Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, karmienie, fotelik, łyżeczka
Dieta

Dieta pod lupą

Diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego, choć zwykle wiemy, jakie produkty są zdrowe dla maluszka, czasami trapią nas wątpliwości: jak, kiedy, ile... Postaramy się je rozwiać.

Rosół stawia na nogi i dodaje sił – twierdzi koleżanka. Obcinaj końcówki bananów – napomina babcia. Masz jednak wątpliwości? Nie zawsze przekonują cię opinie rodziny czy innych mam? Sprawdź, gdzie leży prawda.

Najzdrowszą zupą dla smyka jest rosół?
Rosół jest pożywny i podaje się go na różne dolegliwości. Ale zdrowsza od niego jest np. pomidorowa. Bo pomidory to nie tylko potas, wapń i witaminy, ale także likopen, który chroni przed rozmaitymi chorobami, m.in. układu krążenia.

Trzeba odcinać końcówki bananów?
Niektórzy twierdzą, że tak, bo gnieżdżą się w nich cysty lamblii. Tymczasem to nieprawda! Lambliozą najczęściej można się zakazić, pijąc skażoną wodę – cysty tego pasożyta trafiają do niej wraz z kałem, np. chorego zwierzęcia. Niemożliwe jest jednak, aby przeniknęły skórkę owocu, nawet jeśli zostanie on umyty w wodzie, w której żyją te pierwotniaki. Dlatego lepiej opłukać banana i dać go do ręki dziecka bez skórki.

Roczniak może jeść czekoladowe batony?
Lepiej mu ich nie dawać. Są tuczące i odbierają apetyt. Zwykle też zawierają konserwanty i utwardzane tłuszcze, które są szkodliwe dla organizmu. Jeśli smyk ma ochotę na małe co nieco, lepiej dać mu przekąski przeznaczone dla dzieci. Masz wtedy pewność, że dostaje zdrowe i wartościowe produkty.

Ile soku dziennie może wypić roczny smyk?
Soki zawierają mnóstwo witamin i minerałów, ale także sporo cukru. Są więc kaloryczne, a w nadmiarze mogą powodować nawet biegunkę. Dziecko, które pije dużo soków, ma słabszy apetyt, zatem nie dostarcza organizmowi innych, równie ważnych składników. Roczniak czy dwulatek nie powinien wypijać więcej niż 1–2 kubeczki soku dziennie. Kiedy malcowi chce się pić, lepiej dać mu niegazowaną wodę mineralną – doskonale gasi pragnienie, a nie zawiera cukru.

Przynajmniej jeden posiłek w ciągu dnia powinien być ciepły?
Składniki odżywcze ciepłego posiłku są lepiej przyswajalne. Dlatego raz dziennie warto zjeść coś gorącego, a jeszcze lepiej dwa razy, np. naleśniki na kolację. Oczywiście liczba gorących dań zależy od pory roku – zima aż prosi się o ciepłe posiłki, bo dzięki temu szybciej można się rozgrzać, latem zaś szukamy ochłody. Natomiast jedzenie tylko „na sucho” może oznaczać kłopoty z żołądkiem.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

1_CoWybrac_twm_09.jpg
Dieta
Co jest lepsze
Zdrowa dieta powinna być urozmaicona. Im więcej różnych produktów, tym większa szansa, że smyk otrzyma wszystko, co mu potrzebne.

  Najlepszy jest domowy kompot! – twierdzi babcia. Albo sok z dodatkiem witamin. „Specjalnie dla dzieci” – kusi etykietka z rozkosznym zwierzaczkiem. Łatwo się w tym wszystkim pogubić, prawda? Sprawdź, co dla twojego dziecka jest dobre, a co... jeszcze lepsze. Roczne maluchy powoli przechodzą na dorosłą dietę. Tyle tylko, że nie wszystko, co jest dobre dla rodziców smyka, równie zdrowe jest dla niego samego. Dla swojego malca wybierz to, co najlepsze. Czyli... Grahamka czy rogalik Najlepiej i to, i to. Pieczywo – zarówno białe, jak i ciemne – jest bardzo bogate w węglowodany – podstawowe źródło energii, a poza tym zawiera witaminy z grupy B i sole mineralne (żelazo, magnez, cynk). Ciemne jest zdrowsze (ma najwięcej błonnika i witamin), za to białe lekkostrawne. Idealne rozwiązanie: maksymalna różnorodność. Serwuj maluchowi grahamki, kajzerki, rogaliki, pumpernikiel, pieczywo chrupkie, pieczywo z różnymi dodatkami – sezamem, śliwkami suszonymi, ziarnami. Unikaj jedynie chleba czy bułek z dużą zawartością konserwantów. Poznasz je po długim terminie przydatności do spożycia i „papierowym” smaku. Ze względu na dość sporą ilość kalorii lepiej nie przesadzać z pieczywem półsłodkim, np. chałką albo drożdżówką. Masło czy margaryna Rocznym czy dwuletnim maluszkom o wiele lepiej służy masło (bo cholesterol w nim zawarty jest potrzebny najmłodszym do budowy układu nerwowego). Do tego masło zawiera witaminę D, potrzebną do prawidłowego rozwoju. Posiłek domowy czy ze słoiczka Maluch może zjeść i taki, i taki. Przygotowując dania w domu, musisz dbać o to, by robić je z najlepszych produktów (czyli chudego mięsa, świeżych warzyw i owoców). Jedzenie ze słoiczków jest przygotowane z najlepszej jakości produktów, przebadane i dobrze zbilansowane. Jest też bardzo wygodne i doskonale sprawdza się podczas...

niemowlę, kuchnia dla malca, fotelik, jedzenie, zupa
M&M
Dieta
Ile posiłków dziennie
Dietetycy zalecają, aby już 7-miesięczne niemowlę jadło pięć posiłków – trzy bardziej obfite i dwa mniejsze. A jak powinny wyglądać te serwowane rocznemu maluszkowi?

Komponowanie posiłków to wcale nie jest prosta sprawa. Dziecięce menu musi zawierać wszystkie niezbędne składniki: białka, tłuszcze i węglowodany. Te trzy główne grupy muszą mieć też odpowiednie proporcje w całym jadłospisie. 1. Śniadanie godzina 7.00–9.00 Powinno pokrywać 25 procent dziennego zapotrzebowania na kalorie. Porannej porcji energii nie da się zastąpić żadnym innym posiłkiem w ciągu dnia. Jeśli maluch nie zje śniadania, będzie marudny, ospały. Jego organizm już od samego rana włączy „tryb oszczędnościowy”. Kaszka albo kleik. To idealne źródło węglowodanów. Roczny szkrab chętnie spałaszuje cały talerz kaszki manny. Wkrój do niej banana albo polej sokiem. 2. Drugie śniadanie godzina 10.00–11.00 Powinno stanowić 10 procent dziennego wyżywienia. Koniecznie owoce. Drugie śniadanie to dobra okazja, by przemycić do diety malca np. kilka śliwek, morelę albo brzoskwinię. Owoce dodają energii i pomogą dotrwać do obiadu. 3. Obiad godzina 12.00–14.00 Powinien być (zarówno pod względem wartości odżywczej, jak i energetycznej) głównym posiłkiem w ciągu dnia. Idealny obiadek pokrywa 30 procent dziennego zapotrzebowania malca na kalorie. Staraj się podawać go zawsze o tej samej godzinie. Zupa. Nie musi być jej wcale dużo, ale ważne, aby była wartościowa. Dobrym pomysłem jest np. zupa krem z zielonego groszku, pomidorowa z ryżem i szczypiorkiem albo gęsta zupka jarzynowa z kluseczkami. Danie główne. Przygotuj je np. z czerwonego mięsa, drobiu, ryb lub jaj z dodatkiem ziemniaków, kaszy albo makaronu. Nie zapomnij o świeżej surówce (może być tarta marchewka albo łyżka kiszonej kapusty) – zawarta w niej witamina C ułatwi wchłanianie żelaza znajdującego się w mięsie. 4. Podwieczorek godzina 15.00–16.00 To chyba ulubiony posiłek maluchów! Pamiętaj jednak, że są sposoby, by na...

niemowlę, kuchnia
Panthermedia
Dieta
Jadłospis na piątkę
Dietetycy zalecają, aby już ośmiomiesięczny maluch jadł pięć posiłków. Co powinno się w nich znaleźć, aby były nie tylko smaczne, ale i zdrowe? Koniecznie przeczytaj.

Komponowanie posiłków to wcale nie taka prosta sprawa. W diecie dziecka bowiem muszą znaleźć się wszystkie niezbędne składniki: białka (znajdziesz je w rybach, mięsie, nabiale), tłuszcze (mięso, olej, oliwa) i węglowodany (najlepsze to te, które pochodzą z warzyw, owoców, kasz, gruboziarnistego pieczywa). Te trzy główne grupy muszą mieć też odpowiednie proporcje: ponad połowa dziennej porcji kalorii powinna pochodzić z węglowodanów, zaś druga połowa powinna być rozdzielona mniej więcej po równo między białka a tłuszcze. Trudne? Z nami uda ci się na pewno! ŚNIADANIE Powinno pokrywać 25 proc. dziennego zapotrzebowania na kalorie. Jeśli maluch nie zje śniadania, jest bardziej marudny, ospały i nie ma sił na zabawę. Jego organizm, by zachować energię, od samego rana włącza tryb „oszczędnościowy”. Mózg pracuje na zwolnionych obrotach. System odpornościowy może stać się mniej czujny, a wtedy łatwiej o infekcje. - Różnorodne. Nie łącz w śniadaniu produktów tego samego typu. Jeśli smyk je twarożek, zamiast mleka podaj mu soczek albo wodę. Jeżeli dajesz mu lane kluski na mleku, to nie uzupełniaj posiłku jajkiem ani pastą jajeczną.  - Kaszka albo kleik. To węglowodany, które dadzą dziecku energię. Mleczną kaszkę zaproponuj już półrocznemu dziecku. Roczniak chętnie spałaszuje cały talerz kaszki manny, szczególnie jeśli wkroisz do niej banana albo polejesz ją sokiem malinowym. - Kolorowa kanapka. To dla starszaka doskonały zestaw węglowodanów, tłuszczów i białka. Oprócz żółtego sera i wędliny połóż na chlebek plasterki pomidora albo kwaszonego ogórka. Dwa razy w tygodniu możesz podać też ugotowane jajko (czy jajecznicę) albo pastę rybną. Koniecznie z sałatką, np. z pomidorów. - Nabiał. W śniadaniowym menu powinno znaleźć się mleko. Zawarty w nim wapń jest trzykrotnie lepiej przyswajalny niż ten z produktów...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak