Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, dziecko i dynia BLW
Fotolia.com
Dieta

BLW – zdrowe rozszerzanie diety czy moda?

Co to jest BLW? Stopniowe odstawianie mleka bez podawania papek, sterowane przez dziecko, które samo je – tak w skrócie można określić tę metodę rozszerzania diety niemowlaka. Czy to nowość, czy powrót do tradycji? I czy w ogóle warto wprowadzać BLW?

Półroczne dziecko jest zazwyczaj gotowe do rozpoczęcia przygody ze stałymi pokarmami (przeczytaj więcej o oznakach gotowości malucha do rozszerzania diety). Rodzice stają wówczas przed dylematem:
jak zacząć wprowadzać te zmiany? Zamiast klasycznej łyżeczki przecieru marchewkowego czy tartego jabłka proponujemy ci powrót do metody starej jak świat i nie wiedzieć czemu przez nasz świat zapomnianej – samodzielnego jedzenia dzieciaków. Na czym ona konkretnie polega? Od czego zacząć?

Zobacz też: rozmowa z Gill Rapley, współautorką książki „Bobas Lubi Wybór”

Rozszyfruj hasło BLW

Autorki książki „Bobas Lubi Wybór”, Gill Rapley i Tracey Murkett, książki, która jest podstawowym podręcznikiem metody BLW, opisują ten sposób żywienia jako najlepszą, bo naturalną i stopniową drogę do odstawienia przez dziecko mleka i przejścia na pokarmy stałe. BLW pozwala dziecku podążać za instynktem i naśladować rodziców przy wspólnych posiłkach. Dzięki temu maluch rozwija umiejętność samodzielnego jedzenia ucząc się na własnych błędach, w dobrej atmosferze, czerpiąc z posiłków radość.
 

W BLW nie chodzi o to, żeby dziecko się od razu najadło

Bardzo ważne jest to, że podczas pierwszych tygodni czy miesięcy rozszerzania diety posiłki nie mają zastąpić pokarmu mamy czy mieszanki, jeśli kobieta nie karmi piersią. Są tylko uzupełnieniem mlecznego menu, zapoznawaniem się dziecka ze stałymi pokarmami. Dla niektórych rodziców na tym
właśnie polega główna trudność BLW – zdobyć się na obdarzenie dziecka dużym zaufaniem, że samo najlepiej wie, ile i co w danym momencie powinno zjeść. I zaakceptować fakt, że być może dziś... nic  Tak jak kładziemy maluszka na podłodze czy macie do zabawy, by ćwiczył mięśnie, próbował się przekręcać i sięgać po budzące zaciekawienie przedmioty, bo to stymuluje jego rozwój, tak samo powinniśmy położyć przed nim jedzenie i pozwolić mu poznawać je na własnych zasadach.
 

Łyżeczka w BLW nie jest zła, tylko niepotrzebna

Jednym z bardziej zaskakujących znaków rozpoznawczych metody BLW jest brak karmienia łyżeczką. Maluch od pierwszego posiłku poznaje jedzenie, bada i wkłada do buzi własnymi rączkami. Autorki książki „Bobas Lubi Wybór” świetnie opisują, jak podawanie jedzenia łyżeczką zaburza naturalny proces nauki samodzielnego jedzenia. Otóż warto sobie wyobrazić, że się ma pół roku i jest bardzo ciekawym świata. Patrzymy na rodziców, którzy ze smakiem wkładają do ust różne kolorowe produkty, które nie tylko fascynująco wyglądają, ale i pachną. Nie możemy zrozumieć,że kiedy też wyciągamy rączki po taki kolorowy kawałek czegoś i też chcemy go spróbować włożyć do buzi, nie pozwalają nam go dotknąć, tylko podsuwają pod nos łyżkę z papką. Raz jest słodka, innym razem nie, ale to zawsza taka sama brejka. I nawet nie można jej dotknąć, tylko trzeba albo się spieszyć z połykaniem, albo czekać na następny kęs... Jak to ogranicza wolność poznawania, prawda? Jak się wydaje nienaturalne! Dlatego żywiąc dziecko metodą Bobas Lubi Wybór rezygnuje się z łyżeczki.

Zobacz też: Pozwól dziecku jeść samodzielnie
  
Wielu pediatrów zauważa też inne minusy podawania jedzenia na łyżce: dziecko nie żuje ani nie gryzie pokarmu, tylko go zasysa. To zaś nie umożliwia odpowiedniego rozwoju zgryzu i aparatu mowy. Poza tym, większe kawałki łatwiej jest dziecku obracać w buzi, ustawiać, trzymać bliżej ust. Papka wsuwana zbyt głęboko na łyżeczce może powodować zakrztuszenia. W dodatku dziecko, które długo otrzymuje papki, może zwymiotować pierwsze grudkowe posiłki, bo przyzwyczajone do zasysania jedzenia wciągnie je za błęboko. Maluch, który od początku uczy się gryźć i rozdrabniać pokarm, nie będzie miał takich kłopotów.
I ostatni argument za samodzielnym jedzeniem: samo sięgając po to, co chce, dziecko ma po prostu ogromną frajdę!  

Wcale nie jem od razu jak dorosły

Czasami słyszy się nieprawdziwe uproszczenie idei metody Bobas Lubi Wybór, że żywione w ten sposób dziecko może jeść od początku tak jak dorosły. To jest jednak nieprawdziwe i wręcz szkodliwe stwierdzenie! Po pierwsze, rozszerzanie diety niemowlaka, który zna tylko smak mleka zaczynamy
od najprostszych potraw. Najlepiej, kiedy jest to jedzenie lekkie, oparte w głównej mierze na warzywach i owocach, gotowane lub przygotowane na parze. Autorki książki kulinarnej „Alaantkowe BLW” polecają m.in. kostki: z kaszki jaglanej z musem gruszkowym, z kaszy kukurydzianej z groszkiem itp. lub makaron pióra w sosie pomidorowym. Ponieważ ideą BLW jest wspólne jedzenie, dorośli mogą sobie swoje dania (np. kostki to świetny dodatek do mięs) doprawiać na talerzu solą i ulubionymi przyprawami.

W kolejnych dniach i tygodniach należy ten jadłospis rozszerzać, ale zawsze w oparciu
o dania bez soli i cukru. To jest superważne! Jest też lista produktów niewskazanych na początku tej drogi do niemlecznego jedzenia:

  • mleko krowie,
  • miód,
  • grzyby,
  • surowe mięso i jajka,
  • sól i cukier,
  • potrawy smażone,
  • podroby,
  • wszelka żywność wysokoprzetworzona,
  • słodzone i gazowane napoje,
  • całe orzechy (możliwość zakrztuszenia!),
  • słone produkty, np. wędzone ryby czy sos sojowy,
  • mięsne wywary.

Warto się do tej listy stale odnosić, przygotowując jedzenie dla całej rodziny, bo wszystkim domownikom wyjdzie to na dobre...

Wzloty i upadki przy żywieniu metodą BLW

Oczywiście, na drodze dziecka do bycia szczęśliwym smakoszem może spotkać was niejeden kryzys. Maluch może cię wystraszyć, bo się zakrztusi, będzie robił na początku potężny bałagan podczas posiłków czy pościł przez trzy dni, doprowadzając rodziców na skraj rozpaczy i zmuszając niemal do podjęcia decyzji, by dosiąść się do niego z łyżeczką. Ale zaufaj nam: te chwile zwątpienia cudownie wynagradza widok dziecka z uśmiechem wpakowującego sobie kolejny smakowity kąsek
do buzi.
To jest warte każdego kryzysu. 

Najważniejsze, to wyluzować się i nie liczyć dziecku, ile je. Inaczej wpadnie się w paranoję, że maluch się głodzi. A on najlepiej wie, ile chce zjeść. Zaufaj swojemu dziecku. Dzieci, które od początku jadły rączkami, mniej boją się i próbowania nowych potraw w przyszłości. Od początku miały kontrolę nad tym, co ląduje w buzi. Jedzenie dobrze im się kojarzy.




 

BLW: Jakie korzyści daje dziecku (i rodzicom!) ta metoda? [WIDEO]

Dziecko w otoczeniu warzyw
Fotolia
Dieta
Rozszerzanie diety dziecka metodą BLW
Nowe produkty w diecie dziecka można wprowadzać na różne sposoby. Jedną z metod rozszerzania diety niemowlaka jest układanie przed nim kilku warzyw lub owoców do wyboru.

Rozszerzając dietę swojego dziecka, posługujemy się kalendarzem przygotowanym przez ekspertów. Wiemy, kiedy podać pierwsze warzywo a kiedy pierwszy owoc. Zgodnie z metodą BLW (z ang. Baby Led Weaning) nadal trzymamy się tych wytycznych, ale to maluszek decyduje, który z produktów (z określonej grupy) weźmie do buzi. BLW to absolutnie nowatorski sposób podejścia do karmienia niemowlęcia w pierwszym roku życia, który opiera się na ominięciu etapu karmienia łyżeczką i podawania papek. Zobacz też: rozmowa z Gill Rapley, współautorką książki „Bobas Lubi Wybór” (wyd. Mamania)   Kiedy zacząć rozszerzanie diety metodą BLW? Niemowlęciu żywionemu tą metodą, które potrafi samodzielnie usiąść w krzesełku dla dziecka (najczęściej w szóstym lub siódmym miesiącu życia), podaje się różnorodne pokarmy stałe: warzywa , owoce, kasze, makarony, podane w formie ułatwiającej chwycenie pokarmu rączką przez dziecko (np. krążki pokrojonej marchewki, kawałki banana, różyczki brokułów, łyżkę kleistej kaszy). Warto, by produkty były ugotowane na parze - wtedy zachowają więcej witamin i składników mineralnych.   Jak wygląda rozszerzanie diety metodą BLW? Niemowlę samodzielnie poznaje nowe pokarmy, pozwalamy mu jeść palcami, stopniowo jest przyzwyczajane do używania sztućców. W tym czasie jest równolegle karmione piersią lub butelką z mlekiem modyfikowanym. Według autorów metody, niemowlę w ciągu kilku miesięcy powinno być w stanie samodzielnie spożyć posiłek. Zobacz: Wprowadzamy BLW – od czego zacząć?   Zalety rozszerzania diety metodą BLW Każdy posiłek jest dla dziecka radosnym i ciekawym wydarzeniem. Smyk ma wielką satysfakcję z tego, że samodzielnie wybiera i wkłada różne produkty do buzi (choć nie zawsze udaje mu się ta sztuka). Dziecko poznaje różne kolory, smak, wagę, fakturę i temperaturę tego, co...

Gill Ripley o BLW
Kasia Imiołek
Dieta
„W BLW chodzi o zaufanie do dziecka” – mówi Gill Rapley, współautorka „Bobas Lubi Wybór” [WYWIAD]
Przeczytaj, co brytyjska ekspertka metody BLW mówi o zaletach tego sposobu rozszerzania diety niemowlaka i dowiedz się, jak wprowadzać nowe dania, żeby samodzielne jedzenie malucha i radość ze wspólnych posiłków były normą w waszym domu!

Gdy podstawą nauki jedzenia stałych posiłków jest szacunek do dziecka i zaufanie, że ono wie najlepiej, co i ile chce zjeść, jedzenie staje się radością całej rodziny. Zamiast więc robić rocznemu niejadkowi kanapeczki z wesołymi buźkami czy kolorowymi dodatkami, od początku rozszerzaj dietę dziecka urozmaiconymi, różnorodnymi potrawami, czyli w duchu metody Baby-Led Weaning (w Polsce znanej jako metoda Bobas Lubi Wybór lub BLW ). Jedzenie już zawsze będzie mu się dobrze kojarzyło – radzi Gill Rapley , specjalistka od BLW, ale przede wszystkim ciepła, mądra kobieta, w rozmowie z Babyonline.pl.  Na początku naszej rozmowy chciałabym pani bardzo serdecznie podziękować. Gill Rapley: O! Za co? Za uratowanie zdrowia psychicznego mnie i mężowi! Gill Rapley: Jeszcze bardziej mnie pani zaintrygowała... Jestem mamą trójki dzieci: 13-latka i dwóch córek: 11- i 2-latki. Starsze dzieci miały dietę rozszerzaną miksowanymi zupkami, z różnych warzyw, zdrowo, ale monotonnie i pod lekką presją. Nie lubią jeść do dzisiaj... A właściwie mają kilka ulubionych potraw, wokół których koncentruje się ich zainteresowanie jedzeniem. Za to moja malutka Kalina, która od początku je samodzielnie i w kawałkach a nie papkach, to wielki smakosz! Kocha poznawać nowe smaki, skubnąć to tu, to tam... Jaka to przyjemność gotować dla takiego konsumenta! Zatem, dziękuję za książkę o BLW , która umożliwiła taką zmianę... Gill Rapley:  Bardzo się cieszę! Zobacz: Plusy i minusy metody BLW – wywiad z ekspertem Ale ponieważ myślę, że takich historii słyszała pani już wiele, to jestem ciekawa, jak pani uważa: czy to zasługa metody Baby-Led Weaning czy po prostu takie mi się trafiło to trzecie dziecko? Gill Rapley: Hm, mam ogromną nadzieję, że to właśnie efekt BLW . Bo takich opowieści rzeczywiście słyszałam już wiele. Jednak są i zupełnie inne...

BLW, niemowlę i warzywa
Fotolia.com
Dieta
Dzień z życia malucha na BLW: przykładowy jadłospis
Czy gotowanie według zasad BLW oznacza stanie cały dzień w kuchni?! Skąd! Zobacz, jak wygląda dzień u mamy praktykującej metodę Bobas Lubi Wybór: jak planuje posiłki, kiedy gotuje i ile jej to zajmuje czasu. A przecież gotuje dla całej rodziny!

Gotowanie zgodnie z metodą BLW to prostsze życie! Mama przygotowuje w jednym czasie posiłki dla całej rodziny , a każdy na talerzu doprawia sobie danie, bo maluch na BLW nie dostaje soli czy ostrych przypraw. Dzieci mają niewielkie żołądki, więc fakt, że dopominają się częstych posiłków czy przekąsek, ma swoje głębokie uzasadnienie. Mały żołądek, to mała porcja jedzenia, czyli dziecko szybko głodnieje . Dlatego pediatrzy zalecają podawanie maluchom pięciu regularnych posiłków , z czego dwa to po prostu przekąski. Zatem dobrze nieco bardziej przyłożyć się do przygotowania posiłków głównych, a drugie śniadanie i podwieczorek potraktować nieco ulgowo. Oto krótka ściągawka Anny, mamy rocznej Anity, jak sobie wygodnie ustawić gotowanie w duchu metody BLW dla malucha i rodziny. Zobacz też: rozmowa z Gill Rapley, współautorką książki „Bobas Lubi Wybór” (wyd. Mamania) Poranek w stylu Baby-Led-Weaning Zaczyna się od wstawienia wody – na kawę i...  do zalania płatków owsianych, do których potem dodaję różne owoce . Ponieważ mam w domu oprócz Anity jeszcze jedną miłośniczkę placków i naleśników, to czasami gniotę banana, dodaję mąkę, jajko i łyżkę oleju, i robię na patelni szybkie placuszki . Dla płatków i placków alternatywą są koktajle . Dwa banany, garść mrożonych malin i pestki słonecznika plus duży kubek kefiru – to również świetne i szybkie śniadanie. Drugie śniadanie miłośnika BLW  To zazwyczaj w naszym domu owoce lub kanapeczki . Uważam, że nie ma to jak poczciwa pasta z makreli czy twarożek ze szczypiorkiem lub ziołami na świeżym chlebku! A jeśli chodzi o owoce, to kawałki kiwi, jabłka i gruszki są dla mojej córeczki prawdziwą przekąską nad przekąskami...  Co na obiad zgodny z metodą Bobas Lubi Wybór Ten posiłek to festiwal różności, właściwie w zależności od...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz