Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, kuchnia, karmienie dziecka, kaszka, miseczka, łyżeczka
Dieta

Kaszkowe vademecum

Jest zdrowa, to wiadomo. Ale kiedy i jak zacząć podawać ją maluszkowi? Na kolację czy na deser? Odpowiadamy!

Próbowanie pierwszych kaszek to dla malca doskonały trening przed jedzeniem zupek i przecierów. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami jako pierwszą do niemowlęcego menu wprowadza się kaszkę glutenową (mannę) – ale zaledwie odrobinę (tylko 2–3 g na 100 ml) – jako dodatek do innych dań.

Dziecku karmionemu piersią dodaj ją do zupki jarzynowej w piątym miesiącu, natomiast karmionemu sztucznie – w siódmym, możesz też wymieszać z mlekiem modyfikowanym następnym. To pomaga organizmowi oswajać się z glutenem i lepiej tolerować go w przyszłości.
Pamiętaj! Obserwuj reakcję dziecka po takim posiłku. Wzdęcia lub biegunka mogą świadczyć o alergii.

Śniadanie?
Siódmy miesiąc życia to czas na kaszkę jako samodzielne danie. Zacznij od kukurydzianej lub ryżowej. Dobrze, by w tym czasie szkrab trzymał już stabilnie główkę i utrzymywał się w pozycji siedzącej z podparciem. Powinien też okazywać zainteresowanie nowymi potrawami, np. z zaciekawieniem obserwować posiłek dorosłych. Wybranie właściwego momentu na podanie pierwszego „dorosłego” posiłku to podstawa sukcesu w rozszerzaniu diety.

Nie z butelki!
Kaszka powinna być półpłynna, ale nie wlewaj jej do butelki ze smoczkiem z bardzo dużą dziurką, bo dziecko może się zadławić. Podawaj ją łyżeczką. Zanim jednak użyjesz łyżeczki, która może zniechęcić malucha, podaj odrobinę kaszki na... własnym palcu. Jeśli dziecko z zaciekawieniem smakuje nową potrawę, nabierz trochę kaszki na łyżeczkę, wsuń ją do buzi malca, lekko naciskając na język. Gdy maluszek ponownie otworzy usta, daj dokładkę.

Dla każdego coś smacznego
W sklepach znajdziesz kaszki, które przygotowuje się na mleku modyfikowanym lub tylko z dodatkiem wody. Wybór kaszek dla niemowląt jest tak duży, że na pewno znajdziesz coś pysznego dla maluszka. Mogą być np. z owocami, melisą (na przespaną noc), z witaminami, probiotykami (cała gama kaszek pomocnych przy bólach brzuszka).

Kaszka kukurydziana bez glutenu
Bardzo lekkostrawna, świetna dla niemowląt i wszystkich dzieci, które mają problemy z brzuszkiem. Można ją też podawać dzieciom na diecie bezglutenowej. Ma dużo białka, wapnia, potasu, fosforu, witaminy A, E. I sporo tłuszczu o wysokiej wartości odżywczej – ponad 50 proc. z nich to NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, potrzebne mózgowi. Od 5. miesiąca.
Jak podawać? Na słodko, np. z owocami (jabłka, gruszki, śliwki, rodzynki) i orzechami. Można ją też dodawać do gulaszów, zup, robić z niej zapiekanki.

Wypróbuj nasz przepis: Kaszka kukurydziana z owocami »

Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?

niemowlę je kaszkę
Edipresse
Dieta
Jak i kiedy podawać niemowlętom kaszki?
Kaszki to pierwszy produkt zbożowy, który wprowadzasz do diety dziecka w pierwszym półroczu życia. Trzeba to robić w odpowiedniej kolejności, bo dziecko nie z każdą konsystencją sobie poradzi. Sprawdź, w jakiej kolejności podawać kaszki niemowlakowi.

Dzięki kaszce dziecko ma szansę pierwszy raz zetknąć się z produktami zbożowymi oraz glutenem (białko zawarte w zbożach). Może się to zdarzyć już po czwartym miesiącu życia, bo właśnie od tego momentu maluch może dostawać kaszki , niezależnie do tego, czy jest karmiony piersią czy mlekiem modyfikowanym.  Od kiedy dziecko może jeść kaszki? Na wprowadzenie kaszki do diety dziecka masz sporo czasu – możesz ją podać już w piątym miesiącu życia, ale możesz to zrobić aż do 12. miesiąca życia. Dziecko może próbować kaszek z różnych zbóż (glutenowych i bezglutenowych), na początku łączonych z mlekiem lub jako składnik obiadów lub deserów. Ale bardziej kluczowe od rodzaju kaszki jest to, jaką ma konsystencję po przygotowaniu. Sprawdź, czy wprowadzasz je do diety dziecka w odpowiedniej kolejności. Uważaj też na ilość, bo kaszka, zwłaszcza manna, ma sporo kalorii. Jakie kaszki dla niemowlaka - sprawdź opinie rodziców Zanim dziecko skończy rok Zacznij od podawania drobnych kaszek, które po przygotowaniu mają delikatną, płynną konsystencję. Po siódmym, ósmym miesiącu przyjdzie czas na nieco grubsze rodzaje kasz. Jednak muszą one być dobrze rozgotowane. 1. Kaszki glutenowe Kaszka manna  – warto właśnie od niej zacząć podawanie kaszek niemowlakowi. Ma bardzo dobrą konsystencję na pierwsze próby jedzenia kaszki przez dziecko. Rozgotowaną kaszę mannę możesz podać dziecku razem z przecierem jarzynowym. Kaszka pszenna  – zamiast odrobiny manny do przecierów jarzynowych możesz dodawać również inną kaszkę glutenową, np. pszenną. Większość mam maluchów sięga po specjalne kaszki dla niemowląt . Zawsze trzeba przeczytać informację producenta o tym, jak przygotować kaszkę (dodać wodę czy mleko) i od jakiego wieku można podawać ją dziecku. Kuskus  – warto o nim pamiętać, gdyż jest...

Kaszka dla niemowlaka
Adobe Stock
Dieta
Kaszka dla niemowlaka: jaka będzie najlepsza, kiedy ją podać i jak przyrządzić?
Jedną z pierwszych potraw podczas rozszerzania diety dziecka jest kaszka. Podpowiadamy, jaka kaszka dla niemowlaka jest najlepsza i kiedy należy ją podać zgodnie z zaleceniami ekspertów od żywienia dzieci. Podajemy przepis na pierwszą kaszkę dla niemowlaka, wyjaśniamy, czy powinna to być kaszka bezglutenowa, czy z glutenem i w jakiej ilości dziecko powinno ją jeść.

Kaszka to (obok warzyw) jeden z pierwszych produktów, które podaje się dziecku na początku rozszerzania diety. Na ogół smak kaszki niemowlę poznaje po żywieniu się wyłącznie mlekiem matki (albo mlekiem modyfikowanym). Kaszkę można podać jako osobne danie, dodać do puree z warzyw lub zagęścić nią pierwszą zupkę dla dla dziecka. Tak jak inne produkty, kaszki do diety niemowlaka powinny być wprowadzane stopniowo, zaczynając od najbardziej lekkostrawnych.  Spis treści: Kaszka dla niemowlaka: dlaczego warto ją podawać? Kaszka dla niemowlaka – od kiedy? Jaka kaszka dla niemowlaka? Kaszka bezglutenowa czy z glutenem? Pierwsza kaszka dla niemowlaka – jak przygotować? Ile kaszki dla niemowlaka? Kaszka dla niemowlaka czy kleik? Kaszka dla niemowlaka: dlaczego warto ją podawać? Kaszki (jako produkty zbożowe) dostarczają dziecku sporej ilości kalorii – to ważne, bo energia, jaką niemowlę czerpie z mleka (mamy lub modyfikowanego), około 6 miesiąca życia przestaje już wystarczać. Kasze zawierają także ważne składniki mineralne: żelazo, fosfor, wapń, potas, magnez oraz witaminy, szczególnie z grupy B, które ułatwiają między innymi prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Witamina PP (niacyna), której szczególnie dużo jest w kaszy jęczmiennej, ma np. spore znaczenie w zapobieganiu anemii. Produkty zbożowe (w tym kasze) dostarczają także sporych ilości błonnika, który reguluje pracę przewodu pokarmowego. Kaszka dla niemowlaka – od kiedy? Kaszkę możesz wprowadzić do diety niemowlęcia pomiędzy 17. a 26. tygodniem życia dziecka  – zgodnie z zaleceniami ekspertów na ten moment przypada początek rozszerzania diety. Jeśli karmisz piersią, możesz podać kaszkę, gdy niemowlę skończy sześć miesięcy. Jeśli karmisz mlekiem...

niemowlę, karmienie, łyżeczka, kaszka, kuchnia
Panthermedia
Dieta
9 rad dla mamy alergika
Gdy dziecko jest uczulone na orzechy czy seler, sprawa jest prosta: wystarczy wykluczyć je z diety i po kłopocie. Podpowiadamy, co robić, gdy problem dotyczy mleka, mąki i jajek.

Błędna reakcja organizmu na zwykły, zdrowy pokarm to problem co dziesiątego malucha. Objawy to najczęściej wysypka na buzi, biegunka, czasem wymioty. Mogą pojawić się bardzo wcześnie, zanim malec zacznie jeść cokolwiek poza mlekiem mamy, bo alergeny przenikają do pokarmu. Przeczytaj o czym jeszcze powinnaś pamiętać? Nie eliminuj żadnego pokarmu na własną rękę Np. wykluczenie glutenu sprawia, że wydłuża się okres rozpoznania ewentualnej choroby i utrudnia stwierdzenie, czy w grę wchodzi celiakia (choroba, przy której trzeba zrezygnować z glutenu na zawsze), czy przejściowa nietolerancja. O rozpoczęciu i zakończeniu diety oraz podawaniu dziecku suplementów (np. wapnia przy diecie bezmlecznej) może decydować jedynie lekarz. Poproś pediatrę o listę produktów zakazanych Unikniesz wielu błędów, np. przy uczuleniu na jajka nie będziesz podawać jajeczek przepiórczych, które też uczulają. Przestrzegaj zakazów Dieta likwiduje uciążliwe objawy i pozwala dziecku rozwijać się prawidłowo, ale także pomaga zapobiec różnym chorobom o podłożu alergicznym. Przestrzeganie jej często pozwala dziecku „wyrosnąć” z alergii. Ostrożnie rozszerzaj dietę Potencjalne alergeny (np. ryby, orzechy, miód) wprowadzaj później niż u zdrowych niemowląt, każdy osobno i w małych ilościach, uważając na objawy niepożądane. Czytaj etykietki Zakazane produkty mogą być tam, gdzie się ich nie spodziewamy. - Mleko. Np. w parówkach, keczupie, chałwie. - Jajka. Np. w gotowych pierogach, pulpetach. - Gluten. Np. w jogurtach, gotowych mieszankach przypraw w musztardzie, gumie do żucia albo keczupie. Poszukaj dobrze zaopatrzonego sklepu Jest sporo pomysłowych produktów dla alergików, nawet bezglutenowe musli. Produkty dietetyczne możesz też kupować przez internet. Naucz się gotować inaczej Np. preparaty mlekozastępcze można wykorzystywać do przyrządzania kaszek,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak