Reklama

Do naszego studia zaprosiłyśmy trzy mamy wraz z ich maluszkami oraz dietetyk Ewelinę Poźniak, zajmującą się żywieniem najmłodszych. Tak powstał Klub Mam, czyli miejsce, w którym możesz dowiedzieć się wszystkiego na temat rozszerzania diety niemowląt.

Reklama

Kiedy można zacząć wprowadzać nowe posiłki?

Zgodnie z zaleceniami schematu żywienia niemowląt opracowanego przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, wprowadzanie nowych posiłków możesz rozpocząć, gdy twoje dziecko skończy cztery miesiące, ale nie później niż po ukończeniu przez nie szóstego miesiąca (między 17. a 26. tygodniem życia).

Jak rozpoznać, że pociecha jest gotowa na nowe smaki?

Jeżeli dziecko osiągnęło odpowiedni wiek (patrz akapit wyżej), siedzi z podparciem, ale sztywno, nie wypluwa odruchowo wszystkiego, co wsunie do ust i stabilnie utrzymuje główkę, może to oznacza, że jest gotowe na rozszerzanie diety. Pamiętajmy jednak o tym, że w trakcie wprowadzania nowych posiłków, należy w dalszym ciągu kontynuować karmienie maluszka piersią lub mieszanką modyfikowaną. Mleko wciąż pozostaje podstawą diety dziecka.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Obejrzyj nasze wideo!

Ważna informacja:
W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną.

Reklama

Materiał powstał we współpracy z marką Gerber

Reklama
Reklama
Reklama