
Gdy twoje dziecko było niemowlęciem, doskonale wiedziałaś, jak je karmić. Pod ręką miałaś tabele określające, co i ile bobasek może zjeść. Dla smyka, który skończył rok, tak ścisłych norm nie ma. I właśnie dlatego łatwiej popełniamy błędy żywieniowe. Skutek? Dzieci jedzą za tłusto, za słono, za słodko, mają niedobory żelaza, jodu i cynku, co osłabia ich rozwój intelektualny, powoduje spadek odporności. Dlatego...
Ucz dziecko picia wody
To właśnie przede wszystkim wodą dziecko powinno zaspokajać pragnienie. Woda musi być nisko- lub średniozmineralizowana, niegazowana (chociaż gazowanej smyk może czasem spróbować). Podawaj dziecku też owocowe i ziołowe herbatki, a czasem również słaby napar zielonej herbaty. Czarna herbata odpada: zawiera dużo teiny i działa pobudzająco.
Ograniczaj soczki w diecie dziecka
Mają witaminy i są zdrowe, ale... nie w nadmiarze! Dziecko może wypijać dziennie najwyżej szklankę soku, bo nawet ten soczek, który nie został posłodzony, ma dużo cukru. Najzdrowsze są soki warzywne. Z owocowych wybieraj niesłodzone, najlepiej przecierowe, bo mają sporo błonnika (zapobiega zaparciom), witamin i minerałów. Sprawdzaj też na etykiecie skład soku (czasem zamiast owoców jest w nim tylko ich aromat!).
Zrezygnuj z miksowania
W drugim roku życia dziecko potrafi już doskonale gryźć, dlatego powinno jeść pokarmy stałe. To prawda, że podanie mu zmiksowanej zupy jarzynowej z mięskiem początkowo ułatwi ci życie, bo malec szybciej ją zje niż osobno warzywa i kawałki mięsa. Jednak jedzenie papek w tym wieku szybko może spowodować kłopoty ze gryzem i zniechęcić malucha do próbowania nowych, wymagających gryzienia potraw.
Uważaj na „dorosłe“ dania
Twój maluszek nie jest już niemowlakiem, ale to nie znaczy, że ma jeść smażone kotlety, parówki czy ogórki konserwowe, nawet jeśli mu smakują. Jego przewód pokarmowy jest jeszcze delikatny i ciężkostrawne, smażone dania mogą mu zaszkodzić. Na szczęście jest mnóstwo „dorosłych” potraw, które są zdrowe także dla roczniaka. Smażone mięsa zastępuj gotowanymi, duszonymi, pieczonymi. Parówki podawaj takie, które są przeznaczone dla dzieci, a zamiast ogórków konserwowych, które zawierają ocet, dawaj maluchowi kiszone. Przygotowuj również kasze, makarony, naleśniki, domowe ciasta... Takie dania będą dla twojego szkraba nie tylko zdrowe, ale także pyszne!
Dyskutuj na forum: Wiem, że roczny maluch może już prawie wszystko wcinać, jednak jak to wygląda u was? Ile posiłków dziennie dajecie? Na obiad 2 dania czy 1? Owoce codziennie? Ciasteczka itp. jak często?