Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dzieckooo.jpg
Dieta

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw

Dziecko pluje marchewką? Ucieka na widok papryki? Uważa, że surówka to kara? Są na to sposoby.

Jeden z bohaterów „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz mawiał, że ze wszystkich łakoci najbardziej lubi boczek. Z dziećmi jest odwrotnie, a przynajmniej niektórymi – ze wszystkich warzyw najchętniej jadłyby lody i czekoladki ;-) Na szczęście nie musi tak być. Jak przekonać brzdąca, że jarzyny są naprawdę fajne? 


Podawaj warzywa jak najwcześniej

I to już od szóstego czy siódmego miesiąca życia. Wprowadzaj je jedno po drugim, najlepiej wtedy gdy malec jest w formie (zdrowy i wyspany). Nie ograniczaj się do marchewki, pietruszki i ziemniaków. Podawaj smykowi też dynię, pora, brokuły, groszek, bakłażany, cukinię itd. Korzystaj z warzyw świeżych i mrożonych, nie bój się słoiczków. Nie zwlekaj z wprowadzaniem poszczególnych jarzyn zbyt długo, by do maksimum wykorzystać ciekawość malca i jego otwartość na nowe smaki.
Wiele mam przekonało się, że im później poda się jakieś warzywo, tym trudniej oswoić dziecko z jego smakiem. 


Nie rozdrabniaj jarzyn dłużej, niż trzeba

To jasne, że sześciomiesięczne niemowlę musi jeść zmiksowane potrawy, ale podawanie papek starszemu, np. rocznemu smykowi nie ma sensu. Gdy dziecko nauczy się gryźć, bez problemu możesz podawać mu np. gotowane kawałki marchewki.


Pozwalaj dziecku na podkradanie jarzyn z własnego talerza, ale...

...pamiętaj, że smyk może czasem znaleźć na nim to, czego nie powinien jeść. Dlatego jeśli własnym przykładem chcesz zachęcić malca do jarzyn, sama miej na talerzu to, co powinno jeść dziecko: surówki, sałatki, gotowane, pieczone, parowane warzywa. Zrezygnuj ze smażonych, polewanych sosami i marynowanych.

Uważaj na nieuczciwą konkurencję

Nie dosładzaj kaszek i herbatek, bo przyzwyczajony do słodkiego smaku malec nie będzie miał ochoty na nic innego. Gdy podrośnie, nie pozwalaj mu opychać się słodyczami, słodzonymi serkami i soczkami. Uważaj na cukier, bo takiej konkurencji żaden kalafior czy brokuł nie wytrzyma. Przyzwyczajaj dziecko do picia wody. 

Nie zgadzaj się na to, by dziecko zjadło cokolwiek, byle zjadło

Rodzice niejadków są szczęśliwi, gdy uda im się wmusić w malca słodką bułkę. Jednak dziecko nie może żyć na samych słodyczach! Na pewno powoli, małymi krokami uda się urozmaicić jadłospis.

Obalamy mit: zdrowe dziecko może się zagłodzić! [WIDEO]

dziecko, warzywa, jak, zachęcić
Żywienie
Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw? 25 sprawdzonych sposobów
Twoje dziecko nie lubi warzyw? Pluje marchewką? Ucieka na widok papryki? Uważa, że surówka, to coś, co jada się za karę? Są na to sposoby. Doświadczone mamy je znają!

  1. Zacznij podawać warzywa jak najwcześniej Już od 6, 7 miesiąca życia. Wprowadzaj warzywa jedno po drugim, najlepiej wtedy gdy malec jest w formie (wyspany i w dobrym humorze).  Nie ograniczaj się do marchewki, pietruszki  i ziemniaków. Podawaj smykowi także dynię, pora, pomidory, brokuły, szpinak, zielony groszek, bakłażany, cukinię itd. Korzystaj z warzyw świeżych i mrożonych, nie bój się słoiczków. Nie zwlekaj z wprowadzaniem warzyw zbyt długo, by do maksimum wykorzystać  ciekawość malca i jego otwartość na nowe smaki.     EWA: Przekonałam się, że im później poda się jakieś warzywo, tym trudniej malca oswoić z jego smakiem. Paweł bez problemów zjada wszystko, co poznał w 1 i 2 roku życia. Przeoczyłam buraczki i teraz mój synek nie chce ich tknąć.   2. Nie rozdrabniaj warzyw dłużej niż trzeba To jasne, że sześciomiesięczne niemowlę musi jeść zmiksowane potrawy, ale podawanie papek starszemu smykowi nie ma sensu.    JUSTYNA: Gdy tylko Kasia nauczyła się gryźć,  dawałam jej do łapki ugotowane i ostudzone kawałki marchewki. Jadła aż miło! 3. Pozwalaj dziecku na podkradanie warzyw z własnego talerza, ale... ...uważaj, co na nim kładziesz. ANKA: Antoś chciał próbować wszystkiego, co jedliśmy. Dlatego zamiast papryki marynowanej i grzybków w occie (uwielbiammmm!) zaczęłam kłaść jadać warzywa gotowane i surówki. Przeczytaj także: Grzyby nie są dla dzieci! 4. Uważaj na nieuczciwą konkurencję Nie dosładzaj kaszek i herbatek, bo przyzwyczajony do słodkiego smaku malec nie będzie miał ochoty na warzywa. Gdy podrośnie, nie pozwalaj mu opychać się słodyczami. Uważaj też na słodzone serki i soczki. JOANNA:  Uważam na cukier, bo takiej konkurencji żaden kalafior czy brokuł nie wytrzyma! Przyzwyczaiłam chłopców do picia wody i soków warzywnych (np. z...

dziecko, jedzenie
Panthermedia
Żywienie
Zdrowa dieta - to wcale nie jest trudne!
Nie musisz mieć góry pieniędzy ani spędzać całych dni w kuchni, by karmić dziecko zdrowo. Tak naprawdę to bardzo proste.

 Sprawdż  dlaczego trzeba karmić dzieci zdrowo?  1. Nie dawaj „do spróbowania” tego, co szkodzi Małe dziecko nie powinno jeść (ani nawet próbować, bo po co?) dań typu fast food, słodkich napojów gazowanych, grzybów, wysoko przetworzonej żywności (np. zup w proszku). 2. Postaw na jakość...  Wszystko, co ląduje na talerzu smyka powinno być świeże, wartościowe i jak najmniej przetworzone. Im więcej różnych E i tajemniczo brzmiących nazw (takich jak np. E621 glutaminian sodu – wzmacniacz smaku, tym więcej chemii. Warto uważać - wiele produktów kusi "zdrowo" kojarzącymi się nazwami, ale po bliższych oględzinach okazuje się, że to tylko chwyt reklamowy. Lepiej także nie liczyć na to, że najtańsza mielonka  jest super wędliną, bo nie jest. Zdrowe jedzenie nie musi jednak być drogie. Podstawowe produkty (mleko, jajka, mąka, warzywa sezonowe itd) nie kosztują więcej niż mrożona pizza albo wielka butla coli. 3....i  różnorodność To najlepszy sposób na dostarczenie organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje. Jeśli podczas śniadania kładziesz na kanapce plasterki pomidora, na obiad daj coś innego, np. rzodkiewki, czy brokuły. 4. Zdrowo przyrządzaj Gotuj (zwłaszcza na parze, np. w nakładanym na garnek sitku  - dzięki temu nie pozwolisz uciekać witaminom), piecz. Unikaj smażenia, w każdym razie nie rób tego często.  5. Nie rozdrabniaj potraw dłużej, niż to jest konieczne Dziecko powinno uczyć się żuć i gryźć. Podawanie papek dzieciom, które nie są już niemowlętami, to nieporozumienie.  [CMS_PAGE_BREAK] 6. Ustal pory posiłków Dziecko powinno jeść 5-6 razy dziennie: śniadanie, II śniadanie, obiad (może być "na raty" – drugie danie po przewie), podwieczorek, kolacja. Nie karm malca na okrągło, nie biegaj za nim  z kanapką, nie pozwalaj ciągle podjadać....

Żywienie
By smyk polubił warzywa
Jak to jest, że nie ma malucha, który by ze smakiem zajadał wszystkie warzywa? Oto metody, jak do nich zachęcić nawet zatwardziałych przeciwników....

Jeden z bohaterów „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz mawiał, że ze wszystkich łakoci najbardziej lubi boczek. Podobnie jest z dziećmi, a przynajmniej niektórymi – ze wszystkich warzyw najchętniej jadłyby lody i cze­koladki, no, w najlepszym wypadku keczup. Na szczęście nie musi tak być. Jak przekonać brzdąca, że jarzyny są naprawdę fajne? Zapytaliśmy o to mamy przedszkolaków, dzieciaków w różnym wieku i o różnych apetytach. 1. Pozwalaj dziecku na podkradanie... ...jarzyn z własnego talerza, ale pamiętaj, że malec może czasem znaleźć na nim to, czego nie powinien jeść. Mama radzi: Antoś chciał próbować wszystkiego, co jedliśmy. Dlatego zamiast papryki marynowanej i grzybków w occie (uwielbiam!) zaczęłam jadać gotowane warzywa i surówki. 2. Uważaj na nieuczciwą konkurencję Nie dosładzaj dziecku kaszek, zup mlecznych ani herbaty, bo przyzwyczajony do słodkiego smaku malec nie będzie miał ochoty na nic innego. Nie pozwalaj również mu opychać się słodyczami, słodzonymi serkami i soczkami. Mama radzi: Uważam na cukier, ponieważ takiej konkurencji nie wytrzyma żaden kalafior czy brokuł. Przyzwyczaiłam moich chłopców do picia wody i soków warzywnych (np. z marchwi) zamiast ulepków. Rzadko też przyrządzam naleśniki czy makarony na słodko. Dzięki temu chętnie jedzą je z białym serem zmieszanym z posiekaną cebulką, koperkiem itd. 3. Nie zgadzaj się, by smyk jadł cokolwiek Rodzice niejadków są szczęśliwi, gdy uda im się wmusić w malca choć słodką bułkę. Mama radzi: Ja też tak robiłam, ale dotarło do mnie, że Wiki nie może żyć na samych drożdżówkach. Było momentami bardzo ciężko, ale zrezygnowałam ze słodkich bułek i powoli, małymi kroczkami w końcu udało mi się wzbogacić jadłospis córeczki chociaż o normalne kanapeczki. 4. Pozwalaj dziecku jeść samemu Łyżeczką, rękami, a nawet...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak