Żywiec Zdrój
Dieta

Letnia dieta malucha. Czego nie może w niej zabraknąć?

Pogoda za oknem sprawia, że aż chce się spędzać czas na powietrzu. Mimo upałów, więcej ochłody przynosi spacer w zacienionym miejscu niż zabawa w domu. Niezależnie od tego, czy urządzamy całodniową wycieczkę, czy jednak zostajemy w zaciszu własnych czterech ścian, należy pamiętać o tym, co koniecznie musi znaleźć się w diecie maluszka podczas gorących dni, a czego lepiej unikać.

Niewątpliwie podstawowym elementem diety każdego z nas, szczególnie w upalne dni, jest woda. Od razu warto zaznaczyć, że woda jest najbardziej naturalnym płynem, dlatego nie został ustalony górny limit jej spożycia, w przeciwieństwie do innych płynów. Jak wygląda zapotrzebowanie na wodę? W umiarkowanej temperaturze i przy umiarkowanej aktywności fizycznej w przypadku dzieci w wieku 1–3 lata jest ono na poziomie ok. 1300 ml, dla maluchów w przedziale 4-6 lat to około 1600 ml wody dziennie. U dzieci w wieku wczesnoszkolnym (7-9 lat) – już nieco ponad 1700 ml. Dotyczy to również wody zawartej w pokarmach, które zapewniają ok. 20% zapotrzebowania. Gdy temperatura czy aktywność fizyczna rosną, to zapotrzebowanie na wodę również się zwiększa.

Optymalne nawodnienie

Woda nie zawiera kalorii i jest najbardziej optymalnym płynem nawadniającym organizm . Dzieci powinny pić wodę źródlaną lub mineralną niskozmineralizowaną. Woda może pojawiać się w diecie niemowląt od drugiego półrocza życia. Dzięki odpowiedniej zawartości składników mineralnych woda taka nie obciąży układu pokarmowego ani nerek małego dziecka. Możesz ją podawać na każdym etapie rozwoju.

Żywiec Zdrój

Owocowe przekąski

Świeże i aromatyczne owoce dojrzewają właśnie latem. Są ważnym źródłem witamin. Pamiętaj, że z upływem czasu tracą swoje właściwości, nie przechowuj więc owoców za długo. Myj je dokładnie pod bieżącą wodą i… pozwól dziecku próbować. Być może któreś posmakują mu bardziej niż inne. Niezależnie od wyboru, mają szansę stać się najlepszą przekąską nie tylko w upalny dzień!

Pyszną propozycja przekąski dla najmłodszych są musy owocowe w tubkach BoboVita. Świetnie sprawdzą się w domu oraz podczas małych i dużych wycieczek. Są praktyczne w przechowywaniu, wygodne i lekkie, dlatego nadają się do zabrania na spacer czy plac zabaw. To pełne owoców przekąski, które uzupełniają codzienną dietę maluszka.

Bobovita
Bobovita

Warzywne przysmaki

Warzywa to niezwykle istotna część diety malucha. Zawierają dużo witamin, składników mineralnych i błonnika. Powinny być częścią każdego posiłku i stanowić wartościowe przekąski.
Najlepiej trzymaj się zasady, że połowa tego, co na talerzu to warzywa. Niezależnie od tego, czy jedziecie na wycieczkę, czy zostajecie w domu, warto podać warzywa w pomysłowy i atrakcyjny dla małych brzuszków sposób, np. w postaci kolorowych szaszłyków, pysznego sosu do makaronu lub jako przekąskę, do której w zestawie dołączony jest dip. Doskonałym rozwiązaniem będą też zupy w formie chłodników czy placuszki warzywne na chłodno.

Lody dla ochłody

Chyba nie ma nic lepszego na letnie upały. Któż z nas nie ma swojego ulubionego smaku! Warto zamiast lodów sklepowych spróbować wyczarować własne! Sam jogurt naturalny ze zblendowanymi owocami będzie doskonałym lodowym przysmakiem. Podobnie jak sorbet owocowy. Oczywiście jeśli zamrozisz go z kolorowym patyczkiem. Jeśli masz w domu starszaka, możecie ulubione zestawy przygotować wspólnie.

Co wykluczyć z diety?

W upalne dni łatwiej o infekcje pokarmowe wywołane szybkim rozwojem bakterii w jedzeniu. Dlatego w okresie letnim lepiej jest zrezygnować z wszelkich „kremowych produktów”, w tym również sklepowych lodów. Jeśli się na nie decydujesz upewnij się, że są prawidłowo przechowywane. Na ten czas warto ograniczyć spożycie mięs, które szybko tracą swoją świeżość. Sięgaj tylko po produkty z pewnego źródła. Wyeliminuj także cukier, na tyle, na ile to możliwe.

