Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, kuchnia
Panthermedia
Dieta

Jadłospis na piątkę

Dietetycy zalecają, aby już ośmiomiesięczny maluch jadł pięć posiłków. Co powinno się w nich znaleźć, aby były nie tylko smaczne, ale i zdrowe? Koniecznie przeczytaj.

Komponowanie posiłków to wcale nie taka prosta sprawa. W diecie dziecka bowiem muszą znaleźć się wszystkie niezbędne składniki: białka (znajdziesz je w rybach, mięsie, nabiale), tłuszcze (mięso, olej, oliwa) i węglowodany (najlepsze to te, które pochodzą z warzyw, owoców, kasz, gruboziarnistego pieczywa). Te trzy główne grupy muszą mieć też odpowiednie proporcje: ponad połowa dziennej porcji kalorii powinna pochodzić z węglowodanów, zaś druga połowa powinna być rozdzielona mniej więcej po równo między białka a tłuszcze. Trudne? Z nami uda ci się na pewno!

ŚNIADANIE
Powinno pokrywać 25 proc. dziennego zapotrzebowania na kalorie. Jeśli maluch nie zje śniadania, jest bardziej marudny, ospały i nie ma sił na zabawę. Jego organizm, by zachować energię, od samego rana włącza tryb „oszczędnościowy”. Mózg pracuje na zwolnionych obrotach. System odpornościowy może stać się mniej czujny, a wtedy łatwiej o infekcje.
- Różnorodne. Nie łącz w śniadaniu produktów tego samego typu. Jeśli smyk je twarożek, zamiast mleka podaj mu soczek albo wodę. Jeżeli dajesz mu lane kluski na mleku, to nie uzupełniaj posiłku jajkiem ani pastą jajeczną. 
- Kaszka albo kleik. To węglowodany, które dadzą dziecku energię. Mleczną kaszkę zaproponuj już półrocznemu dziecku. Roczniak chętnie spałaszuje cały talerz kaszki manny, szczególnie jeśli wkroisz do niej banana albo polejesz ją sokiem malinowym.
- Kolorowa kanapka. To dla starszaka doskonały zestaw węglowodanów, tłuszczów i białka. Oprócz żółtego sera i wędliny połóż na chlebek plasterki pomidora albo kwaszonego ogórka. Dwa razy w tygodniu możesz podać też ugotowane jajko (czy jajecznicę) albo pastę rybną. Koniecznie z sałatką, np. z pomidorów.
- Nabiał. W śniadaniowym menu powinno znaleźć się mleko. Zawarty w nim wapń jest trzykrotnie lepiej przyswajalny niż ten z produktów roślinnych. Jeśli malec nie chce mleka, zaproponuj mu kakao (źródło magnezu) albo jogurt. Możesz też podać dziecku twarożek czy zupę mleczną.

DRUGIE ŚNIADANIE
Powinno stanowić ok. 10 proc. zapotrzebowania dziecka na energię. Nie może być zbyt sycące, bo maluch nie będzie miał apetytu, gdy przyjdzie pora obiadu. Pamiętaj, że drugie śniadanie ma jedynie złagodzić poczucie głodu między śniadaniem a obiadem.
- Wartościowa przekąska. Może to być jabłko czy koktajl z mrożonych owoców na bazie kefiru.
- Warzywa. Dietetycy zalecają, by maluch zjadał warzywa do każdego posiłku. Drugie śniadanie to dobra okazja, by przemycić, np. kawałek marchewki albo pokrojonego w słupki ogórka.

Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?

Kolacja dla niemowlaka
Adobe Stock
Dieta
Kolacja dla niemowlaka. Co podać dziecku przed snem?
Kolacja dla niemowlaka musi być smaczna i zdrowa. Rodzic może wybrać gotowe ekologiczne słoiczki i kaszki albo spróbować samodzielnie coś upichcić. To nie takie trudne, jak się wydaje!

Kolacja dla dziecka  zawsze musi być przemyślana, szczególnie jeśli mówimy o niemowlętach. Maluch może przespać w nocy nawet 6-7 godzin, ale musi dostać sycącą (choć lekkostrawną) kolację. Kolacja dla rocznego dziecka  powinna wyglądać podobnie. Spis treści: Co na kolację dla niemowlaka Jaka kaszka na kolację dla niemowlaka Co na kolację dla niemowlaka zamiast kaszki Kolacja dla niemowlaka: przepisy Co na kolację dla niemowlaka Lekkostrawna, a jednocześnie sycąca kolacja? To może budzić wątpliwości, ale jest jak najbardziej możliwe! Najlepsze na kolację dla niemowlaka są wszelkiego rodzaju kaszki. Bardzo dobre są gotowe kaszki, do których wystarczy dodać wodę lub (jeśli kaszka jest bezmleczna) modyfikowane mleko albo mieszankę bezmleczną, którą pije malec. Pamiętaj, by podać niemowlakowi kolację na pół godziny przed snem. Żołądek musi mieć czas, by wszystko strawić, zanim smyk położy się spać. Jaka kaszka na kolacje dla niemowlaka Kaszka na kolację dla niemowlaka to świetny wybór. Kaszka jest prostym produktem zbożowym, delikatnym i lekkostrawnym. Jest źródłem białka, błonnika, węglowodanów złożonych, a także wielu witamin i składników mineralnych. Właśnie dlatego tak świetnie sprawdza się już od pierwszych tygodni rozszerzania diety niemowląt. Rodzice często zastanawiają się, jak wybrać pierwszą kaszkę dla dziecka. Najważniejszy jest prosty skład: unikajmy więc kaszek zawierających mleko, owoce, warzywa, a przede wszystkim sztuczne barwniki, konserwanty, cukier i inne słodziki. Kaszka dla niemowlaka ma zawierać jedynie kaszę! Bez żadnych dodatków. Należy również pamiętać, by nie była wysoko przetworzona.  Co na kolację dla niemowlaka zamiast kaszki Kaszka dla niemowlaka zawsze świetnie sprawdza się jako kolacja czy śniadanie. Ale co,...

Dieta
Planowanie posiłków
Obiad ma dostarczyć największej w ciągu dnia ilości białka i warzyw, a także węglowodanów oraz tłuszczów. Poznaj inne zasady planowania posiłków.

Układanie dziecięcego menu nie jest łatwe, gdy maluch ma ledwie kilka ulubionych potraw. Można go jednak karmić i smacznie, i zdrowo. Przed pierwszymi urodzinami, dietę malucha określają szczegółowe zalecenia. Dzięki nim wiadomo, kiedy wprowadzać nowe pokarmy, jak zmieniać konsystencję i skład posiłków. Rodzicom dzieci, które skończyły rok, brakuje takich wskazówek. Począwszy od drugiego roku życia, dietetycy zalecają pięć różnorodnych, wzajemnie uzupełniających się posiłków. Pierwsze śniadanie,    podawane dziecku ok. godz. 7–8, powinno być energetyczne i łatwo przyswajalne, by od razu wzmocnić wzrastającą aktywność organizmu. Najlepszy jest posiłek bogaty w białko (zwłaszcza mleko i produkty mleczne) z dodatkiem produktów zbożowych. 1. Pierwsze śniadanie daje organizmowi siłę na wiele godzin. Powinno być wysokoenergetyczne (25% dziennego zapotrzebowania) i łatwo przyswajalne. Niestety, w porannym pośpiechu maluchom trudno zjeść całą porcję albo wcale nie mają apetytu. Wtedy wystarczy kubek mleka z kawą zbożową lub płatki na mleku, a potem bardziej kaloryczne drugie śniadanie. I śniadanie to 250-325 kcal (dziecko 1-3 lata) i 350-425 kcal (dziecko 4-6 lat). 2. Na drugie śniadanie (10% dziennego zapotrzebowania) przychodzi pora, gdy zaczyna słabnąć zdolność do wysiłku fizycznego i umysłowego, zwykle ok. godz. 10–11. Posiłek ten ma być niewielki, ale powinien dostarczyć Twojemu dziecku dużo energii. II śniadanie to 100-130 kcal (dziecko 1-3 lata) i 140-170 kcal (dziecko 4-6 lat). 3. Pożywny obiad Obiad zjedzony ok. godz. 13–14 najlepiej wzmocni organizm malucha. Dobrze, gdy składa się z zupy warzywnej i drugiego dania (można je podać po półgodzinnej przerwie). Ma dostarczyć największej w ciągu dnia ilości białka (z mięsa, jajek lub ryby) i warzyw (w postaci gotowanej jarzynki i surówki), a także...

Pam 046-002.jpg
Żywienie
Jak zaplanować posiłki dla dziecka?
Układanie dziecięcego menu nie jest łatwe, gdy maluch ma ledwie kilka ulubionych potraw. Można go jednak karmić i smacznie, i zdrowo.

Przed pierwszymi urodzinami, dietę malucha określają szczegółowe zalecenia. Dzięki nim wiadomo, kiedy wprowadzać nowe pokarmy , jak zmieniać konsystencję i skład posiłków. Rodzicom dzieci, które skończyły rok, brakuje takich wskazówek. Począwszy od drugiego roku życia , dietetycy zalecają pięć różnorodnych, wzajemnie uzupełniających się posiłków. Pierwsze śniadanie , podawane dziecku ok. godz. 7–8, powinno być energetyczne i łatwo przyswajalne, by od razu wzmocnić wzrastającą aktywność organizmu. Najlepszy jest posiłek bogaty w białko (zwłaszcza mleko i produkty mleczne) z dodatkiem produktów zbożowych. Pierwsze śniadanie daje organizmowi dziecka siłę na wiele godzin. Powinno być wysokoenergetyczne (25% dziennego zapotrzebowania) i łatwo przyswajalne . Niestety, w porannym pośpiechu maluchom trudno zjeść całą porcję albo wcale nie mają apetytu. Wtedy wystarczy kubek mleka z kawą zbożową lub płatki na mleku, a potem bardziej kaloryczne drugie śniadanie. Pierwsze śniadanie to 250-325 kcal (dziecko 1-3 lata) i 350-425 kcal (dziecko 4-6 lat). Jakie powinno być drugie śniadanie dziecka? Na drugie śniadanie (10% dziennego zapotrzebowania) przychodzi pora, gdy zaczyna słabnąć zdolność do wysiłku fizycznego i umysłowego, zwykle ok. godz. 10–11. Posiłek ten ma być niewielki, ale powinien dostarczyć twojemu dziecku dużo energii. Drugie śniadanie to 100-130 kcal (dziecko 1-3 lata) i 140-170 kcal (dziecko 4-6 lat). Pożywny obiad dla dziecka Obiad zjedzony ok. godz. 13–14 najlepiej wzmocni organizm malucha. Dobrze, gdy składa się z zupy warzywnej i drugiego dania (można je podać po półgodzinnej przerwie). Ma dostarczyć największej w ciągu dnia ilości białka (z mięsa, jajek lub ryby) i warzyw (w postaci gotowanej jarzynki i surówki), a także węglowodanów oraz tłuszczów. Obiad powinien być najbardziej energetycznym posiłkiem (30%...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak