Jakie herbatki mogą pić niemowlęta?
Herbatki z ziół i owoców są pyszne, zdrowe i pięknie pachną. W dodatku mogą pomóc przy różnych dolegliwościach. Koperkowa, rumiankowa, miętowa - czy wiesz, dlaczego są lepsze dla niemowlęcia niż czarna herbata?
- Beata Turska
Niemowlęta i maluszki nie powinny pić zwykłej, czarnej herbaty. Głównie ze względu na zawartość teiny, która pobudza podobnie jak kawa, może sprawić, że dziecko stanie się rozdrażnione i nie będzie mogło spać. W dodatku czarna herbata pogarsza wchłanianie żelaza, dlatego dziecko, które pije jej dużo, może mieć anemię. Bezpieczniejsze są herbatki z ziół i owoców. Z apteki oraz te wyprodukowane z myślą o najmłodszych.
Wybór herbatek dla niemowląt jest duży
Ziołowych i owocowych herbatek dla niemowląt est ich mnóstwo. Poza swojskimi, znanymi od lat (np. miętową czy lipową) są i mniej znane, jak np. herbatka z passiflory. Jest w czym wybierać. Wszystkie są pełne witamin (m.in. C, A, B1, B2) i soli mineralnych. Wszystkie świetnie gaszą pragnienie. A na co pomagają?
• Na brzuszek
- Herbatka z kopru włoskiego. Pomaga przy bólach brzuszka, reguluje trawienie, likwiduje wzdęcia, pomaga przy kolce. Można ją podawać dzieciom od pierwszych dni życia.
- Herbatka rumiankowa. Działa rozkurczowo. Można ją podawać nawet noworodkom.
- Herbatka miętowa. Pobudza trawienie, działa przeciwskurczowo, łagodzi bóle brzuszka. Działa również przeciwzapalnie. Po szóstym miesiącu.
• Na gorączkę
- Herbatka malinowa i lipowa. Działają napotnie, obniżają gorączkę, pomagają przy przeziębieniach. Od szóstego miesiąca.
- Herbatka z czarnego bzu. Takie herbatki warto podawać, jeśli dziecko ma niewysoką gorączkę (do 38°C). Pomagają również przy przeziębieniach, działają uspokajająco, regulują trawienie. Po szóstym miesiącu.
- Herbatka z dzikiej róży. Bogata w witaminę C, dlatego warto ją podawać przy przeziębieniach (i po chorobie). Działa wzmacniająco. Po czwartym miesiącu.
- Herbatka z jeżówki purpurowej. Mobilizuje układ odpornościowy, działa przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie i przeciwalergicznie. Od piątego, szóstego miesiąca życia.
- Herbatka rumiankowa. Działa rozkurczowo, przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Od pierwszych dni życia.
• Na sen
- Herbatka z melisy. Działa uspokajająco, pomaga zasnąć, łagodzi kolkę. Po czwartym miesiącu.
- Herbatka z passiflory. Działa podobnie jak herbatka z melisy. Od piątego miesiąca.
Jak parzyć ziołowe i owocowe herbatki dla dzieci?
Herbatki ziołowe powinno się zaparzać około 10 minut. Najlepiej podawać je niesłodzone, ewentualnie tylko z odrobiną cukru lub glukozy. Dziecku powyżej roku można posłodzić je miodem.
Zobacz także
A co z gotowymi herbatkami dla niemowląt?
Poza herbatkami do zaparzania dobre są te granulowane, przeznaczone dla niemowląt, oraz gotowe herbatki w butelkach. Mogą być jedno- lub wieloskładnikowe, bo z ziół i owoców tworzy się różne kompozycje (np. tymianek + koper + mięta + anyż). Warto podawać je niemowlętom, ale i nieco starszym maluszkom. Na ciepło, ale też na zimno. Zanim wybierzesz konkretną herbatkę dla dziecka, przeczytaj etykietę i sprawdź skład - lepiej , żeby nie było w nim cukru.
Lepiej nie słodzić herbatek
Zdarza się, że nawet całkiem małe dzieci mają ząbki zniszczone przez tzw. próchnicę butelkową. Dlatego lepiej nie słódź herbatek, a przynajmniej niezbyt mocno, i nigdy nie pozwalaj maluszkowi zasypiać z butelką słodkiego napoju. A przede wszystkim naucz maluszka pić z kubeczka!
Czy to na pewno herbatka malinowa?
Uważnie czytaj informacje na opakowaniach. Napis „Herbata z malin” może oznaczać zarówno herbatkę z suszonych owoców, jak i zwykłą, czarną herbatę z dodatkiem aromatu malinowego.
Zobacz też: Ziołowe napary lepsze niż czarna herbat. Wywiad z zielarką
Od kiedy normalna herbata dla dziecka?
• Czarna. Ze względu na teinę lepiej nie podawać jej dzieciom do trzeciego roku życia. Starszym można, ale słabą i nie na co dzień.
• Zielona. Ma mniej teiny niż czarna. Można ją podawać po pierwszym roku życia.
• Biała. Również ma mniej teiny niż czarna i podobnie jak zieloną można ją podawać po pierwszym roku życia.
• Czerwona (rooibos). Ma bardzo mało teiny i od niej można zacząć. Po pierwszym roku życia.