Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Enfamil
materiały prasowe
Dieta

Masz pytania o rozszerzanie diety dziecka? Odpowiadamy na nie!

Zastanawiasz się, kiedy i w jaki sposób wprowadzić nowe produkty do menu maluszka? Poznaj odpowiedź na 7 najczęstszych pytań o rozszerzanie diety niemowlęcia.

Rozszerzanie diety to bardzo ważny moment w rozwoju dziecka, bo to właśnie wtedy kształtują się przyszłe nawyki żywieniowe malca. Dlatego właśnie w tym momencie powinnaś przykładać szczególną wagę nie tylko do tego, co, lecz także w jakiej formie i w jakiej kolejności ląduje na talerzu brzdąca.

7 pytań o rozszerzanie diety dziecka

1. Kiedy zacząć rozszerzać dietę dziecka?
Zgodnie z zaleceniami ESPGHAN oraz EFSA wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia. To dla malucha najlepszy moment na poznawanie nowych smaków.

2. Jak wprowadzać nowe produkty do menu maluszka?
Stopniowo i najlepiej pojedynczo, bo wtedy łatwo będzie Ci zobserwować reakcje dziecka na poszczególne produkty i zauważyć ewentualne objawy alergiczne czy nietolerancje pokarmowe. Dobrze też, aby nowe pokarmy podawać mniej więcej o tych samych porach, np. o 9 i 14. Dzięki temu maluch będzie już uczył się tego, że każdy posiłek ma swoją porę, a także wyczekiwał codziennie nowego dania. Nieznane pokarmy warto też podawać dziecku wtedy, gdy jest ono wypoczęte, w dobrym humorze i najedzone (bo nowe dania nie zaspokoi całkowicie głodu maluszka, jest raczej próbą smaku niż pełnym posiłkiem), ale nie bezpośrednio po posiłku. Dobry nastrój sprzyja akceptacji nowości na talerzu.

3. Co najpierw wprowadzić do diety dziecka?
Rozszerzanie diety dziecka zaleca się rozpocząć od warzyw. Dlaczego? Bo ich charakterystyczny, wyrazisty i mało słodki smak może być trudniejszy do zaakceptowania dla malucha przyzwyczajonego do słodkiego mleka mamy. Po warzywach przyjdzie czas na owoce, następnie do diety można włączać mięsko, a także produkty zbożowe.

4. Czy to, że do diety malucha wprowadzamy nowe produkty, oznacza, że możemy usunąć  z niej mleko?
Absolutnie nie! Mleko nadal stanowi podstawę diety malucha i nie wolno z niego rezygnować. Nowe pokarmy są lekcją nowych smaków i uzupełnieniem diety mlecznej, a nie jej zamiennikiem. Co więcej, mleko, a później jego przetwory powinny być obecne również w diecie starszego dziecka, bo to właśnie w tego typu produktach znajduje się dużo wapnia i witaminy D niezbędnych dla rozwoju mocnych i zdrowych kości.

5. W jakiej formie należy podawać dziecku pierwsze posiłki?
Nowe dania powinny być zawsze dostosowane do wieku brzdąca. Na samym początku mogą mieć konsystencję papek, ale nie pozwól, by dziecko zbyt mocno się do nich przyzwyczaiło, i wkrótce zaserwuj maluchowi dania, które nie są aż tak gładko zmiksowane. Ok. 9. miesiąca życia, maluch powinien mieć już możliwość gryzienia i żucia pokarmów stałych.

6. Co zrobić, jeśli dziecko nie chce zejść nowego produktu?
Nowych smaków maluch musi się nauczyć, a na to potrzeba trochę czasu. Nie oczekuj, że z radością będzie wcinał wszystko, co znajdzie się na jego talerzu, jednak nie poddawaj się też zbyt łatwo. Co zatem zrobić, jeśli dziecko na sam widok brokułów czy marchewki odwraca głowę? Na pewno nie zmuszać do jedzenia. To przyniesie więcej strat niż korzyści, bo wtedy pora posiłku zacznie kojarzyć się ze stresem, a tak absolutnie nie powinno być. Spróbuj zachęcić malca do jedzenia. Dobrym sposobem jest jedzenie tego samego dania razem z dzieckiem. Jeśli jednak Twoje namowy nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, po prostu odpuść i… zaserwuj to samo danie ponownie za kilka dni. Czasem trzeba spróbować czegoś kilka lub kilkanaście razy, by zaakceptować nowy smak.

7. Co zrobić, jeśli dziecko bardzo źle reaguje na jakiś produkt?

Jeśli po zjedzeniu jakiegoś produktu zauważyłaś, że dziecko ma bóle brzuszka, silne kolki, wysypkę lub gorączkę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, bo być może maluszek cierpi na alergię pokarmową i będzie wymagał nieco innej diety niż jego rówieśnicy.
 
Rozszerzanie diety maluszka to wcale nie łatwe, za to bardzo odpowiedzialne zadanie. Nurtują Cię jeszcze jakieś pytania? Masz wątpliwości? Dołącz do Klubu Enfamama, gdzie znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji dotyczących żywienia i prawidłowego rozwoju dziecka.

niemowlę, kuchnia, rozszerzanie diety niemowlaka
Dieta
Czy dziecko jest gotowe na nowe dania - test
Wciąż uważasz, że jeszcze nie czas na pierwszy krok w świecie nowych smaków? Sprawdź, czy twoje dziecko już do tego dojrzało.

    var pyt = new Array(0); var odp = new Array(0); var pkt = new Array(0); var prawidlowe = new Array(0); var odpowiedzi = new Array(0); pyt[0]=' Po mlecznym posiłku dziecko: '; odp[0] = new Array(0) odp[0][0]='jest niespokojne, często budzi się w nocy'; odp[0][1]='jest zadowolone, wygląda na najedzone'; odp[0][2]='szybko domaga się kolejnego karmienia'; prawidlowe[0] = '0|2'; odpowiedzi[0] = ' DOBRE ODPOWIEDZI: jest niespokojne, często budzi się w nocy szybko domaga się kolejnego karmienia Same mleczne posiłki mogą przestać wystarczać maluchowi, jeszcze zanim skończy pół roku, choć specjaliści uważają, że mleko mamy powinno wystarczyć dziecku na całe pierwsze półrocze życia. Zdarza się jednak, że niektóre dzieci mają większy apetyt, zwłaszcza wieczorem – wtedy pediatra może zalecić podawanie wieczorem kaszki lub kleiku, by maluch nie budził się w nocy tak często. Jeśli dziecko pije mleko modyfikowane, zalecenie jest takie, żeby zacząć wprowadzać nowe posiłki już w piątym miesiącu życia. Pediatra w szczególnych przypadkach może jednak zdecydować inaczej, czyli np. opóźnić rozszerzanie diety.'; pyt[1]=' Twoje dziecko potrafi już: '; odp[1] = new Array(0) odp[1][0]='unosić samo główkę'; odp[1][1]='samodzielnie siedzieć'; odp[1][2]='przekładać grzechotkę z rączki do rączki'; prawidlowe[1] = 1; odpowiedzi[1] = ' DOBRA ODPOWIEDŹ: samodzielnie siedzieć Z powyższych umiejętności najważniejszą oznaką gotowości na rozszerzanie diety jest samodzielne siedzenie (oczywiście nie stanie się tak, nim dziecko nie będzie unosiło główki) – to naturalna pozycja podczas jedzenia, a zdobycie tej umiejętności przez dziecko zmienia jego perspektywę postrzegania świata i zachęca do bardziej intensywnego jego poznawania, również za pomocą zmysłu smaku. Maluchy, które jednak same nie siedzą, można karmić pierwszą zupką w pozycji półsiedzącej w leżaczku...

dziecko, karmienie, kuchnia, łyżeczka
Dieta
Co wiesz o karmieniu dziecka - test
Pytań jest sporo. A o właściwą odpowiedź nie zawsze łatwo. Teraz jest okazja. Sprawdź swoją wiedzę o karmieniu malca.

    var pyt = new Array(0); var odp = new Array(0); var pkt = new Array(0); var prawidlowe = new Array(0); var odpowiedzi = new Array(0); pyt[0]=' W pierwszym roku życia można doprawiać maluchowi dania: '; odp[0] = new Array(0) odp[0][0]='koperkiem'; odp[0][1]='solą'; odp[0][2]='cukrem'; prawidlowe[0] = '0'; odpowiedzi[0] = ' DOBRA ODPOWIEDŹ: koperkiem Najwcześniej, bo już około ósmego–dziewiątego miesiąca życia, dziecko może spróbować odrobinę bardzo drobno posiekanego koperku lub natki pietruszki dodanych do zupki jarzynowej (możesz je zmiksować z jarzynami, jeśli boisz się, że nie uda ci się ich drobno posiekać). Natomiast sól i cukier są niepożądane w pierwszym roku życia. Nerki dziecka niezbyt dobrze radzą sobie solą, bo razem z nią jest wchłaniana duża ilość wody, której nadmiar zatrzymuje się w organizmie. Sód pogarsza też przyswajanie wapnia. Specjaliści dopuszczają dodawanie niewielkich ilości soli do potraw dla dzieci powyżej pierwszego roku życia. Podobnie jest z cukrem, który sprzyja próchnicy i nadwadze. Lepiej przyzwyczajać maluszka do naturalnego smaku potraw przygotowywanych z różnych warzyw, mięs i owoców.'; pyt[1]=' Zsiadłe mleko można podać: '; odp[1] = new Array(0) odp[1][0]='w 11–12. miesiącu życia'; odp[1][1]='po pierwszych urodzinach'; odp[1][2]='dopiero w trzecim roku życia'; prawidlowe[1] = 0; odpowiedzi[1] = ' DOBRA ODPOWIEDŹ: w 11–12. miesiącu życia Zsiadłe mleko maluszek może dostać w tym samym czasie co inne przetwory mleczne, np. jogurt, kefir, czyli w 11–12. miesiącu życia. Są one łatwiej strawne niż słodkie mleko. Ale mają też inne zalety. Przetwory zawierające bakterie kwasu mlekowego korzystnie wpływają na florę bakteryjną w jelitach i wspomagają pracę układu pokarmowego.'; pyt[2]=' Dziecko może być wyłącznie na piersi przez pierwsze: '; odp[2] = new Array(0) odp[2][0]='osiem–dziewięć miesięcy';...

rozszerzanie diety niemowlaka
Adobe Stock
Dieta
Rozszerzanie diety niemowląt 2023 – najważniejsze zasady, jak to robić krok po kroku?
Rozszerzanie diety niemowląt polega na stopniowym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Opisujemy, jak rozszerzać dietę niemowlaka krok po kroku zgodnie z zaleceniami ekspertów od żywienia dzieci. Trzymając się tych zasad, wprowadzisz nowe produkty do menu dziecka zgodzie z jego rozwojem, zapewnisz niemowlakowi wszystko, czego potrzebuje do wzrostu oraz nabywania nowych umiejętności.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Rozszerzanie diety to wprowadzanie do menu niemowlaka nowych pokarmów, które dietetycy nazywają pokarmami uzupełniającymi . Ten nowy etap w karmieniu dziecka rozpoczyna się mniej więcej w połowie pierwszego roku życia. Jednak co najmniej do końca pierwszego roku mleko matki lub modyfikowane nadal stanowi podstawę diety niemowlaka. Zalecenia dotyczące rozszerzania diety, znane również pod nazwą  schemat żywienia niemowląt , co pewien czas się zmieniają. Ostatnia aktualizacja zasad żywienia zdrowych niemowląt miała miejsce w styczniu 2021. Jej autorem było Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiŻ). Wyjaśniamy, kiedy i jak rozszerzać dietę niemowlaka, zgodnie z zaleceniami ekspertów. Spis treści: Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka? Jak rozszerzać dietę? – najważniejsze zasady Rozszerzanie diety niemowlaka krok po kroku Ile powinno jeść niemowlę? Jaka konsystencja pokarmów podczas rozszerzania diety? Schemat żywienia niemowląt: etapy rozszerzania diety Tabela żywienia niemowląt Rozszerzanie diety BLW Rozszerzanie diety – czego nie podawać? Jak rozszerzać dietę alergika Suplementacja witaminami w pierwszym roku życia Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka? Zdaniem ekspertów, rozszerzanie diety, czyli podawanie innych produktów niż mleko mamy lub mleko modyfikowane, można rozpocząć już od 17 tygodnia życia  dziecka (początek 5. miesiąca), ale nie później niż w 26 tygodniu (początek 7 miesiąca). W tym okresie niemowlę zwykle jest gotowe do przyjmowania innych pokarmów niż mleko.  U większości dzieci wprowadzenie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz