Napoje na rozgrzewkę, czyli co podawać niemowlęciu do picia
Co podać dziecku do picia, aby nie tylko zaspokoić jego pragnienie, ale też dodać energii i rozgrzać w mroźny zimowy dzień? Najlepiej kubek jakiegoś pysznego, parującego napoju. Zobacz, co, poza mlekiem, możesz podać małemu dziecku do picia.
- Karolina Kozak/"Twój Maluszek"
Doskonałe na każdą pogodę jest oczywiście mleko mamy. Zachowuje stałą, idealną dla dziecka temperaturę. Poza tym, ssący malec szybko rozgrzeje się, tuląc się do nagiej piersi mamy. Jeśli karmisz mieszanką, zalej proszek ciepłą (nie gorącą!) wodą i ochłódź mleko do temperatury ciała (kiedy kapniesz na nadgarstek, nie powinnaś czuć ani ciepła, ani zimna). Ciepłe mleko rozgrzewa i rozluźnia mięśnie żołądka, dzięki czemu trawienie jest jeszcze efektywniejsze. Ale to niejedyny napój na mrozy. Sprawdź, jaki jeszcze możesz zaproponować swojemu dziecku.
Kawa dla bobasa
Oczywiście, tylko zbożowa! Kawa zbożowa jest bardzo zdrowa, ale podawaj ją dopiero w 2. roku życia. Choć nazwa tego napoju brzmi „dorośle”, w kawie zbożowej nie ma kofeiny. Jest wytwarzana z jęczmienia, żyta, cykorii, buraków cukrowych. Jest źródłem potasu, manganu, miedzi, żelaza, fosforu. Dodatkowo często wzbogaca się ją witaminami (C, E, z grupy B). Napój ten pozytywnie wpływa na wchłanianie wapnia, pobudza apetyt, reguluje wytwarzanie czerwonych krwinek, dzięki czemu pomaga zapobiegać anemii. Kawę zbożową można dodawać do mleka. Niestety dzieci często niespecjalnie przepadają za nią ze względu na specyficzny smak i zapach. Spróbuj wtedy dać malcowi np. kawę zbożową o smaku waniliowym.
Kakao dla dziecka
Kakao jest bogatym źródłem żelaza, potasu i magnezu wspomagającego funkcjonowanie układu nerwowego. Naukowcy odkryli w nim również sporo przeciwutleniaczy – związków, które m.in. zapobiegają nowotworom i chorobom serca oraz spowalniają procesy starzenia. To jednak propozycja dla dziecka, które skończyło roczek, ale nawet w tym wieku nie powinien dostawać go częściej niż 2–3 razy w tygodniu, bo pite w nadmiarze utrudnia wchłanianie wapnia. Uwaga! Kakao często uczula. Pamiętaj też, że kakao granulowane, słodzone, jest bardzo kaloryczne.
Delikatne ziółka dla dziecka
Herbatki z ziół aptecznych mają przede wszystkim właściwości lecznicze – kwiat bzu czarnego działa napotnie i przeciwgorączkowo, melisa rozgrzewa i uspokaja, a podbiał pomaga przy suchym kaszlu. Dlatego podawaj je z umiarem – jak lekarstwa. Uwaga! Herbatka z mięty działa wychładzająco na organizm.
Herbatka na wzmocnienie dla dziecka
Czarnej herbaty nie powinno pić ani niemowlę, ani nawet starsze dziecko. Zdrowe są herbatki z suszonych owoców, np. aronii, tarniny, głogu, dzikiej róży, jagód, jarzębiny, porzeczek, malin, skórek jabłka itp. Malinowa herbatka nie tylko rozgrzewa, ale jest także źródłem witamin, m.in. wzmacniającej witaminy C. Niektóre herbaty mają dodatek ziół i bywają dosładzane korzeniem lukrecji. Mogą to być herbatki w torebkach albo z granulatów przeznaczonych dla niemowląt.
Czytaj też: Kuchnia na zdrowie