Żywiec Zdrój

Maleńkie i…

Gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka, dzieci mogą mieć mniejszy apetyt na jedzenie. Dlatego nie nalegaj, by dziecko jadło duże porcje. Zadbaj o lekki jadłospis – przygotuj lekkostrawne dania. Gdy jest ciepło, organizm nie potrzebuje dodatkowej energii do ogrzania ciała - bardziej skupia się na jego ochłodzeniu, dlatego latem ważne jest, by dziecko przede wszystkim piło, najlepiej wodę.

… regularne porcje

Pamiętaj też, że maluch powinien jeść regularnie, czyli 4-5 posiłków dziennie: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Jeśli obiad był sycący, możesz zrezygnować z podawania dziecku podwieczorku. Warto podać śniadanie nieco wcześniej niż zazwyczaj, gdy jeszcze nie jest tak gorąco. Jeśli martwisz się, że porcje są zbyt małe podawaj obiadek w dwóch ratach: najpierw zupkę (nieco bardziej rozwodnioną), a dopiero po jakimś czasie – bardziej sycące drugie danie. I pamiętaj, że nawet latem aktywność na powietrzu zaostrza apetyt. Żeby letni posiłek był bardziej atrakcyjny, w miarę możliwości starajcie się jeść na dworze. Jedzenie na świeżym powietrzu to duża atrakcja, nie tylko dla dziecka. Dlatego zabieraj na spacer koc (i zorganizuj minipiknik), wynoś stół na dwór (np. gdy spędzacie lato w domku na wsi) lub nawet na ocieniony balkon, gdy wakacje spędzacie w domu.

Żywiec Zdrój

Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie, dlatego pilnuj, żebyście zawsze mieli pod ręką wodę. Wygodnym i jednocześnie optymalnym dla twojego dziecka rozwiązaniem będzie Zdrojek- czyli woda Żywiec Zdrój dla najmłodszych w nowej, wygodnej dla malej rączki butelce. Dzięki niej maluch sam poradzi sobie z piciem – to nieocenione wsparcie w budowaniu zdrowego nawyku picia wody!

Artykuł powstał z udziałem marki Żywiec Zdrój

ile wody powinno pić dziecko
Adobe Stock
Aktualności
Ile wody powinno pić dziecko, żeby się nie odwodnić
Ponad połowa Polaków pije za mało wody, 11 procent w ogóle po nią nie sięga. Oprócz tego, że sami nie pijemy wody, nie uczymy tego również dzieci! A to duży błąd. Sprawdź, ile wody powinno pić dziecko, żeby zachować świetną formę i nie doprowadzić do odwodnienia.

Choć młodzi rodzice są coraz bardziej świadomi, jak należy dbać o dietę dziecka, nadal wiele jest do zrobienia w kwestii nawadniania organizmu najmłodszych. Sami często nie pijemy wody i sięgamy po słodkie napoje, ucząc tego od początku dzieci. A to duży błąd! Dzieci w wieku 4-9 lat piją średnio tylko jedną szklankę wody dziennie na 5 wypijanych szklanek płynów! Takie niezdrowe nawyki wpływają nie tylko na gorsze samopoczucie, ale mogą także zaszkodzić zdrowiu. Dzieci nie tylko powinny zacząć pić wodę, ale muszą również dostawać ją w odpowiedniej ilości. Wyjaśniamy, ile wody powinno pić dziecko w zależności od wieku.   Ile wody powinno pić dziecko? Indywidualne zapotrzebowanie na wodę jest uzależnione od wielu czynników, ale istnieją konkretne zalecenia w zakresie ilości jej spożycia. Zgodnie z zaleceniami Instytut Żywności i Żywienia powinniśmy pić 1 l wody na każde 30 kg masy ciała lub 1 ml na 1 kcal spożywanego pokarmu. W praktyce oznacza to zapotrzebowanie na poziomie ok. 1,5 litra wody dziennie u dzieci w wieku 4-9 lat i do 2,5 litra w przypadku osób dorosłych. Dotyczy to umiarkowanej temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. Jeśli jest cieplej i więcej sie ruszamy – powinniśmy pić więcej. Warto także pamiętać, że ok. 20 proc. zapotrzebowania na wodę pokrywa zbilansowana dieta , resztę musimy uzupełnić płynami. Ważne! Zapotrzebowanie na płyny rośnie, gdy zwiększona jest ich utrata, np. w trakcie gorączki, biegunki, intensywnego pocenia się, wymiotów. Kalkulator wody dla dzieci Aby dokładnie odpowiedzieć na pytanie, ile wody powinno pić 1,5 roczne, 2-letnie, 3-letnie lub 10-letnie dziecko, należy znać jego wagę.  Zgodnie z wytycznymi WHO, należy pić minimum 0,03 litra wody dziennie na kilogram masy ciała. Przykładowo, dla dziecka ważącego 20 kg, należy wykonać następujące obliczenie: 20 * 0,03...

dzieci, jedzenie
Dieta
Czym karmić dziecko na wakacjach?
Wakacje to nie tylko okazja do poznawania nowych miejsc, ale i nowych smaków. Nie ze wszystkimi jednak można zaznajamiać już przedszkolaka.

Dziecko w wieku przedszkolnym je już prawie to samo co dorosły. Podczas wyjazdów wystarczy tylko zamawiać dla niego mniejsze porcje. Ale co z pokusami, które czają się poza ścianami restauracji i pensjonatów? Na deptaku pachnie smażona ryba, na szlaku kusi zimna woda prosto z potoku. Sprawdź, czy twoje dziecko może tego skosztować bez przykrych konsekwencji. Czy dziecko może... napić się mleka prosto od krowy? Prosto od krowy, czyli bez przegotowania. Nie powinno się dziecku podawać takiego mleka. Nawet jeśli w gospodarstwie, z którego pochodzi krowa, przestrzega się wszelkich zasad dotyczących czystości. W mleku mogą znaleźć się niewielkie ilości drobnoustrojów , które mogą spowodować zatrucie pokarmowe . Zagotowanie mleka jest skutecznym sposobem, żeby się ich pozbyć. Czy dziecko może... jadać w fast foodach? Na wakacjach można sobie pozwolić na troszkę luzu w sprawach żywieniowych. Pizza, hamburgery, frytki – nie ma się co oszukiwać – dzieci je lubią. Nic się nie stanie, jeśli kilka razy podczas wyjazdu zdecydujesz się na takie menu. Szybkie dania nie mogą być jednak podstawą diety dziecka . Sprawdź: Czy zdrowo odżywiasz swoje dziecko? - test Czy dziecko może... łyknąć wody ze studni albo z górskiego potoku? Lepiej nie ryzykować. Nawet tuż u źródła woda może zawierać bakterie chorobotwórcze . To wina zanieczyszczonego środowiska . Najpewniejszym napojem dla dziecka jest butelkowana naturalna woda mineralna lub źródlana – bez gazu. Po otwarciu należy przechowywać ją w chłodnym miejscu. Dlatego na wycieczce zamiast półtoralitrowych sprawdzą się butelki o pojemności 0,33 l.  Wodę z kranu, a także tę czerpaną ze studni, można wypić, ale po przegotowaniu. Czy dziecko może... jeść ryby ze smażalni albo wędzone? Dziecku, które skończyło trzy lata, można podawać ryby wędzone i smażone (najlepiej bez skóry)....

Żywiec Zdrój
Adobe Stock
Dieta
Jak pomóc niemowlęciu przetrwać upał – prawdy i mity
Maleńki organizm gorzej radzi sobie z wysokimi temperaturami. Dlatego nawet krótki pobyt na silnym słońcu może powodować przegrzanie, poparzenie, a nawet udar cieplnym. Co więc robić, by ustrzec malca przed skutkami upałów? Poznaj kilka faktów i mitów, dzięki którym pomożesz dziecku znieść gorące dni w dobrej formie.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '..3lRfwcJRBPS9mSMaO6yMdS7KS81Sy5zUJ5T4NkeMD.17', 'kgfrkooofi', 'jwsawegdxrmdmkdbtbhbojscueka']); Gdy na zewnątrz temperatura sięga 30 stopni, a na niebie nie ma ani jednej chmurki, najchętniej schowalibyśmy się w klimatyzowanym pomieszczeniu. To jednak nie jest najlepsze rozwiązanie. Ani dla nas, ani dla naszych maluszków. Jak pomóc dziecku w te upały odzyskać dobre samopoczucie? Ono znosi je jeszcze gorzej niż my! Podpowiadamy… FAKT: Spaceruj tylko rano i wieczorem Między 11.00 a 15.00 słońce grzeje najmocniej i jest najbardziej niebezpieczne dla skóry. Dlatego spacery, zwłaszcza z niemowlęciem, planuj teraz na poranki (zanim zrobi się skwar) albo późne popołudnia, gdy słońce przestaje tak mocno prażyć. Zwłaszcza że długo jest widno! Jeśli spacerujesz ze starszakiem, miej na uwadze, aby bawił się wyłącznie w cieniu. Staraj się spacerować wśród zieleni – rozgrzane chodniki i ściany domów oddają ciepło nawet wówczas, gdy słońce przestaje prażyć, dlatego między blokami jest cieplej niż w parku. FAKT / MIT: Osłaniaj wózek... Ale rób to bardzo uważnie! Pamiętaj, że maluchowi podróżującemu zwłaszcza w gondoli, może zrobić się naprawdę duszno. Dlatego absolutnie unikaj przewieszania przez budkę tetrowej pieluchy – nie przepuszcza powietrza, więc możesz w ten sposób zafundować maleństwu saunę! Rozsądnie korzystaj także z budki. Lepszym rozwiązaniem będzie jej opuszczenie i osłonięcie maleństwa dużą parasolką. FAKT: …ale odsłaniaj dziecko Nie przesadzaj z ubrankiem – leżące w wózku niemowlę rozbierz do body z krótkimi rękawami lub tylko do pieluszki (możesz je okryć tetrową pieluszką). Starszemu malcowi, który nie usiedzi w cieniu, załóż jasną, przewiewną koszulkę z długimi rękawami....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj