Czy fotelik do karmienia może być niebezpieczny? Tak i to bardzo!
Rodzice muszą zadbać o bezpieczeństwo o swojego dziecka zarówno podczas wyboru fotelika, jak i w trakcie jego użytkownika.
Krzesełko do karmienia nie jest niezbędnym meblem w domu, ale pomaga w opiece nad maluszkiem. Fotelik nie jest czymś, o czym trzeba myśleć podczas kompletowanie wyprawki, ale około 6 miesiąca życia dziecka warto zacząć się rozglądać, za czymś, czego maluch będzie korzystał przez najbliższe lata.
Zakup fotelika
Zwróć uwagę na materiał, z jakiego jest wykonane krzesełko. Do wyboru jest plastik, drewno i różne tworzywa. Ma to znaczenie nie tylko pod kątem wystroju waszego mieszkania, ale także przekłada się na to, czy łatwo będzie się czyściło. Jest to niezwykle ważne, jeśli stawiasz na samodzielną naukę jedzenia. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
- Stabilna podstawa - zwróć uwagę na to, by podstawa krzesełka była szeroka. Nogi powinny być lekko rozchodzące się na boki, by było bardziej stabilne. Jeśli fotelik ma kółka, upewnij się, że można je blokować. W przypadku ruchomej tacy powinna być blokada, która zapobiegnie niekontrolowanemu wysunięciu się tacy.
- Podnóżek - to ważny element. Dziecko może oprzeć na nim nóżki, dzięki czemu siedzi mu się nie tylko wygodniej, inie ma problemu z utrzymaniem prawidłowej pozycji. Podnóżek powinien mieć możliwość regulacji wysokości oraz kąta nachylenia.
- Atest - dzięki temu wiesz, że krzesełko do karmienia spełnia wszystkie normy i jest bezpieczne dla dziecka. Produkt może mieć oprócz atestu pozytywną opinię np. Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Matki i Dziecka lub innej instytucji uprawnioną do wydawania takich opinii. Wysokie krzesełka do karmienia powinny spełniać również europejskie normy EN 14988-1:2006, określające m.in. rodzaj tworzyw i zabezpieczenia, jakie musi zastosować producent.
- Na cenzurowanym - przed zakupem warto sprawdzić opinie innych użytkowników w sieci, a także informacje, czy fotelik nie został wycofany ze sprzedaży ze względu na jakąś wadę (np. na stronie UOKiK). Zrób to koniecznie, jeśli kupujesz używane krzesełko.
- Pasy bezpieczeństwa - powinny być trzy- lub pięciopunktowe. Sprawdź, czy są dobrze przymocowane i czy w łatwy sposób możesz je zapinać i rozpinać, ale nie na tyle prosto, by maluch samodzielnie sobie z nimi poradził.
Bezpieczny posiłek
Przy prawidłowym użytkowaniu krzesełka do karmienia, dziecku nie ma prawa nic się stać. Jednak rutyna gubi rodziców, a jednym z poważniejszych urazów jest upadek z wysokości. Jeśli maluch upadnie na twardą powierzchnię, jak na przykład terakota urazy mogą być naprawdę poważne. Poniższe wskazówki pomogą ci zapewnić bezpieczeństwo twojego maluszka podczas posiłku:
- Zawsze używaj pasów bezpieczeństwa. Z czasem rodzice popadają w rutynę i nie przypinają maca, ale przy dziecku starczy dosłownie ułamek sekundy, by mały alpinista wstał lub się wychylił. Większość urazów wynika właśnie z faktu, że pasy były nie zapięte lub były zajęte niewłaściwie. Pamiętaj także, by nie uczyć dziecka wspinaczki i nie pozwalać na taką zabawę maluchowi. Krzesełko ma służyć tylko do spożywania posiłków.
- Używaj tacy. Jest ona dodatkowym zabezpieczeniem, dzięki czemu dziecku trudniej wstać czy się wysunąć z fotelika.
- Zabezpiecz przestrzeń wokół fotelika. Fotelik z tacką ustaw w bezpiecznej odległości od malucha taką, by ten nie mógł ściągnąć obrusu, sztućców czy wrzątku ze stołu. Pamiętaj, że malec może także odepchnąć się nogą od ściany lub stołu i przewrócił całe krzesełko.
- Nie zostawiaj dziecka bez opieki. Nawet jeśli musisz wyjść tylko na moment. Dzieci bez nadzoru są bardzo skłonne do ucieczek lub może dojść do zadławienia.
- Warto ustalić rytuały związane z posiłkiem to tego ograniczyć używanie fotelika. To nie nie miejsce zabawy. Nigdy nie pozwalaj dziecku wstawać ani się wpinać samodzielnie na krzesełko.