Granulowane herbatki jednak... nie dla niemowląt!
Na opakowaniach możesz przeczytać: od 1. miesiąca, od 4. miesiąca, od 5. miesiąca. Produkują je firmy, które produkują też słoiczki i kaszki dla niemowląt. To dlaczego granulowanych herbatek dla niemowląt nie polecamy?
Odpowiedź jest prosta: bo do zaspokojenia pragnienia dziecka najlepsza jest woda. Najszybciej gasi pragnienie, najlepiej zapobiega odwodnieniu. Dlatego najlepiej od samego początku przyzwyczajać dziecko do picia wody. W przypadku niemowlęcia: niskozmineralizowanej.
Herbatki owocowe i ziołowe dla niemowlęcia?
Herbatki gotowe granulowane zwykle zawierają dodatek cukru krystalicznego (czasem jest to dodatek glukozy, fruktozy). Nadmiar cukru powoduje wzmożoną fermentację jelitową i częstsze kolki. Poza tym do słodkiego lepiej dziecka nie przyzwyczajać: jeśli napije się słodkiej herbatki, nie zechce potem pić mleka.
Od czasu do czadu możesz oczywiście zrobić niemowlęciu słaby napar, np. z rumianku, koperku. Wybieraj zioła sprawdzonych producentów, a jeśli z saszetki, to najlepiej takie, które są przeznaczone dla niemowląt.
Dla dziecka przygotowuj słaby napar i podawaj tylko od czasu do czasu. Od czasu do czasu możesz też zrobić dziecku herbatkę owocową, np. malinową, jeżynową, z dzikiej róży.
Niebezpieczny koperek
Wiadomo, że rumianek może uczulać, dlatego trzeba uważać z jego podawaniem. Jednak również popularne herbatki z kopru włoskiego, popularnie podawane przy kolce, nie są całkiem bezpieczne.
Koper włoski działa rozkurczowo, jednak w olejku z kopru znajduje się wiele aktywnych składników, niektóre z nich mają działanie silnie estrogenne (estrogeny to żeńskie hormony płciowe). U dziewczynek nadmiar estrogenów może powodować wcześniejsze dojrzewanie.
Chłopcy w ogóle nie powinni dostawać żeńskich hormonów.
Herbatki z kopru były podawane niemowlętom i małym dzieciom od wielu lat, jednak nie w takich ilościach jak obecnie. Dziś często rodzice podają herbatkę z kopru nawet kilka razy dziennie, gdy tylko dziecko zaczyna płakać z powodu bólu brzucha i kolki u niemowląt.
Efekty zaobserwowali naukowcy, sprawdzając stężenie hormonów estrogenowych we krwi u małych dzieci w wieku 5 miesięcy, 18 miesięcy, 3 lat i 5 lat, które często i długo piły koper włoski. Okazało się, że przekraczało ono normy nawet 20 razy.
Eksperci radzą, by nie podawać dziecku zwłaszcza granulowanych herbatek z kopru. Gdy z ziół robi się napar, pod wpływem wysokiej temperatury część składników zawartych w olejkach ulatnia się. Przy zalaniu granulatu letnią wodą wszystkie substancje wypija dziecko.