Jakie krzesełko do karmienia? - najlepsze modele [RANKING]
08 listopada 2022
Krzesełko do karmienia umożliwia dziecku uczestniczenie we wspólnych posiłkach z całą rodziną. Najlepsze krzesełka do karmienia mają regulowany podnóżek, oparcie i podłokietniki oraz łatwy w czyszczeniu blat. Krzesełka do karmienia można używać najwcześniej od 6. miesiąca, a jeśli wybierzesz regulowany model, fotelik posłuży wam przez długi czas. Odpowiadamy na pytanie rodziców, jakie krzesełko do karmienia wybrać.
Maria Nielsen
Kupując krzesełko do karmienia, przeglądaj funkcjonalne modele, które starczą dziecku co najmniej na kilka lat. Regulowane wysokie krzesełko do karmienia powinno być dobrze wyposażone, mieć przyjemny design i przystępną cenę. Ale to nie wszystko! W foteliku do karmienia niemowlę musi być bezpieczne, dlatego przed zakupem sprawdź działanie obowiązkowych pięciopunktowych pasów bezpieczeństwa i nie sadzaj dziecka w krzesełku zbyt wcześnie. Krzesełka do karmienia nie nadają się dla dzieci od 4. miesiąca życia! Obejrzyj najlepsze krzesełka dla starszych niemowląt, z regulowanym podnóżkiem i oparciem, i sprawdź nasz ranking.
Krzesełko do karmienia to dobry i potrzebny zakup, jeśli właśnie zaczynasz rozszerzać dietę niemowlaka. Jeśli szukasz dobrego, bezpiecznego i funkcjonalnego krzesełka, podczas zakupów warto zwrócić uwagę na rodzaj siedziska, podnóżek i dodatkowe zabezpieczenia. Obejrzyj więc dokładnie krzesełko do karmienia i oceń:
blat – powinien być duży, łatwy do czyszczenia i najlepiej zdejmowany, żeby można go było umyć albo przystawić dziecko do dużego stołu. Warto, by miał podwyższane brzegi, dzięki czemu jedzenie nie będzie tak często lądować na podłodze;
siedzisko – nie musi być miękkie, ale powinno być wygodne i szerokie, najlepiej z regulowanym oparciem. Zwróć uwagę na materiał, z jakiego jest wykonane, ważne, by dało się je łatwo wyczyścić;
podnóżek – dzięki niemu nogi dziecka nie będą bezwiednie zwisać. Dobrze, by podnóżek był regulowany, wtedy można go dopasować do wzrostu dziecka;
kółka – dzięki nim mebel jest mobilny. Ważne, by dało się je zablokować dla bezpieczeństwa dziecka siedzącego w środku;
zabezpieczenia – pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe, najlepiej, by były pięciopunktowe, bo wtedy nie pozwolą na samodzielne wyswobodzenie się dziecka i zabezpieczą przed wypadnięciem;
możliwość składania – składane krzesełko do karmienia nie zajmuje niepotrzebnie miejsca, gdy jest nieużywane (to ważne zwłaszcza w małych przestrzeniach);
materiał – do wyboru są krzesełka drewniane, plastikowe i z innych tworzyw sztucznych. O wyborze nie powinny jednak decydować wyłącznie względy estetyczne, lecz także praktyczne. Krzesełko powinno być łatwe w utrzymaniu czystości (zostawione w zakamarkach resztki jedzenia to siedliska bakterii!).
Regulowane krzesełko do karmienia?
Krzesełko do karmienia może mieć liczne udogodnienia – przydatne są wszelkie regulacje. Najlepiej kupić krzesełko z regulowanym oparciem i podnóżkiem: można wtedy decydować nie tylko o wysokości samego fotelika, lecz także odchylenia oparcia, odległości tacki od siedziska oraz o wysokości podnóżka i podłokietników. Dzięki temu regulowane krzesełko będzie chętniej używane i dłużej posłuży dziecku.
Od kiedy krzesełko do karmienia?
Pierwsze krzesełko do karmienia można kupić, gdy zaczynamy dziecku rozszerzać dietę, czyli ok. 6. miesiąca jego życia. Dlaczego nie sadzać dziecka w krzesełku od 4. miesiąca? Fizjoterapeuci stanowczo odradzają sadzanie dziecka i uczenie go siadania, kiedy jest na to zbyt wcześnie! Aby niemowlę było bezpieczne w foteliku, powinno umieć samodzielnie przyjmować pozycję siedzącą. Dzieje się to zazwyczaj dopiero ok. 8.-9. miesiąca życia.
Koniecznie kup dobry fotelik do karmienia dla 6-miesięcznego dziecka, zapewniając mu jednocześnie odpowiednie wsparcie, bo:
ze względu na ryzyko zakrztuszenia się pozycja siedząca jest najbardziej bezpieczna podczas jedzenia, zwłaszcza pokarmów o stałej konsystencji, czyli takich, które zaczyna przyjmować dziecko w wieku 6 miesięcy
praca żuchwy i języka jest najbardziej efektywna, gdy głowa znajduje się w pozycji pionowej
Uwaga, nigdy nie sadzaj 6-miesięcznego dziecka w krzesełku do karmienia na dłużej niż to konieczne. W tym wieku dziecko nie kontroluje jeszcze swojej postawy w odpowiedni sposób, dlatego w krzesełku, w pozycji siedzącej, powinno jedynie jeść krótkie posiłki uzupełniające.
Ranking krzesełek do karmienia dla niemowląt to najlepsze modele fotelików w dobrych cenach i z dodatkowymi udogodnieniami. Wśród nich są także regulowane krzesełka do karmienia dzieci od 6. miesiąca. Dopasuj wybrane krzesełko do wielkości mieszkania i potrzeb swojego dziecka.
Krzesełko do karmienia Antilop cieszy się ogromną popularnością dzięki jego zaletom, do których należy: funkcjonalność, prostota i niska cena. Siedzisko wykonane jest z tworzywa polipropylenowego, a nogi z metalu. Dodatkowo można dokupić miękki ochraniacz-oparcie, co zapewni większy komfort maluchowi.
Do krzesełka Antilop można dokupić różne akcesoria: podnóżek, tackę, poduszkę-podpórkę.
Krzesełko wyposażone w siedzisko z tworzywa i metalu, które można dodatkowo ozdobić naklejkami dołączonymi w zestawie. Ma wygodne podłokietniki. Bardzo łatwo można przerobić je później na niskie krzesełko dla przedszkolaka. Do wyboru są dwie wersje kolorystyczne: różowo-biała i biało-czarna.
Klasyczne krzesełko do karmienia i samodzielnego jedzenia. Dzięki temu, że tacka jest przysunięta do siedziska naprawdę blisko, maluchowi łatwo sięgać po produkty, które się na niej znajdują. Fotelik polecany do większych wnętrz z uwagi na to, że zajmuje sporo miejsca.
Zalety:
regulowana wysokość i kąt oparcia,
kółka z hamulcami,
pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa,
tapicerka łatwa do utrzymania w czystości,
korzystna cena.
Wady:
dość żywa kolorystyka, nie zawsze pasująca do wystroju mieszkania,
brak możliwości dostawienia mebla do zwykłego stołu.
Krzesełko do karmienia marki Chicco jest tak zaprojektowane, by rosło wraz z dzieckiem (aż do 3. roku życia). Można samodzielnie regulować wysokość siedziska, wysokość podnóżka, stopień odchylenia oparcia, a także odległość tacki od siedziska. Dzięki czterem kółkom krzesełko da się z łatwością przestawiać w dowolne miejsca.
To krzesełko do karmienia to mebel, który posłuży naprawdę długie lata. Wytrzymuje ciężar aż do 80 kg! Fotelik dostępny jest w wielu modnych kolorach: odcieniach drewna lub pastelach. Posiada zdejmowaną tackę, dzięki czemu można go dostawiać do zwykłego stołu.
Zalety:
wygodne, szerokie siedzisko,
łatwa do czyszczenia plastikowa nakładka na tackę,
Krzesełko do karmienia, które posłuży nawet kilka lat, bo można je regulować aż do 3 poziomów. Jego nowoczesny design sprawia, że ładnie prezentuje się w większości wnętrz. Posiada szerokie siedzisko, dzięki czemu wkładanie i wyjmowanie niemowlaka nie stanowi żadnego problemu.
Zalety:
pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa,
łatwe do czyszczenia tacka oraz siedzisko z tworzywa sztucznego,
regulowana wysokość siedziska,
wygodny podnóżek.
Wady:
wysoka cena,
ochraniacz-poduszka nie są w zestawie podstawowym (można dokupić).
Dwufunkcyjne krzesełko – do karmienia, a na krótszych nóżkach fotelik do pokoju nieco starszego dziecka. Jest łatwe do utrzymania w czystości, ma regulowaną podwójną tackę, z wodoodporną wyjmowaną wkładką. W funkcji krzesełka do karmienia ma podnóżek i pasy bezpieczeństwa.
Zalety:
prosta konstrukcja,
blat pełni jednocześnie rolę barierki zabezpieczającej,
Bilans roczniaka: co powinno umieć roczne dziecko?
To, co powinien umieć roczniak, jest uzależnione od indywidualnych uwarunkowań. Roczne dziecko może - ale nie musi - chodzić samodzielnie, gaworzyć, naśladować proste gesty dorosłych – nie jest to jednak regułą. Na bilansie lekarz sprawdza, czy dziecko rozwija się prawidłowo dla norm w tym wieku.
Zadawanie pytania, co powinno umieć roczne dziecko i porównywanie swojego dziecka do innych, jest z zasady błędne. U niektórych dzieci w 12 miesiącu życia rozwój przebiega szybciej lub wolniej niż u innych. Są oczywiście pewne normy rozwojowe dla rocznych dzieci, niemniej jednak to lekarz, podczas bilansu dziecka, sprawdza, czy roczniak mieści się w tych zakresach.
Bilans roczniaka:
co powinno umieć roczne dziecko?
co może robić roczne dziecko?
czego nie oczekiwać od roczniaka?
co powinno martwić w zachowaniu dziecka?
Rozwój rocznego dziecka: co powinno umieć?
Na rozwój dziecka wpływają różne czynniki, m.in.:
czynniki genetyczne,
czynniki środowiskowe,
czynniki wychowawcze,
aktywność dziecka.
Pytanie o to, co powinno umieć roczne dziecko, potraktuj więc z dystansem, ponieważ normy są tylko orientacyjne. To, czy maluch nauczy się chodzić dwa miesiące wcześniej, czy później nie jest najważniejsze. Nie przejmuj się zanadto jeśli twoje dziecko robi coś wolniej i nie poganiaj go w opanowywaniu kolejnych umiejętności. Wszelkie wątpliwości zgłaszaj pediatrze.
Co może robić roczne dziecko?
Roczne dziecko zwykle dużo rozumie, ale nie potrafi jeszcze mówić, najczęściej używa najwyżej kilku prostych słów . Często potrafi bawić się samodzielnie, ale trwa to kilka sekund. Roczniak może również sam próbować jeść, ale nie oczekuj, że będzie umiał posługiwać się sztućcami. Może także uczyć się zdejmować buty czy pieluchę. Pamiętaj jednak, że w dużej mierze robi to nieświadomie i odruchowo, dlatego nie wymagaj od niego regularności w tych czynnościach – najlepsze, co możesz mu dać, to czas.
W pierwszym roku życia dziecko może także:
chodzić i biegać,
bawić się klockami ,
chętnie bazgrać po papierze,
naśladować w zabawie proste czynności dorosłych, np....
Adobe Stock
Zakupy
Jak wybrać pierwszy wózek dla niemowlaka i kiedy kupić spacerówkę? [PRZEGLĄD WÓZKÓW]
Wózek dla niemowlaka to poważna decyzja, bo od jakości gondoli zależy wasza wygoda i bezpieczeństwo niemowlęcia. Jaki wózek wybrać dla dziecka, które jeszcze nie siada? Kiedy przesiąść się do spacerówki? Sprawdź cechy idealnego wózka i nasz ranking popularnych modeli.
Wózek dla niemowlaka powinien być zwrotny, wygodny i bezpieczny . Musi mieć także doskonałe zawieszenie i spory bagażnik. Wygląd jest najmniej ważny, bardziej liczy się funkcjonalność wózka.
Wielu rodziców decyduje się na wielofunkcyjne wózki 2 w 1 lub 3 w 1, które mają wymienne siedziska (na tym samym stelażu montuje się gondolę, spacerówkę, a często i tzw. nosidło lub fotelik samochodowy) – każdy wózek najlepiej przetestować w sklepie. Polecamy sprawdzone wózki dla dzieci.
Spis treści:
Wózek dla niemowlaka a spacerówka - od kiedy?
Wózek dla niemowlaka - praktyczny przewodnik
Jaki wózek wybrać - parametry techniczne
Jaki wózek dla dziecka - dodatkowe akcesoria
Jak zadbać o bezpieczeństwo wózka?
Wózek głęboki dla niemowlaka (gondola) - o co pytać?
Wózek spacerowy dla dziecka - o co jeszcze spytać?
Wózek dla niemowlaka a spacerówka - od kiedy?
Na początku dla dziecka do ok. 6. miesiąca życia trzeba mieć wózek głęboki (gondolę), w którym dziecko może leżeć i spać. Potem będzie obracać się na brzuszek, próbować siadać (niektóre wózki dla niemowląt mają możliwość podniesienia oparcia). Po ok. 6. miesiącu życia, gdy dziecko już stabilnie siedzi, potrzebuje wózka spacerowego . W nim dziecko będzie oglądać świat na siedząco, ale czasem też i drzemać. Dlatego dobrze, żeby taka spacerówka miała opuszczane oparcie. Jeśli dziecko jest już starsze - biega i chodzi, a tylko czasem potrzebuje odpoczynku, możesz kupić lżejszy spacerowy wózek typu parasolka .
Wózek dla niemowlaka - praktyczny przewodnik
Jak dobrze wybrać wózek dla niemowlaka? Na początek dopasuj dany model do własnego stylu życia i rodzaju terenu. Te sprawdzone wskazówki mogą się przydać. Wystarczy je pobrać i wydrukować, by móc zerknąć podczas wybierania wózka....
Adobe Stock
Zakupy
Jakie łóżeczko dla niemowlaka wybrać, kiedy je kupić i jak przygotować dla noworodka? + polecane łóżeczka
Łóżeczko dla niemowlaka to bardzo ważny zakup. Nie dość, że wybierasz główny mebel do pokoju dziecka, to jeszcze dobrej jakości łóżeczko posłuży maluchowi przez co najmniej kilka lat. Warto dobrze przemyśleć zarówno wymiary łóżeczka, jak i jego przeznaczenie i dodatkowe udogodnienia. Jeśli zastanawiasz się, jakie łóżeczko kupić dla niemowlaka, sprawdź nasz ranking.
Niektórzy rodzice polecają łóżeczko dla niemowlaka z przewijakiem, inni wybierają łóżeczko mobilne albo z baldachimem. Jedno jest pewne: łóżeczko dla niemowlaka powinno być solidne, trwałe, wygodne i przede wszystkim bezpieczne. A może kupić łóżeczko wielofunkcyjne? Sprawdź, jakie łóżeczko wybrać dla niemowlaka.
Spis treści:
Kiedy kupić łóżeczko dla niemowlaka?
Jakie łóżeczko wybrać dla niemowlaka?
Łóżeczko dla niemowlaka: wymiary
Łóżeczko dla niemowlaka czy dostawka?
Łóżeczko dla niemowlaka: turystyczne czy drewniane?
Polecane łóżeczka dla niemowląt
Jak przygotować łóżeczko dla niemowlaka?
Kiedy kupić łóżeczko dla niemowlaka?
Przyszli rodzice często zastanawiają się, kiedy powinni kupić łóżeczko dla niemowlaka. Nie trzeba się z tym bardzo spieszyć, ale też nie warto zwlekać z zakupem na ostatnią chwilę. Optymalnie będzie, jeśli kupimy łóżeczko dla niemowlaka w drugim trymestrze ciąży, a ostatecznie na początku trzeciego.
Jakie łóżeczko wybrać dla niemowlaka?
Łóżeczko dla niemowlaka to nie jest zwykły mebel – oferta łóżeczek drewnianych, mobilnych, z szufladami i przewijakiem jest ogromna. Wybór pierwszego łóżeczka może być trudny, zwłaszcza dla niedoświadczonego rodzica niemowlaka. Na co trzeba zwracać uwagę, by dokonać mądrego zakupu? Wszystko zależy od potrzeb dziecka i rodziny.
Wybierając łóżeczko dla dziecka, zwróć uwagę na:
wielkość pomieszczenia – łóżeczka dla niemowląt mają różne wymiary, warto więc dostosować model do pokoju, w którym będzie stało, by go nie zagracić, ale też optymalnie wykorzystać przestrzeń;
przeznaczenie – jeśli zależy nam na tym, by łóżeczko posłużyło niemowlęciu, a potem także kilkulatkowi, warto wybrać model ze zdejmowanym bokiem, funkcją...