Niewątpliwie podstawowym elementem diety każdego z nas, szczególnie w upalne dni, jest woda. Od razu warto zaznaczyć, że woda jest najbardziej naturalnym płynem, dlatego nie został ustalony górny limit jej spożycia, w przeciwieństwie do innych płynów. Jak wygląda zapotrzebowanie na wodę? W umiarkowanej temperaturze i przy umiarkowanej aktywności fizycznej w przypadku dzieci w wieku 1–3 lata jest ono na poziomie ok. 1300 ml, dla maluchów w przedziale 4-6 lat to około 1600 ml wody dziennie. U dzieci w wieku wczesnoszkolnym (7-9 lat) – już nieco ponad 1700 ml. Dotyczy to również wody zawartej w pokarmach, które zapewniają ok. 20% zapotrzebowania. Gdy temperatura czy aktywność fizyczna rosną, to zapotrzebowanie na wodę również się zwiększa.

Reklama

Optymalne nawodnienie

Woda nie zawiera kalorii i jest najbardziej optymalnym płynem nawadniającym organizm . Dzieci powinny pić wodę źródlaną lub mineralną niskozmineralizowaną. Woda może pojawiać się w diecie niemowląt od drugiego półrocza życia. Dzięki odpowiedniej zawartości składników mineralnych woda taka nie obciąży układu pokarmowego ani nerek małego dziecka. Możesz ją podawać na każdym etapie rozwoju.

Owocowe przekąski

Świeże i aromatyczne owoce dojrzewają właśnie latem. Są ważnym źródłem witamin. Pamiętaj, że z upływem czasu tracą swoje właściwości, nie przechowuj więc owoców za długo. Myj je dokładnie pod bieżącą wodą i… pozwól dziecku próbować. Być może któreś posmakują mu bardziej niż inne. Niezależnie od wyboru, mają szansę stać się najlepszą przekąską nie tylko w upalny dzień!

Pyszną propozycja przekąski dla najmłodszych są musy owocowe w tubkach BoboVita. Świetnie sprawdzą się w domu oraz podczas małych i dużych wycieczek. Są praktyczne w przechowywaniu, wygodne i lekkie, dlatego nadają się do zabrania na spacer czy plac zabaw. To pełne owoców przekąski, które uzupełniają codzienną dietę maluszka.

Warzywne przysmaki

Warzywa to niezwykle istotna część diety malucha. Zawierają dużo witamin, składników mineralnych i błonnika. Powinny być częścią każdego posiłku i stanowić wartościowe przekąski.
Najlepiej trzymaj się zasady, że połowa tego, co na talerzu to warzywa. Niezależnie od tego, czy jedziecie na wycieczkę, czy zostajecie w domu, warto podać warzywa w pomysłowy i atrakcyjny dla małych brzuszków sposób, np. w postaci kolorowych szaszłyków, pysznego sosu do makaronu lub jako przekąskę, do której w zestawie dołączony jest dip. Doskonałym rozwiązaniem będą też zupy w formie chłodników czy placuszki warzywne na chłodno.

Zobacz także

Lody dla ochłody

Chyba nie ma nic lepszego na letnie upały. Któż z nas nie ma swojego ulubionego smaku! Warto zamiast lodów sklepowych spróbować wyczarować własne! Sam jogurt naturalny ze zblendowanymi owocami będzie doskonałym lodowym przysmakiem. Podobnie jak sorbet owocowy. Oczywiście jeśli zamrozisz go z kolorowym patyczkiem. Jeśli masz w domu starszaka, możecie ulubione zestawy przygotować wspólnie.

Co wykluczyć z diety?

W upalne dni łatwiej o infekcje pokarmowe wywołane szybkim rozwojem bakterii w jedzeniu. Dlatego w okresie letnim lepiej jest zrezygnować z wszelkich „kremowych produktów”, w tym również sklepowych lodów. Jeśli się na nie decydujesz upewnij się, że są prawidłowo przechowywane. Na ten czas warto ograniczyć spożycie mięs, które szybko tracą swoją świeżość. Sięgaj tylko po produkty z pewnego źródła. Wyeliminuj także cukier, na tyle, na ile to możliwe.

Maleńkie i…

Gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka, dzieci mogą mieć mniejszy apetyt na jedzenie. Dlatego nie nalegaj, by dziecko jadło duże porcje. Zadbaj o lekki jadłospis – przygotuj lekkostrawne dania. Gdy jest ciepło, organizm nie potrzebuje dodatkowej energii do ogrzania ciała - bardziej skupia się na jego ochłodzeniu, dlatego latem ważne jest, by dziecko przede wszystkim piło, najlepiej wodę.

… regularne porcje

Pamiętaj też, że maluch powinien jeść regularnie, czyli 4-5 posiłków dziennie: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Jeśli obiad był sycący, możesz zrezygnować z podawania dziecku podwieczorku. Warto podać śniadanie nieco wcześniej niż zazwyczaj, gdy jeszcze nie jest tak gorąco. Jeśli martwisz się, że porcje są zbyt małe podawaj obiadek w dwóch ratach: najpierw zupkę (nieco bardziej rozwodnioną), a dopiero po jakimś czasie – bardziej sycące drugie danie. I pamiętaj, że nawet latem aktywność na powietrzu zaostrza apetyt. Żeby letni posiłek był bardziej atrakcyjny, w miarę możliwości starajcie się jeść na dworze. Jedzenie na świeżym powietrzu to duża atrakcja, nie tylko dla dziecka. Dlatego zabieraj na spacer koc (i zorganizuj minipiknik), wynoś stół na dwór (np. gdy spędzacie lato w domku na wsi) lub nawet na ocieniony balkon, gdy wakacje spędzacie w domu.

Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie, dlatego pilnuj, żebyście zawsze mieli pod ręką wodę. Wygodnym i jednocześnie optymalnym dla twojego dziecka rozwiązaniem będzie Zdrojek- czyli woda Żywiec Zdrój dla najmłodszych w nowej, wygodnej dla malej rączki butelce. Dzięki niej maluch sam poradzi sobie z piciem – to nieocenione wsparcie w budowaniu zdrowego nawyku picia wody!

Reklama

Artykuł powstał z udziałem marki Żywiec Zdrój

Reklama
Reklama
Reklama