Reklama

Jadłospis niemowlaka w 5. miesiącu życia

Czas na zmianę w diecie dziecka. Nauka jedzenia zupki może trochę potrwać, ale z każdym dniem będzie szła lepiej. Najlepiej zacznij rozszerzanie diety malucha od dwu-, maksimum trzyskładnikowej zupki. Jarzyny ugotuj do miękkości – wystarczy 20 minut pod przykryciem. Jeśli będziesz gotować je dłużej, stracą większość wartości odżywczych. Potem zmiksuj je na gładko lub przetrzyj przez sitko. Przełóż zupkę do podgrzanej miseczki. Przed podaniem sprawdź, czy nie jest zbyt gorąca. Kropla zupki na przegubie dłoni powinna dawać przyjemne wrażenie ciepła. Możesz też podać gotową zupkę ze słoiczka, podgrzewając ją w kąpieli wodnej.

Reklama

Karm niemowlę łyżeczką. W ten sposób dziecko od początku przyzwyczai się, że właśnie tak się ją jada. Wybierz łyżeczkę o zaokrąglonych brzegach, by nie urazić nią buzi dziecka (kształtem ma przypominać sztućce dla dorosłych). Dzieci w piątym miesiącu życia nie umieją jeszcze samodzielnie stabilnie siedzieć, dlatego na czas posiłku posadź pociechę w leżaczku lub weź na kolana i trzymaj w pozycji półsiedzącej.

Co nowego w diecie dziecka?


W menu dziecka mogą się już znaleźć:

  • przeciery z jabłka, malin, moreli

  • przetarte jarzynki: marchew, ziemniak, dynia
  • w zupce jarzynowej dodatkowo pietruszka oraz seler

Jadłospis dla niemowlaka w 5. miesiącu życia - kliknij w jadłospis i wydrukuj go.

jadłospis niemowlaka, jadłospis dziecka, jadłospis dla niemowlaka, rozszerzanie diety niemowlaka, schemat żywienia niemowląt

[CMS_PAGE_BREAK]

Jadłospis niemowlaka w 6. miesiącu życia

Dla dzieci karmionych sztucznie w tym miesiącu nowością jest mięso. Ale po konsultacji z pediatrą możesz też wprowadzić produkty z glutenem. Maluchy karmione piersią, które w piątym miesiącu nie dostały kaszki manny, teraz też mogą jej spróbować (porozmawiaj o tym z lekarzem).

Na początek najlepszy będzie kurczak, indyk lub królik. Mięso gotuj osobno, dodawaj je do jarzyn i dopiero wtedy miksuj. Aby otrzymać 10 g gotowanego mięsa (ilość dla sześciomiesięcznego malca), przygotuj przed gotowaniem 20 g surowego mięsa. Do zup nie dodawaj soli.
Jeden, dwa razy w tygodniu mięso w zupce możesz zastąpić gotowaną rybą. Może to być np. sola, dorsz, ewentualnie łosoś norweski (lepiej dziki niż hodowlany). Pamiętaj jednak, że ryby mogą wywoływać alergię, więc ich wprowadzenie skonsultuj z pediatrą. Zanim ugotujesz rybę, starannie usuń z niej ości. Wystarczy 10 minut gotowania, by była miękka. Przed zmiksowaniem z warzywami jeszcze raz sprawdź, czy nie ma w niej ości. Po zmiksowaniu zagotuj i ostudź przed podaniem.

Dziecko może jeść już różne owoce. Sama przygotowuj z nich gładkie przeciery. Nie dodawaj do nich cukru – w diecie niemowląt należy znacząco ograniczać jego ilość. Jeśli nie ma świeżych owoców, możesz korzystać z gotowych przecierów i soków dla niemowląt.

Małe ilości kaszek glutenowych (np. kaszki manny), podobnie jak i bezglutenowych (np. kaszki ryżowej), możesz dodawać do zupek dziecka. Ale jeśli twój karmiony mlekiem modyfikowanym malec często nocą się budzi, być może jest głodny. Wieczorem możesz podać mu mleko z kleikiem (kaszką) lub gotową kaszkę mleczno-ryżową.

Co nowego w diecie dziecka?

Do menu dziecka karmionego sztucznie wprowadź:

  • zmiksowane gotowane mięso (bez wywaru), np. z kurczaka, indyka, królika
  • zmiksowaną gotowaną rybę, np. solę, dorsza
  • produkty zbożowe: kleik lub kaszkę glutenową, np. mannę
  • przetarte brokuły, kalarepkę, cukinię, pora jako dodatek do zupki jarzynowej
  • przeciery z jagód, porzeczek, gruszek

Jadłospis dla niemowlaka w 6. miesiącu życia - kliknij w jadłospis i wydrukuj go.

jadłospis niemowlaka, jadłospis dziecka, jadłospis dla niemowlaka, rozszerzanie diety niemowlaka, schemat żywienia niemowląt

[CMS_PAGE_BREAK]

Jadłospis niemowlaka w 7. miesiącu życia

W tym miesiącu największe zmiany zachodzą w diecie dziecka karmionego piersią. Do tej pory maluch dostawał głównie pokarm mamy, teraz pora na posiłki uzupełniające: zupę lub jarzynkę z mięsem. Podawaj je w małych ilościach (np. 3–4 łyżeczki), najlepiej po karmieniu piersią. Jeśli niemowlę odmawia próbowania zupki, możesz odwrócić tę kolejność.

Mięso, które dodasz do zupki dziecka karmionego piersią, ugotuj osobno i dodaj do jarzyn tuż przed zmiksowaniem (tak jak w szóstym miesiącu dla malca karmionego sztucznie). Wybieraj dla dziecka mięso z indyka, kurczaka, królika. Potem możesz zacząć podawać mięso z ryby (pamiętaj o usuwaniu ości). Niemowlaki – zarówno karmione piersią, jak i sztucznie – mogą już spróbować żółtka jaja kurzego. Połowę żółtka możesz dodać do zupki lub papki jarzynowej z mięsem czy kisielu mlecznego.

Dodatek kaszki bądź kleiku sprawia, że posiłek jest bardziej sycący. Wzbogacaj nimi zupki lub deserki owocowe. Siedmiomiesięczne dzieci mogą już jeść zarówno kaszki glutenowe, jak i bezglutenowe. Do posiłków mlecznych dodawaj kleik, a raz dziennie kaszkę glutenową (np. mannę). Dzieci karmione piersią raz dziennie powinny zjeść kaszkę zbożową (glutenową lub bezglutenową), np. z przecierem owocowym.

Maluch karmiony butelką może zacząć pić mleko modyfikowane następne. Zapytaj o to pediatrę, który zna dziecko. Na tym mleku możesz przygotowywać deserki mleczno-owocowe lub podawać je razem z kaszkami – gotowanymi w domu lub gotowymi.

Co nowego w diecie dziecka?

Do diety dziecka karmionego sztucznie wprowadź:

  • mleko następne
  • pół żółtka w zupce
  • przetartą fasolkę, kalafiora, brukselkę
  • przeciery z moreli, brzoskwiń, wiśni oraz śliwek

Do diety dziecka karmionego piersią wprowadź:

  • zmiksowane mięso (w tym ewentualnie z ryby)
  • pół żółtka w zupce, przecierze lub deserze
  • przetarte brokuły, kalarepkę, cukinię, pora jako dodatek do zupki
  • przeciery z jagód, porzeczek, gruszek

Jadłospis dla niemowlaka w 7. miesiącu życia - kliknij w jadłospis i wydrukuj go.

jadłospis niemowlaka, jadłospis dziecka, jadłospis dla niemowlaka, rozszerzanie diety niemowlaka, schemat żywienia niemowląt

[CMS_PAGE_BREAK]

Jadłospis niemowlaka w 8. miesiącu życia

W tym miesiącu w diecie niemowlaka nie ma zbyt wielkich zmian. Teraz twoje dziecko może spokojnie smakować to, czego spróbowało już w poprzednich miesiącach, doskonalić nowe umiejętności i przyzwyczajać się do różnych smaków. Maluch może jeść już dużo produktów, z których można komponować pyszne posiłki.

Dziecko karmione piersią już drugi miesiąc je mięso. Teraz gotuj je razem z warzywami w zupce i podawaj po zmiksowaniu. Nie dosalaj papek, a przecierów owocowych nie słódź. Smak dań staraj się dostosowywać do gustu dziecka, zmieniając ich skład: dodawaj do deserów słodkie owoce (np. jabłka lub gruszki), a do zupy warzywa o zdecydowanym smaku (np. pora czy selera).

W diecie niemowlęcia karmionego sztucznie zwiększa się ilość kaszki oraz mięsa w posiłkach. Do mlecznego dania możesz teraz dodawać dwa razy więcej kaszki (glutenowej lub też bezglutenowej) niż wcześniej, do zupki zaś 10–15 g mięsa.

Co nowego w diecie dziecka?

W menu dziecka karmionego sztucznie:

  • buraki, szpinak, kabaczek
  • winogrona, agrest (bez pestek i skórki) w postaci soku lub przecieru

W menu dziecka karmionego piersią:

  • zielona fasolka, kalafior, brukselka – przetarte
  • przeciery z moreli, śliwek, brzoskwiń, wiśni

Jadłospis dla niemowlaka w 8. miesiącu życia - kliknij w jadłospis i wydrukuj go.

jadłospis niemowlaka, jadłospis dziecka, jadłospis dla niemowlaka, rozszerzanie diety niemowlaka, schemat żywienia niemowląt

[CMS_PAGE_BREAK]

Jadłospis niemowlaka w 9. miesiącu życia

Teraz karmienie dziecka jest już łatwiejsze. Możesz go żywić różnorodnie i zacząć stopniowo podawać dziecku coraz większe porcje bez ryzyka, że talerzyk zostanie pełny. Zauważysz, że malec jest zainteresowany tym, co jedzą rodzice i starsze rodzeństwo. Jednak wciąż jeszcze powinien dostawać dania przygotowywane specjalnie dla niego.

Jeśli niemowlę dobrze radzi sobie z półpłynnymi kaszkami i zupkami, spróbuj już nie miksować zupki na gładko. Wystarczy, że dobrze rozgnieciesz warzywa widelcem, a mięsko drobno posiekasz. Niemowlę powinno zacząć już uczyć się gryźć i żuć, więc dania, które mu podajesz, powinny je do tego zachęcać. Wprowadzaj zmiany łagodnie. Na początku malec może się krztusić, gdy wyczuje grudki. Zrób jedno-, dwudniową przerwę i znów spróbuj podać zupkę o nowej konsystencji.

Dla dziecka karmionego sztucznie nowością są biszkopty i chrupki kukurydziane. Muszą być miękkie i łatwo rozpuszczać się w buzi, by dziecko się nie zakrztusiło. Biszkopty i chrupki podawaj dziecku do rączki, niech je samo. Początkowo będzie mu to szło nieporadnie, ale samodzielność w jedzeniu na pewno mu się spodoba. Pamiętaj, by nigdy nie zostawiać jedzącego dziecka samego – bywa, że maluch odgryza za duży kawałek.

Twoje ruchliwe dziecko potrzebuje odpowiedniej ilości energii. Dlatego możesz zwiększyć porcje posiłków, jakie mu podajesz. Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest inne, podobnie jego zapotrzebowanie na jedzenie. Wielkość porcji dopasowuj zawsze do apetytu malca.

Co nowego w diecie dziecka?

Do diety dziecka możesz wprowadzić:

  • biszkopty, chrupki kukurydziane
  • zielony groszek, drobno posiekany koperek, buraki, szpinak, kabaczek (jeśli nie wprowadziłaś ich w poprzednim miesiącu)
  • kiwi, winogrona (bez pestek i skórki), przecier z agrestu

Jadłospis dla niemowlaka w 9. miesiącu życia - kliknij w jadłospis i wydrukuj go.

jadłospis niemowlaka, jadłospis dziecka, jadłospis dla niemowlaka, rozszerzanie diety niemowlaka, schemat żywienia niemowląt

[CMS_PAGE_BREAK]

Jadłospis niemowlaka w 10. miesiącu życia

Twoje dziecko dorosło już do dwudaniowych obiadków. Może jeść już i zupkę, i drugie danie. I to niezależnie od tego, czy karmisz je piersią, czy butelką. Stopniowo przyzwyczajaj je do tego. Dieta twojego niemowlaka powinna już powoli zaczynać przypominać dietę reszty rodziny. Musi być lekkostrawna, a konsystencja potraw dostosowana do umiejętności żucia i gryzienia dziecka.

Zupkę i drugie możesz teraz podawać oddzielnie. Dziecko nie musi od razu dostawać obu dań. Na początku niemowlę najczęściej je tylko zupkę, a dopiero po przerwie, np. na sen czy zabawę na dworze, może mieć ochotę na drugą część obiadu. Wypoczęte dziecko będzie z pewnością bardziej zainteresowane posiłkiem, a ty zyskasz nieco więcej czasu, aby przygotować drugie danie.

Do zupek nie dodawaj już mięsa. Zagęszczaj je natomiast kaszką manną lub żółtkiem. Na drugie danie możesz przygotowywać miękkie pulpety mięsne lub z ryby (uwaga na ości!), duszone lub gotowane mięso (po starannym posiekaniu). Podawaj je z gotowaną jarzynką i ziemniaczanym purée lub odrobiną ryżu.

Podawanie dziecku pieczywa zacznij od białej bułki. Jest najdelikatniejsza. Spróbuj przygotować maluszkowi pierwsze kanapeczki (bez skórki) z drobno posiekanym gotowanym mięsem. To doskonały wstęp do dorosłych posiłków. Aby maluch nadal ćwiczył umiejętność gryzienia, dawaj mu do chrupania biszkopty oraz herbatniki dla niemowląt, a także chrupki, np. kukurydziane. Te produkty z powodzeniem mogą się stać częścią mlecznego posiłku.

Nie dawaj maluchowi zbyt dużych ilości soków. Gęsty przecierowy sok jest bardzo sycący, więc po wypiciu zbyt dużej jego ilości dziecko może nie mieć już ochoty na bardziej odżywcze dania, czyli podstawowe posiłki. Ucz je picia wody dla zaspokojenia pragnienia. Podawaj dziecku również domowe kompoty i herbatki owocowe, najlepiej jednak przygotowuj je bez dodatku cukru.

Co nowego w diecie dziecka?

Do diety dziecka możesz wprowadzić:

  • pszenną bułeczkę, biały chleb, kasze, np. krakowską, gryczaną (ugotowane na miękko)
  • pomidory bez skórki (przetarte przez sito), kapustę, np. białą, pekińską – jako dodatek do zupki, jarzynki
  • oraz banany

Jadłospis dla niemowlaka w 10. miesiącu życia - kliknij w jadłospis i wydrukuj go.

jadłospis niemowlaka, jadłospis dziecka, jadłospis dla niemowlaka, rozszerzanie diety niemowlaka, schemat żywienia niemowląt

[CMS_PAGE_BREAK]

Jadłospis niemowlaka w 11. miesiącu życia

Przyszła wreszcie pora na przetwory mleczne i potrawy z całych jaj. Możesz je spróbować podać nawet alergikowi. Nie znaczy to jednak, że od tego momentu dziecko może już jeść bez ograniczeń jogurt czy twarożek. Wprowadzanie nowych produktów zaczynaj od małych ilości i rób nawet kilkudniowe przerwy, aby sprawdzić reakcję niemowlaka.

Dziecko nie powinno jeszcze pić zwykłego mleka, ale możesz już wprowadzić jego fermentowane przetwory: kefir, jogurt, zsiadłe mleko oraz twarożek. Produkty te są źródłem łatwo przyswajalnego białka, wapnia i witamin. W jogurcie i kefirze są też cenne bakterie kwasu mlekowego, które mają korzystne działanie na przewód pokarmowy. Wybieraj naturalne jogurty i twarożki. Możesz je też przygotować sama.

Białko jajka pojawia się w diecie niemowlęcia dopiero teraz, bo może wywoływać alergię. Jest jednak doskonale przyswajalne przez organizm. Z całego jajka możesz przyrządzić jajecznicę na parze, pastę do kanapek, lane kluseczki lub biszkopt. Przed wybiciem jajka trzeba umyć.

Co nowego w diecie dziecka?

Możesz wprowadzić:

  • naturalny jogurt, kefir, twarożek, całe jajko
  • drobno posiekany szczypiorek (jako np. dodatek do twarogu lub omletu)

Jadłospis dla niemowlaka w 11. miesiącu życia - kliknij w jadłospis i wydrukuj go.

jadłospis niemowlaka, jadłospis dziecka, jadłospis dla niemowlaka, rozszerzanie diety niemowlaka, schemat żywienia niemowląt

[CMS_PAGE_BREAK]

Jadłospis niemowlaka w 12. miesiącu życia

W tym miesiącu niewiele zmienia się w diecie dziecka. Niemowlę jada już pięć posiłków dziennie, choć wciąż nie są one jeszcze takie same jak reszty rodziny. Ważne jest, by dziecko wciąż nabierało wprawy w samodzielnym jedzeniu, nie tylko paluszkami, ale także sztućcami – na początek łyżeczką i dziecięcym widelczykiem.

Możesz przygotowywać dziecku bardziej urozmaicone kanapeczki. Najlepiej na pszennej bułeczce, białym chlebie, a nawet grahamie – to najdelikatniejsze pełnoziarniste pieczywo. To ważne, by już teraz oswajać z nim malca. Smaruj chleb świeżym masłem, ale nie nadużywaj go – wystarczy cienka warstwa. Na wierzch kanapki połóż kawałek wysokogatunkowej wędliny, np. cienko krojonej gotowanej szynki. Możesz ją drobno posiekać, by dziecku łatwiej było ją gryźć. Zamiast gotowych wędlin, których jakość często trudno sprawdzić, możesz sama upiec lub ugotować kawałek mięsa. Po ostudzeniu pokrojone w cienkie plastry lub posiekane możesz wykorzystać zamiast wędliny ze sklepu.

Pod koniec pierwszego roku życia dziecko może już próbować płynnego mleka krowiego. Na początku w niewielkiej ilości i tylko wtedy, gdy niemowlę nie jest uczulone na białka mleka krowiego. Na słodkim mleku możesz przyrządzać maluchowi zupki mleczne, kakao, koktajle i inne napoje. Może też ono być składnikiem innych potraw, np. naleśników czy mlecznego budyniu.

Nadal dbaj, by dieta dziecka była lekkostrawna. Chodzi o to, żeby przygotowując obiadek, szczególnie te mięsne potrawy dusić, piec lub gotować, a nie smażyć. Pamiętaj również, żeby zachęcać pociechę do jedzenia owoców oraz warzyw. Kładź je na talerzyku pokrojone w słupki (np. gotowaną marchewkę) lub kawałeczki – dziecko może je jeść także paluszkami. Staraj się nadal nie używać soli ani cukru. Jeśli nie przyzwyczaisz malucha do intensywnie przyprawionych dań, dziecko wcale nie będzie się ich od ciebie domagać.

Co nowego w diecie dziecka?

Do diety dziecka możesz wprowadzić:

  • płynne tłuste mleko krowie
  • chudą wędlinę
  • chleb graham
Reklama

Jadłospis dla niemowlaka w 12. miesiącu życia - kliknij w jadłospis i wydrukuj go.

jadłospis niemowlaka, jadłospis dziecka, jadłospis dla niemowlaka, rozszerzanie diety niemowlaka, schemat żywienia niemowląt
Reklama
Reklama
Reklama