Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
tłuszcze
Dieta

Dobre tłuszcze

A są takie? Owszem! I warto od małego przyzwyczaić smyka do diety opartej na zdrowych tłuszczach. To może uchronić go przed otyłością.

Dieta pozbawiona tłuszczu wcale nie jest zdrowa. Dlaczego więc mówi się o tym, by smyk nie jadł tłustych mięs czy wędlin? Bo są różne rodzaje tłuszczu. Te zdrowe dla malca są ważnym źródłem energii, dostarczają niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. To one wspierają budowę komórek – dlatego są potrzebne w okresie szybkiego wzrostu. Mają wpływ na stan skóry, ostrość wzroku, a także chronią ciało przed utratą ciepła. Składniki tworzące rdzeń kręgowy i mózg w 60 proc. składają się właśnie z tłuszczu, a każde włókno nerwowe otoczone jest tłuszczową osłonką. Gdzie zatem szukać zdrowych tłuszczów i jak je podawać malcowi?

W mleku mamy
Zwłaszcza w tym nocnym jest tłuszczu najwięcej. I to także dzięki niemu bobasek szybciej rośnie. Może nawet być troszkę pulchny, ale nie martw się, w przyszłości otyłość raczej mu nie grozi! Dodatkowe fałdki to zasługa szczególnych tłuszczów – DHA i ARA z grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Są one łatwiej i szybciej trawione niż inne tłuszcze. Dlatego pulchne niemowlęta szybko gubią zbędne gramy, gdy zaczynają raczkować, wstawać i chodzić.

W domowych zupkach
Jednym z częstych błędów żywieniowych popełnianych przez rodziców jest niedodawanie tłuszczu do niemowlęcych zupek. Może to nawet spowodować biegunkę (pediatrzy nazywają ją „biegunką pędraków”). Dodawaj do zupek świeże masło lub olej rzepakowy bezerukowy – zawierają najkorzystniejsze kwasy tłuszczowe. Wystarczy mała łyżeczka któregoś z nich na porcję zupki. Trzeba dodać tłuszcz, gdy zupka jest już ugotowana (dla najmłodszych także zmiksowana). Zupkę dla niemowląt do 7–8. miesiąca życia po dodaniu masła, oliwy lub oleju należy krótko zagotować i ostudzić.

W kanapkach
Jeszcze do niedawna dietetycy zalecali, by dzieciom do trzech lat nie podawać margaryny, tylko masło (tak ustalili specjaliści w tzw. Polskim Konsensusie Tłuszczowym). Okazało się jednak, że maluchy w Polsce mają duże niedobory NNKT. Dlatego obecnie zalecenia się zmieniły: od drugiego roku życia można malcowi smarować kanapki na zmanę masłem i margaryną. Jednak uwaga: musi to być margaryna miękka. Najlepsza jest taka, na opakowaniu której producent zaznaczył, że nie zawiera utwardzonych tłuszczów roślinnych, tzw. trans. Eksperci w krajach zachodnich idą dalej i zalecają, by malcom w 2–3. roku życia ograniczać tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (m.in. masło) i zastępować je wyłącznie wysokiej jakości margarynami.

W daniach z ryb
W rybach jest o wiele więcej omega-3 niż w olejach. Szczególnie cenne są te tłuste, morskie, jak tuńczyk, łosoś, śledź, makrela (a ze słodkowodnych – pstrąg). Maluchy powinny jeść te gatunki ryb dwa razy w tygodniu. Najlepiej, gdy są one upieczone w folii.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

margaryna
Fotolia
Dieta
Czy niemowlak może jeść margarynę?
Tłuszcze, ale tylko te dobre, są w diecie maluszka niezbędne. To ważne źródło energii, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin. Poza tym obecność tłuszczu w potrawach pomaga m.in. we wchłanianiu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Czy należy do nich margaryna? Od kiedy dziecko może ją jeść?

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Dieta pozbawiona tłuszczu wcale nie jest zdrowa. Ważne jest jednak, by były to dobre tłuszcze, a więc zawierające jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe (a jak najmniej nasyconych). Najwięcej jest ich w tłuszczach roślinnych . Ale nie wszystkie z nich są dobre. Jakie tłuszcze są dobre dla niemowlaka? Dla dzieci w pierwszym roku życia najlepsze są oliwa z oliwek i oleje roślinne. Maluszki powinny jeść także masło, które jest najszlachetniejszym tłuszczem spośród tłuszczów zwierzęcych, bo zawiera stosunkowo dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych . Organizacje zajmujące się w Polsce żywieniem (m.in. Centrum Zdrowia Dziecka) opracowały tzw. Polską Zgodę Tłuszczową. W tym dokumencie zaleca się, by dzieciom do trzeciego roku życia smarować pieczywo masłem - wystarczy cienka warstwa. Masło należy też dodawać do niemowlęcych zupek - na zmianę z olejem rzepakowym i oliwą z oliwek. Niemowlętom nie należy podawać margaryny, nawet tej miękkiej. Zobacz też: Masło, margaryna czy oliwa? - 7 ważnych faktów o tłuszczach dla dziecka Od kiedy dziecko może jeść margarynę? Niewątpliwą zaletą margaryny jest to, że jest tłuszczem roślinnym, a więc zawiera głównie nienasycone kwasy tłuszczowe (70-80 proc.), podczas gdy masło niewiele ponad 40 proc. Jednak mogą ją jeść dopiero kilkulatki , czyli dzieci powyżej 2–3. roku życia, i to tylko pod warunkiem, że jest to margaryna dobrej jakości, czyli tzw. miękka, która daje się łatwo smarować. Trzeba unikać do smarowania twardych margaryn (są przeznaczone do pieczenia, smażenia) i tzw. miksów (mieszanki masła z olejami roślinnymi bądź margaryną i margaryny z tłuszczem mlecznym), bo w procesie utwardzania powstają w nich niekorzystne dla zdrowia izomery...

Olej kokosowy
Fotolia
Żywienie
Czy olej kokosowy jest dobry dla dziecka?
Ostatnio dużo się mówi o oleju kokosowym. Ale czy naprawdę jest tak wartościowy? Od kiedy dziecko może zacząć go jeść? Wyjaśnia dietetyk z SGGW dr inż. Anna Harton.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Arial} Odpowiednia ilość tłuszczu jest bardzo ważna w diecie małego dziecka. Już przecież mleko mamy blisko w połowie składa się właśnie z tłuszczu! Jednak liczy się nie tylko jego ilość, ale także jakość. Jakie tłuszcze powinny jeść małe dzieci? Zgodnie z zaleceniami dla niemowląt i małych dzieci najlepsze są tłuszcze pochodzenia roślinnego, w tym oliwa, oleje, oraz masło. Tłuszcze roślinne są źródłem korzystnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym wielonienasyconych, których więcej zawiera np. olej rzepakowy niż oliwa z oliwek. Masło to też dobry wybór, choć zawiera nasycone kwasy i dostarcza cholesterol. To tłuszcz naturalny, łatwo strawny i zasobny w cenne witaminy rozpuszczalny w tłuszczu takie jak witamina D czy A. Czy dzieci mogą jeść olej kokosowy? Olej kokosowy nie jest zalecany dla dzieci z uwagi na bardzo dużą zawartość kwasów nasyconych, których w diecie maluchów powinno być tak mało jak to tylko możliwe. Tymczasem olej kokosowy zawiera blisko 90 proc. kwasów nasyconych, wśród których dominuje kwas laurynowy, będący jednym z najbardziej aterogennych (zwiększających ryzyko miażdżycy). Składem kwasów tłuszczowych olej kokosowy przypomina smalec, którego również nie poleca się w żywieniu niemowląt i małych dzieci. Jednak jak wskazują inni specjaliści olej kokosowy może być stosowany do pielęgnacji skóry niemowlaka, w tym wykorzystany na wiele sposobów.  Zobacz też: Kwasy mądrości i odporności. 5 najlepszych źródeł kwasów omega-3 p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Arial}

Dziecko z bułką
Fotolia
Żywienie
11 pytań o tłuszcze w diecie dziecka
Dieta całej rodziny powinna zawierać odpowiednie ilości tłuszczu, zwłaszcza tego dobrego. Bo jest on niezbędny dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka. No tak... tylko który tłuszcz jest dobry?

Dieta bez tłuszczu wcale nie jest zdrowa. Zresztą tak naprawdę nie ma takiej, bo tłuszcze znajdują się nawet w pomidorach czy jabłkach (choć w śladowych ilościach). Tłuszcze są ważnym źródłem energii, dostarczają niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i pomagają we wchłanianiu witamin w nich rozpuszczalnych, czyli A, D, E i K. Kwasy tłuszczowe biorą udział w procesie budowy komórek – dlatego są tak potrzebne dzieciom w okresie szybkiego wzrostu. To składniki budujące rdzeń kręgowy i mózg, które w 60% składają się właśnie z tłuszczu, a każde włókno nerwowe otoczone jest tłuszczową osłonką . Mają wpływ na stan skóry, ostrość wzroku, krzepliwość krwi i zapewniają prawidłową budowę hormonów, a także chronią organizm przed utratą ciepła. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (np. LC-PUFA) pozytywnie wpływają na rozwój intelektualny dziecka . Dzieci do trzeciego roku życia powinny otrzymywać z tłuszczu do 41% energii dziennie, starsze już nieco mniej.  1. Jaki tłuszcz dodawać do zupek dla dzieci? Dodawaj świeże masło, oliwę z oliwek (najlepiej extra virgin, czyli z pierwszego tłoczenia) lub olej rzepakowy bezerukowy . Zawierają najkorzystniejsze kwasy tłuszczowe. Wystarczy łyżeczka któregoś z nich na porcję zupki. Należy dodać tłuszcz , gdy zupka jest już ugotowana (dla najmłodszych także zmiksowana). Niemowlętom do 7–8. miesiąca życia po dodaniu masła, oliwy lub oleju zupkę należy krótko zagotować. Potem wystarczy tylko ostudzić ją do odpowiedniej temperatury i podać. Zobacz też: Masło, margaryna czy oliwa? 7 ważnych faktów o tłuszczach dla dziecka 2. Czym smarować kanapki? Dzieciom do trzeciego roku życia chleb smaruj masłem . Starsze dzieci mogą jeść też margaryny dobrej jakości, czyli tzw. miękkie, które łatwo jest rozsmarować. Nie nakładaj grubej warstwy – wystarczy cienko posmarować...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak