Cebion wrzesień
Adobe Stock
Dieta

Jak wzbogacić dziecięce podwieczorki o witaminę C? Pokochasz te przepisy! [5 POMYSŁÓW]

Popołudniowa przekąska to niewielki posiłek, który ma wzmocnić nasze dziecko i dodać mu energii na resztę popołudnia. Dobrze, aby nie był słodki z powodu zawartości białego cukru, ale... kolorowy! Najlepiej jeśli będą to owoce lub warzywa, a podwieczorek dostarczy nie tylko sił, ale i zdrowia. Podpowiadamy, jak zadbać o to, by w daniach nie zabrakło królowej witamin – witaminy C! Warto w ten sposób wzbogacić dietę dziecka, jednak pamiętajmy, że w przypadku niedoborów to może nie wystarczać. Wtedy warto podać sprawdzony lek.

Warzywa i owoce to (oprócz aktywności fizycznej) podstawa Piramidy Zdrowego Żywienia1. Warto, aby pojawiały się często, nawet kilka razy dziennie – zarówno jako składniki posiłków, jak i jako przekąski1. Najlepiej przy okazji każdego posiłku… brzmi pysznie, prawda? Ale jak przekonać o tym... dziecko?

Pomysły na niejadka

Maluch zaciskający usta na widok brokułu to nie jest widok nietypowy. Istnieją jednak proste sposoby, by zachęcić dziecko do sięgania po owoce i warzywa.
Przede wszystkim należy zadbać o to, by maluchy jak najwcześniej nabrały zdrowych nawyków żywieniowych. Pamiętaj, że dzieci naśladują dorosłych2 – jeśli więc sama sięgasz po kawałki jabłka lub orzechy zamiast niezdrowe słodkości, pierwsza lekcja za tobą!
Co jeszcze? Forma ma znaczenie3 – staraj się więc podawać warzywa w ciekawy sposób, np. w formie kolorowych kanapek, różnorodnych kompozycji kolorystycznych czy… nadając im wyjątkowe nazwy. W końcu groszek będzie inaczej postrzegany, gdy na talerzu podasz „zielone perły z korali księżniczki”. Zachęcaj również dziecko do pomocy – zarówno podczas warzywnych zakupów, jak i w procesie przyrządzania jedzenia. Dla starszaka powodem do dumy może być samodzielne krojenie składników. Zwłaszcza w kolorowym fartuszku! Nie zaszkodzi również rodzinna wycieczka do ogródka, albo mini-warzywnik w domu. Gdy dziecko pozna proces dojrzewania roślin i samo zbierze plony – możliwe, że jego apetyt wzrośnie!
Warto również powstrzymać się od wprowadzania tzw. słodkich przekąsek. Jeśli dziecko nie zna smaku słodyczy, to nie będzie się ich domagało.

Cebion wrzesień
Adobe Stock

Ważna jest obecność w diecie pokarmów bogatych w witaminę C. Jej źródłem są owoce, głównie cytrusy, ale również truskawki, kiwi czy czarna porzeczka, oraz warzywa, takie jak pomidor czy natka pietruszki4. Bogatym źródłem witaminy C są również kapusta, szpinak, rzeżucha i zielona papryka5.
Niedobór witaminy C wpływa również na reakcje układu odpornościowego6.

Jak sprawić, by bogatych w witaminę C owoców i warzyw nie zabrakło w diecie?

Oto 5 prostych przepisów na niezwykłe przekąski. Mogą spodobać się nie tylko dzieciom, ale przede wszystkim rodzicom, bo ich przygotowanie zajmuje mało czasu, a do tego jest niezwykle efektowne! A także – bogate w witaminę C.

1. PIETRUSZKOWE GORFY

Bo kto powiedział, że muszą być koniecznie na słodko? Te wytrawne są nie tylko zdrowsze, ale i bardziej kolorowe! Po przygotowaniu ciasta i upieczeniu gofrów nowością będzie warzywna salsa.
Składniki: pomidor, zielony ogórek, papryka – wg preferencji i upodobań smakowych. Do tego bazylia, natka pietruszki oraz przyprawy wedle uznania.
Przygotowanie: warzywa kroimy w jak najdrobniejszą kostkę, dodajemy posiekaną bazylię lub pietruszkę oraz oliwę z oliwek. Jeśli mamy w domu starszaka, całość możemy doprawić odrobiną soli i pieprzu.
Same gofry też nie muszą być nudne. Możesz je zabarwić. Jeśli chcesz, by wyszły brązowe – dodaj do ciasta łyżeczkę kakao. Czerwone staną się dzięki odrobinie soku pomidorowego, a zielone – za sprawą posiekanego szpinaku.

2. LODY BANANOWO–SZPINAKOWE

Jeżeli Twoje dziecko kocha lody to przepis dla Ciebie! Zwłaszcza, jeśli maluch ma szansę uczestniczyć w procesie ich produkcji!
Składniki: około 300 g bananów (pokrojonych i zamrożonych), 100 g mrożonego szpinaku, łyżka miodu lub syropu z agawy, łyżka jogurtu naturalnego.
Przygotowanie: umieszczamy składniki w blenderze i miksujemy na gładką masę. Gotowe do podania od razu! Jeśli jednak przygotujecie więcej porcji, możecie je zamrozić na później.
Możecie eksperymentować ze składnikami. Sprawdzą się inne owoce – jagody, truskawki, maliny czy porzeczki. Zamiast szpinaku podać możecie np. buraka.

3. KOLOROWY KOKTAJL

Zanim przystąpicie do dobierania składników, zastanówcie się, jaki kolor koktajlu was interesuje – zielony (szpinak, jarmuż, pietruszka, zielony ogórek, jabłko), czerwony (wiśnie, truskawki, maliny, burak), granatowy (jeżyny, czarne porzeczki, jagody w połączeniu z białym warzywem), a może pomarańczowy (pomarańcza, marchew).
Składniki: ich dobór zależy od wymarzonego koloru koktajlu. Do tego potrzebna będzie szklanka mleka, np. owsianego, oraz 3 łyżki ugotowanej kaszy jaglanej.
Przygotowanie: Do ugotowanej kaszy dodaj pozostałe składniki, całość zblenduj i przelej do szklanek.

4. OWOCOWO-WARZYWNE SZASZŁYKI

Warto podawać je na talerzyku wyłożonym rzeżuchą lub kiełkami (również do zjedzenia!) lub zapakować w pojemnik na wynos i zabrać na spacer!
Składniki: kolorowa papryka, ogórek zielony, rzodkiewka, pomidorki koktajlowe.
Przygotowanie: warzywa obierz ze skóry (te, w przypadku których jest to niezbędne) i pokrój w kostkę. Nadziewaj naprzemiennie na wykałaczki do szaszłyków.
Pamiętaj, że w sklepach możesz kupić kolorowe, wielorazowe wykałaczki do szaszłyków. Będą dodatkową atrakcją. Możesz również przygotować szaszłyki „na słodko” w wersji owocowej (truskawki, winogrono, jabłko, kiwi, gruszka, porzeczka).

Cebion wrzesień
Adobe Stock

5. ZDROWE CIASTECZKA OWSIANE z owocami

Ciastka z przepisu możesz wykorzystać jako dodatek do owoców, ale masa sprawdzi się również jako „foremki” do muffinek, które później wypełnicie np. budyniem i udekorujecie owocami.
Składniki: 200 g płatków owsianych górskich, siekane migdały, banan, łyżeczka miodu lub syropu klonowego, jajko, łyżka przyprawy do piernika lub cynamonu (opcjonalnie).
Przygotowanie: wymieszaj suche składniki, następnie dodaj jajko, miód i rozgniecionego widelcem banana. Uformuj na blasze do pieczenia dowolny kształt. Piecz w temperaturze 180 stopni przez około 20 minut.
Oprócz banana możesz dodać również starte i odciśnięte z soku jabłko, maliny lub borówki. Sprawdzą się także inne owoce – wedle uznania i smaku!

Smacznego!


Cebion belka
Redakcja/mat. pras.

 
1 Instytut Żywności i Żywienia, dostęp z dn. 16.10.2020 r.
2 Jak kochać i wymagać. Poradnik dla rodziców, Ośrodek Rozwoju Edukacji Szkoła dla Rodziców i Wychowawców, Warszawa 2016
3 Żywienie dzieci w żłobkach. Praktyczne wprowadzenie norm i zaleceń, według aktualnych norm żywienia dla populacji Polski z 2017 r. Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie
4 Normy żywienia dla populacji Polski – Instytut Żywności i Żywienia, 2017, str. 147
5 K. Maćkowiak, L. Torliński, Współczesne poglądy na rolę witaminy c w fizjologii i patologii człowieka
6 Charakterystyka Produktu Leczniczego Cebion® z 18.06.2019 r.

 
Artykuł powstał z udziałem marki Cebion
MAT-PL-OTHER-20-000041

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
życzenia na andrzejki
Święta i uroczystości
Życzenia na andrzejki i wierszyki andrzejkowe – 21 propozycji
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA