Każdy rodzic jest szczęśliwy, gdy jego dziecko je z apetytem. Utarło się też, że dobra mama dobrze (czytaj: obficie) karmi swojego malucha. Tymczasem nawet niemowlę może czasem odmówić jedzenia i nie powinno to nikogo dziwić. Aby dziecko rosło zdrowo, nie wystarczą same pożywne posiłki! Ważna jest też miła atmosfera przy stole i

Reklama

Czy to prawda, że dzieci karmione butelką są cięższe?

Dawniej uważano, że dzieci karmione wyłącznie piersią przybierają na wadze mniej niż karmione butelką. Teraz już jednak wiadomo, że to nieprawda. W jednym i drugim przypadku zdarzają się grubaski, których waga – jak mogłoby się wydawać – rośnie za szybko. Ale pod koniec 1. roku życia lub na początku 2. szczupleją.

Pamiętaj, że niejadkom karmionym butelką nie należy wsypywać więcej mlecznego proszku do określonej ilości wody, niż to zaleca producent. Takie „tuczenie” dziecka jest szkodliwe!

Gdy dziecko chce wyłącznie mleka mamy

To, że dziecko nie chce jeść niczego poza pokarmem z piersi mamy zdarza się często. Nie należy jednak nadmiernie przedłużać wyłącznego karmienia piersią. W drugim półroczu pokarm mamy nie zaspokaja już wszystkich potrzeb żywieniowych malucha. Bywa, że dzieci karmione wyłącznie piersią dłużej niż do 6. miesiąca życia, miewają złą morfologię. Brak jarzyn, mięsa i żółtka, a więc dieta pozbawiona żelaza, może się przyczynić do niedokrwistości.

Aby przyzwyczaić dziecko do jedzenia zup, możesz mieszać małą ilość przecieru jarzynowego ze słoiczka ze swoim pokarmem czy mlekiem modyfikowanym lub też dodawać więcej kleiku ryżowego, zrezygnować z warzyw o intensywnym smaku i zapachu (seler, por). Można też jarzyny mieszać z owocami. Zdarza się, że dzieci odmawiają jedzenia zup i papek, a akceptują gotowane warzywa, które mogą wziąć do rączki. Wtedy problem rozwiązuje się sam.

Zobacz także

Pamiętaj, że dziecko w drugim półroczu życia jest w naturalny sposób przygotowane do przyjmowania nowych pokarmów. Jeśli przeoczysz ten okres, trudno ci będzie potem wprowadzić do jego diety mięso i warzywa.

Czy niemowlę musi popijać obiad?

Lepiej, by jadło go bez popijania. Duża ilość płynów rozcieńcza soki żołądkowe, a więc nie sprzyja dobremu trawieniu. Są jednak dzieci, które nie potrafią jeść bez picia – po prostu jedzenie „rośnie” im w ustach. W takim wypadku najlepiej podać lekki kompot, rozcieńczony sok lub wodę.

Dlaczego roczne dzieci jedzą mniej?

W 2. roku życia apetyt nieco słabnie i nie ma w tym nic niepokojącego. Po prostu tempo rozwoju dziecka nie jest już tak szybkie jak w niemowlęctwie. Zmuszanie dziecka do jedzenia nie ma sensu. Warto pamiętać, że po ukończeniu 12. czy 13. miesiąca życia dziecko coraz bardziej interesuje się światem, zaczyna chodzić, chce wszystkiego dotknąć i szkoda mu czasu na „celebrowanie” posiłków. Ponadto w 2. roku życia dzieci zaczynają jeść coraz więcej potraw z rodzinnego stołu. Są one bardziej kaloryczne, choć mają mniejszą objętość niż posiłki niemowlęce, np. talerzowi zupy mlecznej odpowiada kromeczka chleba z masłem i pół kubka kakao.
[CMS_PAGE_BREAK]

Czy zmuszać dziecko do jedzenia?

Często mamy, a zwłaszcza babcie są przekonane, że dziecko je za mało, choć jego wzrost i waga mieszczą się w normie. Niektóre bardzo aktywne maluchy mogą zadowolić się małymi porcjami pokarmów bez uszczerbku dla zdrowia. Brak apetytu może być próbą wyrażenia własnego „ja” i psychologicznej walki ze zmuszającą do jedzenia osobą. W takim wypadku tylko cierpliwość i wprowadzanie nowości małymi porcjami przyniesie skutek. Zmuszanie dziecka do jedzenia może je trwale zniechęcić do nowych dań!
Pamiętaj, że przyczyną braku apetytu bywają emocjonalne problemy malucha, np. powrót mamy do pracy.

Czy brak apetytu może oznaczać chorobę?

Oczywiście. Dziecko z gorączką traci apetyt, ale przyczyna tego jest oczywista. Jeśli natomiast dziecko stanowczo odmawia jedzenia, niechętnie pije, jest smutny, marudzi i chudnie, trzeba zabrać go do lekarza, zrobić podstawowe badania i ustalić przyczynę. Niekiedy długotrwały brak apetytu świadczy o jakiejś utajonej infekcji, np. układu moczowego. Pamiętaj, że wyraźna odmowa spożywania niektórych produktów może być oznaką nietolerancji lub alergii.

Rady na dobry apetyt dziecka

  • Pozwól dziecku jeść rączkami – może to robić już w 8. miesiącu życia.
  • Szykuj malutkie porcje – przecież zawsze możesz dać dokładkę.
  • Nigdy nie zmuszaj do jedzenia – niech dziecko je tyle, ile chce.
  • Akceptuj jego upodobania kulinarne – dziecko tak jak dorosły jedne potrawy lubi, a innych nie.
  • Sadzaj dziecko przy stole – niech je wraz z innymi domownikami.
  • Nie strofuj za brak manier przy jedzeniu – na początku nie należy przywiązywać do nich nadmiernej wagi.
  • Daj dziecku łyżeczkę, gdy tylko będzie chciało samodzielnie się nią posługiwać.
Reklama

Czytaj też: Koniec problemów z apetytem

Reklama
Reklama
Reklama