Czasem dziecko nie chce pić mleka, bo potem boli je brzuszek. Weź to pod uwagę, ale pamiętaj, że grymaszenie nie zawsze oznacza alergię. Zdarza się, że maluchowi po prostu mleko nie smakuje. Jak je przemycić? W smacznych daniach! Zobacz, jak łatwo można to zrobić.

Reklama

Dodaj do zupy serwatkę
Powstaje, gdy przygotowujesz w domu twarożek. Serwatka wygląda niepozornie i zazwyczaj ją wylewamy. A to prawdziwy zastrzyk zdrowia. Zawiera wiele cennych składników, które znajdowały się w mleku: białko, witaminy B1, B2, B6 i duże ilości cukru mlecznego, czyli laktozy. Również większość wapnia z mleka trafia właśnie do serwatki! Dlatego w samym twarożku nie pozostaje go zbyt dużo.
Do czego wykorzystać serwatkę? Możliwości jest wiele. Dodaj ją np. do zupy jarzynowej, ogórkowej, barszczu białego lub ukraińskiego.
Od kiedy: po pierwszym roku życia.

Sama rób koktajle kefirowe
Dzieci, które nie znoszą mleka, często akceptują smak orzeźwiającego kefiru. Wystarczy go zmiksować z dodatkiem bananów, gruszek, jabłek albo owoców mrożonych: truskawek, malin, jagód. Możesz dodać trochę miodu. Niektóre dzieci bardzo lubią jeść kefiry z kaszą gryczaną lub ziemniakami purée.
Od kiedy: Bez miodu po 10. miesiącu; z miodem po pierwszym roku życia.

Zabielaj zupy mlekiem lub śmietanką
Możesz dodawać mleko do prawie wszystkich zup, np. jarzynowej, kalafiorowej, ogórkowej, białego i czerwonego barszczu oraz krupniku. Dla poprawienia smaku tych zup, które powinny być kwaskowe, lepiej mieszać mleko ze śmietaną. Aby się nie warzyło, najpierw rozmieszaj je z łyżką mąki, a potem powoli wlewaj do zupy. Uwaga! Ponownie zagotuj zupę.
Od kiedy: po pierwszym roku życia.

Przygotowuj owocowe jogurty
Kupuj jogurt naturalny, bo nie zawiera sztucznych barwników, dodatków smakowych, konserwantów (a wszystkie te dodatki mogą uczulać lub powodować nietolerancję pokarmową). Jeśli dziecko nie akceptuje smaku takiego jogurtu, dodaj do niego sok albo owoce, np. pokrojone banany, gruszki lub jabłka. Pamiętaj! Jogurty i kefiry są łatwiej strawne niż mleko. Dodatkowo mają dobroczynny wpływ na przewód pokarmowy (zawierają bowiem naturalne probiotyki), regulują przemianę materii, ułatwiają przyswajanie wapnia i fosforu oraz są bogate w te pierwiastki. Zawierają także bardzo cenny potas oraz witaminy A, D, B12 i kwas foliowy. Jogurt ma więcej wapnia niż kefir – w 100 g jest 214 mg wapnia, a w kefirze 120 mg.
Od kiedy: po 10. miesiącu.
[CMS_PAGE_BREAK]

Zobacz także

Nie zabraniaj jeść lodów
Dzieci uwielbiają lody i nic nie stoi na przeszkodzie, by od czasu do czasu dostawały takie smakołyki. Śmietankowe, waniliowe, czekoladowe, orzechowe – wybieraj lody mniej słodkie, mocno zamrożone. Pamiętaj, by nigdy ponownie ich nie zamrażać. Lody śmietankowe są doskonałe z dodatkiem owoców lub sosów przygotowanych ze świeżych zmiksowanych owoców. Maluch może jeść lody także zimą. Niech ich tylko nie popija ciepłą herbatą, bo problemy z gardłem gotowe.
Od kiedy: po drugim roku życia.

Przygotowuj domowe ptasie mleczko
Jeśli często robisz owocowe galaretki z torebek, najwyższy czas na zdrową odmianę. Bez specjalnego trudu możesz sama zrobić mleczną galaretkę, czyli właśnie ptasie mleczko. Efekt znakomity! Zaskoczysz nim swojego malucha. W pięciu łyżkach zimnej i przegotowanej wody namocz dwie łyżki żelatyny, a następnie rozpuść ją, ciągle mieszając, na bardzo małym ogniu. Dwie szklanki mleka zmiksuj z serkiem homogenizowanym, dwiema łyżkami cukru i cukrem waniliowym. Dodaj rozpuszczoną żelatynę i odstaw do zastygnięcia. Gdy masa zacznie gęstnieć, ubij ją trzepaczką, przełóż do miseczek, udekoruj kolorowymi owocami lub tartą czekoladą.
Od kiedy: po dziewiątym miesiącu życia.

Warzywa polewaj mlecznym sosem
Nawet banalnym daniom sos dodaje smaku, a jako składnik zapiekanek zapobiegnie wysuszeniu potrawy. Dwie i pół łyżki mąki pszennej zrumień na jasnozłoty kolor, dodaj dwie i pół łyżki masła lub oleju. Rozprowadź w niej, ciągle mieszając, szklankę mleka, dodaj odrobinę soli i soku z cytryny (do smaku). Teraz wszystko wymieszaj z dwoma żółtkami, doprowadź do wrzenia i odstaw do ostygnięcia. Tak przygotowanym sosem od razu polej potrawę. Posyp ją także zieloną pietruszką.
Od kiedy: po pierwszym roku życia.

Często proponuj kaszki
To zdrowe urozmaicenie menu. Kaszki mleczno-ryżowe oraz mleczno-pszenne świetnie smakują. Poza tym jest w nich mnóstwo cennych składników (przede wszystkim wapń oraz witaminy). Niektóre kaszki zawierają także owoce (jabłka, banany, truskawki itd.), co urozmaica ich smak. Na bazie kaszek warto przygotować słodkie deserki, np. z musami owocowymi. Nawet maluchy, które nie lubią mleka, z przyjemnością jedzą kaszki – traktują je jako słodkie danie.
Od kiedy: zgodnie z informacją na opakowaniu.

Wykorzystuj mleko słodkie i modyfikowane
Modyfikowane możesz dodawać do gotowych zupek dla niemowląt, przecierów warzywnych lub kaszek ryżowych oraz pszennych. Zwiększysz w ten sposób wartość odżywczą potrawy i wzbogacisz ją w wapń. Świeże mleko przyda ci się z kolei, gdy będziesz robić pulpeciki, naleśniki, kluski leniwe, placki z owocami, ryż z jabłkami (ugotuj go na mleku).
Od kiedy: modyfikowane – zgodnie z informacją na opakowaniu, świeże – po drugim roku życia.

Konsultacja: dr Halina Weker, dietetyk, kieruje Zakładem Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka.

mtj_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama