Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, rozszerzanie diety, kuchnia, karmienie
Panthermedia
Dieta

Dieta dziecka po pierwszym roku

To, że malec skończył rok, nie znaczy, że może jeść wszystko. Z parówek, kotletów i ogórków konserwowych lepiej zrezygnować. A z czego jeszcze?

Nie przyzwyczajaj do podjadania
Ucz dziecko jedzenia pięciu posiłków dziennie – trzech większych (śniadanie, obiad i kolacja) oraz dwóch mniejszych (drugie śniadanie i podwieczorek). Nie karm malca bez przerwy: nie biegaj za nim z bananem, batonikiem, sokiem. Pomiędzy posiłkami smyk nie powinien nic jeść, bo jego żołądek musi chwilę odpocząć od trawienia. Jeśli sam ci powie, że jest głodny, a do posiłku została jeszcze godzina, daj mu jakiś owoc, kilka chrupek kukurydzianych, oskrobaną marchewkę. Ale nie słodycze! Cukier powoduje, że we krwi bardzo szybko wzrasta poziom glukozy, więc maluszek szybko przestaje odczuwać głód. Potem jednak poziom glukozy bardzo szybko spada i organizm znów domaga się czegoś słodkiego.

Zrezygnuj z miksowania
W drugim roku życia dziecko potrafi już gryźć, dlatego powinno  jeść pokarmy stałe. To prawda, że podanie mu zmiksowanej zupy początkowo ułatwi ci życie, bo malec szybciej ją zje niż osobno warzywa, ziemniaki i mięso. Jednak papki szybko mu się znudzą. Lepiej, by dziecko poznawało nowe smaki i przyzwyczajało się do nich.

Nie przesadzaj z białkiem
Szczególnie zwierzęcym, czyli tym, którego duże ilości znajdują się w mięsie, rybach, nabiale. Białko jest bardzo potrzebne maluszkowi (wchodzi ono w skład wszystkich komórek). Jednak jego nadmiar może być jedną z przyczyn otyłości. Uwaga: dziecko, które codziennie dostaje kurczaka, parówkę i wędlinę, na pewno zjada za dużo białka! Porcja mięsa (lub ryby) plus dwa–trzy plasterki szynki dziennie (albo jajko) całkowicie wystarczą!

Ucz picia wody
To właśnie wodą dziecko powinno zaspokajać pragnienie, a nie słodkimi napojami. Woda musi być nisko- lub średniozmineralizowana, niegazowana (chociaż gazowanej smyk może czasem spróbować). Podawaj dziecku też soki, kompoty, owocowe i ziołowe herbatki, a czasem także słaby napar zielonej herbaty. Czarna herbata jest zakazana: zawiera dużo teiny i działa pobudzająco.

Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?

dziecko, karmienie, jedzenie, karmienie dziecka, posiłek
Fotolia
Żywienie
Jak wyrobić dobre nawyki żywieniowe u dziecka?
Jeśli chcesz wychować smakosza, człowieka, który ma zdrowy stosunek do jedzenia, nie karm dziecka byle jak i byle gdzie.

Chcesz wyrobić dobre nawyki żywieniowe? Nie karm w biegu! Niemowlę, które już potrafi siedzieć, na czas posiłków sadzaj w krzesełku dla dziecka z blatem, zawiąż mu śliniak z kieszonką. Od początku stawiaj przed dzieckiem miseczkę, z której go karmisz, a dodatkowo do rączki daj drugą łyżeczkę – niech próbuje trafić nią do buzi. Po pierwszych urodzinach dziecko może już siedzieć na podwyższonym krzesełku przy stole i uczestniczyć w rodzinnych posiłkach. Nie zabawiaj dziecka przy jedzeniu To duża pokusa, bo wiadomo, że zaaferowane dziecko otwiera buzię automatycznie, więc zjada więcej. Używając takich podstępów, na pewno wychowasz niejadka . Nie wręczaj więc dziecku grzechotki czy nowej zabaweczki. Pozwól na samodzielność - tak wyrobisz dobre nawyki żywieniowe u dziecka Starsze niemowlę będzie zachwycone, jeśli pozwolisz mu brać jedzenie rączkami i wkładać je do buzi. To dla niego nie tylko zabawa, ale i nauka. Roczne dziecko zachęć, by jadło samodzielnie . Mimo że potrwa to dłużej i będzie przy tym bałagan, pozwól mu na to. Dziecko jest bystrym obserwatorem – chce jeść tak jak rodzice. Podczas posiłków wyłączaj więc telewizor, nie rozmawiaj przez telefon. Takie rzeczy nie powinny odwracać uwagi od jedzenia . Urozmaicaj, ale nie zmuszaj dziecka do jedzenia Dziecko nie zawsze jest ciekawe nowych smaków czy nowych dań. Wprowadzaj je zatem powoli i... sprytnie, np. mieszając nowość z tym, co już znane i lubiane. Jeżeli dziecko spróbuje i  odmówi jedzenia – to trudno. Nie rób nic na siłę, ale również nie zniechęcaj się, tylko powtórz próbę za kilka dni. Czasem trzeba to robić wiele razy. Nie bądź rygorystyczna, dziecko może czasem w ogóle odmówić zjedzenia danego posiłku lub zjeść tylko część naszykowanej porcji. Szanuj upodobania dziecka , ale nie ograniczaj się do gotowania jedynie jego ulubionych dań, np....

śniadanie dziecka
Panthermedia
Żywienie
Śniadanie jest ważne dla dziecka!
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia – co do tego są zgodni wszyscy dietetycy. W dodatku dziecko powinno je zjeść najpóźniej godzinę po przebudzeniu. Dlatego od początku przyzwyczajaj dziecko do tego, że o poranku trzeba usiąść do stołu i zjeść śniadanie. Dlaczego to takie ważne?

Śniadanie daje energię na cały dzień Po nocnej przerwie we krwi jest bardzo niski poziom glukozy. A to właśnie ona jest głównym paliwem dla mózgu. Dlatego dzieci, które nie jedzą nic rano, nie mają ochoty na zabawę, gorzej się uczą, wolniej zdobywają nowe umiejętności . Teraz możesz tego jeszcze nie zauważyć, ale doskonale widać to na przykładzie uczniów. Ci, którzy przychodzą do szkoły bez śniadania, mają potem większe kłopoty z nauką. Nie jest jednak dobrze, gdy dziecko zje rano tylko coś słodkiego (np. chałkę z dżemem). Poziom glukozy gwałtownie wtedy wzrośnie, ale potem równie szybko spadnie. Lepsza będzie owsianka z mlekiem lub jogurtem albo grahamka z serem i pomidorem oraz szklanka kakao. Po takim posiłku poziom glukozy wzrasta powoli, za to utrzymuje się długo. Dzięki temu dziecko będzie miało siłę na zabawę przez wiele godzin. Śniadanie sprawia, że dziecko rzadziej choruje Dzieci, które codziennie jedzą śniadania, są zdrowsze. A to dlatego, że poranny zastrzyk energii jest potrzebny układowi odpornościowemu do prawidłowego funkcjonowania. Nie jest jednak ważne, by tylko rano zjeść, ale by ten pierwszy posiłek dnia zawierał jak najwięcej cennych dla organizmu substancji: białko, węglowodany oraz witaminy i składniki mineralne. Śniadanie zapobiega otyłości Tak stwierdzili naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Z ich badań wynika, że osoby, które nie jedzą śniadań, mają przez cały dzień wolniejszą przemianę materii (a nadmiar kalorii odkłada się w formie tłuszczu). Ale aby śniadanie rzeczywiście pomagało utrzymać zgrabną sylwetkę, nie może być posiłkiem składającym się z bułki z masłem popitej słodkim sokiem albo – jeszcze gorzej – napojem. Ma być wartościowe i koniecznie z dodatkiem warzyw. Śniadanie przeciwdziała próchnicy W Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w Atlancie naukowcy...

co je roczne dziecko
Adobe Stock
Żywienie
Co je roczne dziecko? Przykładowy jadłospis na 3 dni
Roczne dziecko je już niemal wszystko, dużo łatwiej więc ułożyć dla niego jadłospis niż dla młodszego niemowlaka. Proponujemy codzienne menu dla roczniaka do druku. Pamiętaj, że dieta rocznego dziecka powinna być urozmaicona, ale nadal nie może być identyczna jak dieta dorosłych.

Choć roczne dziecko je już większość produktów, które jada cała rodzina, to jego dieta powinno być lekkostrawna. Nie może też zawierać niektórych przypraw, których na co dzień używają dorośli. Menu rocznego dziecka musi być również odpowiednio zbilansowane. Przygotowaliśmy dla ciebie listę dietetycznych wskazówek . Jeśli będziesz o nich pamiętać podczas przygotowywania posiłków dla roczniaka, dziecko będzie zdrowe i pełne energii. Spis treści: Co je roczne dziecko? Ile posiłków je roczne dziecko? Jakie porcje je roczne dziecko? Jak komponować jadłospis dla rocznego dziecka? Gotowe jadłospisy dla rocznego dziecka Zakazane przyprawy w diecie rocznego dziecka ZInne zasady diety rocznego dziecka Co je roczne dziecko? Urozmaicaj dietę rocznego dziecka, ale zdrowymi produktami. Niestety, większość rodziców o tym nie pamięta. Dużo ponadrocznych dzieci dostaje niezdrowe dla nich pokarmy, np. zwykłe parówki, czarną herbatę, smażone kotlety i słodkie gazowane napoje. Zupełnie nie to mieliśmy na myśli, pisząc o tym, że maluch będzie jadł „po dorosłemu”. Lepiej w inny sposób wykorzystać ciekawość dziecka i zapał do jedzenia nowości. To najlepszy moment do tego, by przyzwyczaić je do chrupania słupków świeżej marchewki lub popijania wody. ​ Roczne dziecko może już jeść i pić: soki przecierowe (w ograniczonych ilościach, maksymalnie 120 ml na dobę), miód, mleko krowie (nie więcej niż 500 ml dziennie). Ile posiłków je roczne dziecko? Roczne dziecko powinno jadać pięć razy dziennie. Ważne jest, aby pilnować stałych pór posiłków . Właśnie teraz ustala się tempo metabolizmu dziecka. Jeśli maluch będzie jadał bardzo nieregularnie, organizm przestawi się na „tryb oszczędnościowy” i zacznie gromadzić tkankę...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak