycyjnym sposobem rozszerzania diety a sposobem BLW dotyczy tego, żejest przygotowanie jedzenia jedzenie powinno być przygotowane tak, żeby dziecko mogło je samodzielnie chwytać i uczyć się samodzielnego jedzenia. Początki BLW na pewno będą wyglądały tak, że więcej pokarmu będzie dziecko wypluwało, niż połykało, ale to normalne. Dziecko potrzebuje czasu na naukę. A nauka zjadania kawałków na początku rozszerzania diety jest doskonałym przygotowaniem do rozwijania umiejętności gryzienia i żucia.
Jakie produkty podać dziecku na początek?
Kiedy dziecko będzie już gotowe na ten poważny krok w jego życiu – możemy przejść do wyboru produktów, które zje jako pierwsze. Oczywiście pamiętając, że na początkowym etapie rozszerzania diety nadal podstawą żywienia malucha jest mleko. A jeśli chodzi o inne potrawy – warto przygodę tę rozpocząć od warzyw, owoców i produktów zbożowych w takiej formie, która nie będzie trudna w uchwyceniu pożywienia przez maluszka – na przykład w postaci upieczonych warzyw lub ugotowanego makaronu. Pamiętajmy jednak, by potrawy, które przygotujemy, nie zawierały soli. Jednak z powodzeniem możemy używać innych przypraw, takich jak bazylia, oregano czy rozmaryn. Warto też na początku wybierać miękkie produkty, które dziecko bez większego wysiłku będzie mogło, np. rozgnieść językiem o podniebienie. Lepiej nie podawać maluszkowi do jedzenia surowych i twardych produktów takich jak surowe jabłko czy marchewka, ponieważ trudność z ich pogryzieniem może zniechęcić maluszka do podejmowania dalszych kroków w nauce samodzielnego jedzenia.
Akcesoria idealne do karmienia
Udane rozszerzanie diety to także odpowiednie akcesoria. Ułatwią one początki nowych przygód z jedzeniem i co istotne z punktu widzenia rodzica – pozwolą zmniejszyć bałagan, który powstaje podczas samodzielnych posiłków dziecka. Warto zaopatrzyć się w silikonowy, trójdzielny talerzyk z przyssawką od Canpol babies w kształcie misia. Będzie on idealny do pierwszych posiłków dziecka, ponieważ posiada specjalną przyssawkę zapobiegającą przypadkowemu strąceniu go ze stołu czy krzesełka do karmienia. Uroczy kształt i delikatne kolory również zachęcą go do jedzenia. Silikonowy materiał naczynia sprawia, że jest ono miękkie i elastyczne, co zapewnia maluszkowi bezpieczeństwo. Dodatkowo ten talerzyk można myć w zmywarce, co zdecydowanie ułatwia codzienne użytkowanie.
Zobacz także
Jeśli zamierzamy dziecko karmić metodą mieszaną, warto zaopatrzyć się w odpowiednią do karmienia łyżeczkę. Idealnie sprawdzi się zestaw pierwszych łyżeczek do karmienia od Canpol babies. Mają one dostosowany do małej buzi kształt- chochelka jest wąska i spłaszczona oraz posiadają długi, wyprofilowany uchwyt, umożliwiając rodzicowi utrzymanie rąk w czystości. Zaokrąglone krawędzie łyżeczki nie podrażniają delikatnych dziąseł dziecka, dzięki czemu karmienie przebiega w pełni bezpiecznie.
Nauka picia od podstaw
Równolegle przy rozszerzaniu diety warto podjąć pierwsze próby nauki picia z kubeczka. Warto wybrać taki kubek, który będzie dla dziecka bardzo prosty w obsłudze, jednocześnie będzie rozwijał nowe umiejętności. Pierwszy kubek z rurką i odważnikiem od Canpol babies to świetny wybór. Dlaczego? Przede wszystkim jest odpowiedni dla dzieci już od 6. miesiąca życia. Niekapek ten posiada silikonową rurkę z odważnikiem, dzięki czemu wspiera prawidłowy rozwój jamy ustnej, mowy i zgryzu u 99% dzieci*. Silikonowa rurka jest miękka i delikatna, dzięki czemu nie podrażnia dziąseł maluszka. Dodatkowo posiada specjalną membranę, która zapobiega rozlewaniu napoju. Natomiast odważnik znajdujący się na końcu rurki, podąża za napojem i umożliwia jego wypicie do ostatniej kropli i to pod każdym kątem. Kubeczek posiada specjalne uchwyty ułatwiające trzymanie go w malutkich rączkach. Dodatkowo transparentny kolor umożliwia kontrolowanie przez rodzica ilości płynów wypitych przez maluszka.
Rozszerzanie diety to wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i dla malucha. Jednak zadbajmy o miłą atmosferę i zachowajmy spokój. To zdecydowanie pomoże dziecku w nabywaniu nowych umiejętności. To o czym należy pamiętać bezwzględnie, to obecność dorosłego opiekuna przy posiłkach. To on ma za zadanie kontrolować sytuację na bieżąco i zapobiegać ewentualnemu zakrztuszeniu się bobasa, które naturalnie może się wydarzyć. Gotowi? Zaczynamy! Usadźcie bobasa w stabilnej pozycji i smacznego!
Jeśli temat rozszerzania diety budzi Wasze wątpliwości bądź chcecie poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, to warto obejrzeć najnowszy odcinek serialu Canpol Ladies, w którym Anna Dereszowska, Justyna Kozłowska i ekspert marki neurologopeda Marcelina Przeździęk rozwiewają wszelkie wątpliwości związane z tym ważnym etapem w życiu rodziców i ich pociech. Zapraszamy do obejrzenia: