Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dieta

Czy otyłość jest dziedziczna? Jak uchronić przed nią dziecko – film

Za otyłość lubimy obwiniać geny, tymczasem to tylko jeden z czynników tej choroby. I to wcale nie najważniejszy. Sprawdź, skąd się biorą otyłe dzieci i jak ustrzec swoje dziecko przed otyłością – radzi dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Otyłość w dorosłym życiu bardzo często ma źródło w nieprawidłowym żywieniu w najwcześniejszych latach dzieciństwa. To, jak i czym karmimy dziecko przez jego pierwsze 3 lata, „programuje” jego przemianę materii na całe życie. Nadmiar np. białego cukru i niezdrowych tłuszczów, tak samo jak niedobór zdrowych składników (np. zdrowych kwasów tłuszczowych, zawartych w migdałach, oleju rzepakowym, oliwie czy tłustych rybach morskich) może odbić się nie tylko tu i teraz na odporności dziecka, ale zaważyć też w przyszłości na jego zdrowiu. 

Aby zapobiegać otyłości u dziecka, postaw przede wszystkim na jakość jedzenia – bardzo często otyłe dzieci mają niedobory ważnych składników w organizmie, przez co częściej chorują i paradoksalnie mają mniej energii. (Czytaj także: Polskie dzieci tyją na potęgę – mówi ekspert).

– Genetyka to mniej więcej 30 proc. tego, co może na nas oddziaływać. Reszta to środowisko – mówi dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, ekspertka programu żywieniowego VitaMenu*. – Bardzo często otyli rodzice, mający otyłe dzieci mają niewłaściwi styl życia i ten styl życia przekładają na swoje dzieci. Są badania, że ok. 60 proc. osób zachowuje swoje wzorce żywieniowe z dzieciństwa!

Posłuchaj wypowiedzi dr Agnieszki Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia:



Dlaczego w 2014 r. zmieniono schemat żywienia dzieci? – Wyjaśnia specjalista ds. żywienia, prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

*Program VitaMenu to program żywieniowy, oferujący gotowe receptury do przygotowania odpowiednio zbilansowanych posiłków, które uwzględniają wiek dzieci – zgodnie z normami Instytutu Żywności i Żywienia. Powstał dzięki współpracy platformy HelpFood Pomocna Żywność z Fundacją „Centrum Rozwoju Medycyny”. Patronuje mu m.in. Rzecznik Praw Dziecka, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

Sposób na niejadka
AdobeStock
Dieta
Sposób na niejadka. Rady eksperta [WIDEO]
Skuteczny sposób na niejadka może być czasochłonny, ponieważ trzeba zadbać np. o to, by posiłki były estetyczne, zachęcające, różnorodne i przede wszystkim jedzone wspólnie. Warto jednak podejmować ten wysiłek, by nauczyć dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych.

Dr n. med. Agnieszka Jarosz, dietetyk, kierowniczka Centrum Promocji Zdrowego Żywienia wyjaśnia w naszym materiale wideo, jak karmić niejadka i jak sprawić, by malec przestał nim być. Sposobów na niejadka jest wiele. Podpowiadamy, które są najbardziej skuteczne i najzdrowsze. Sposób na niejadka „Dziecka nie możemy traktować jak jakiegoś robocika, któremu dostarczymy paliwa i już będzie nam działać” – twierdzi dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia. Aby dziecko chętnie siadało do stołu, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki i zadbać o to, by wszystkie jego zmysły były zainteresowane danym posiłkiem. Żywienie niejadka wymaga od rodziców więcej zaangażowania i kreatywności, ale naprawdę się opłaca. Jak karmić niejadka? Istnieje kilka zasad, których należy się trzymać, by nauczyć niejadka prawidłowego odżywania. Dietetyk wymienia następujące rady na dzieci-niejadków: posiłki powinny być jedzone wspólnie – dzieci lubią nasze towarzystwo i przy wspólnym stole z pewnością będą jadły chętniej i dłużej będą się skupiać na tym, co mają na talerzu; posiłki muszą być estetyczne – dziecko o wiele chętniej zje coś, co będzie wyglądało zachęcająco (można przyrządzić mu np. kanapeczki w kształcie zwierząt albo podać choćby jabłuszka-jeżyki); trzeba pilnować stałych pór posiłków – dzieci w żłobkach czy przedszkolach zwykle siadają do posiłków i zjadają je ładnie, ponieważ tam odbywają się one regularnie; należy zachować odstępy między posiłkami – przewód pokarmowy dziecka, tak samo jak i osoby dorosłej musi odpocząć, musi mieć czas na strawienie. Jeżeli pozwolimy dziecku na kapryszenie przy jedzeniu i będziemy ciągle chodzić za nim z łyżką, nauczy się, że nie musi się samo wysilać i zjadać, bo inni go w tym wyręczą. Poza tym, jak podkreśla ekspertka, „ciągłe...

programowanie żywieniowe
Fotolia
Dieta
Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?
Programowanie żywieniowe we wczesnym okresie życia jest bardzo ważne dla zdrowia i metabolizmu w przyszłości. To, w jaki sposób będzie odżywiane dziecko, wpłynie nie tylko na jego zdrowie, lecz także nawyki żywieniowe w dorosłym życiu. Zbilansowana i bogata w owoce i warzywa dieta jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Programowanie żywieniowe zakłada, że to, czym żywimy dziecko w pierwszych miesiącach i latach jego życia (a nawet wcześniej: jeszcze w ciąży!), przekłada się na funkcjonowanie jego organizmu w przyszłości. Szczególnie ważne jest dla metabolizmu człowieka. Odpowiednia dieta, czyli właśnie programowanie żywieniowe, może uchronić dziecko (także w dorosłości) przed chorobami metabolicznymi i cywilizacyjnymi, m.in. cukrzycą typu 2, chorobami serca i krążenia, a nawet niektórymi typami nowotworów. Programowanie żywieniowe dziecka: podstawy co podawać dziecku? jakich błędów unikać? słodycze w diecie dziecka programowanie żywieniowe w ciąży Podstawy programowania żywieniowego Programowanie żywieniowe dziecka jest niezwykle ważne, ponieważ decyduje nie tylko o jego zdrowiu w przyszłości, ale wpływa też na późniejsze świadome wybory żywieniowe. W ramach mądrego odżywiania dziecka komponuj jego jadłospis z żywności bez konserwantów, sztucznych barwników i niezdrowych tłuszczów.  Dzięki tym założeniom programowania żywieniowego możesz zaplanować dziecięce zdrowie na lata: Podawaj dziecku warzywa. Nie dawaj zbyt wielu słodyczy. Karm regularnie – nie za rzadko, ale i nie za często. I najważniejsze: traktuj dziecięce żywienie poważnie. Jak zdrowo żywić dziecko? Programowanie żywieniowe dziecka powinno opierać się zbilansowanej diecie bogatej przede wszystkim w warzywa, a nie - wbrew powszechnemu przekonaniu - mięso, które powinno być spożywane najwyżej 2 razy dziennie. Prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, gastrolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zauważa, że ogromną rolę we właściwym odżywianiu dziecka mają rodzice – to oni przyzwyczajają dziecko do smaków i to oni są odpowiedzialni za to, do czego dziecko będzie wracało w przyszłości:  – Mamy nauczyć dziecko,...

uwaga, nadwaga, polskie, dzieci, tyją
Żywienie
Uwaga, nadwaga! Polskie dzieci tyją najszybciej!
Nadwagę ma aż 17. procent polskich dzieci. To dwa razy więcej niż jeszcze 10 lat temu! Jak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF, nigdzie nie przybywa małych grubasków tak szybko jak u nas.

Dzieci z nadwagą przybywa w Polsce w zastraszającym tempie - wynika z opublikowanego przez UNICEF raportu „Warunki i jakość życia dzieci w krajach rozwiniętych”.  Choć są kraje w których małych grubasków jest więcej (np. w Grecja, Kanada czy USA), nigdzie nie przybywa ich tak szybko jak u nas. Jeśli tak dalej pójdzie, błyskawicznie dogonimy USA, gdzie nadwagę ma aż trzydzieścioro na każdą setkę dzieci.    W innych krajach też nie jest dobrze: odsetek dzieci z nadwagą wzrósł w ciągu dekady w 17 z 21 badanych państw.   Najwięcej małych grubasków (powyżej 20 proc)  jest w Kanadzie, Grecji i USA.  Najmniej (poniżej 10 proc.) w  Holadii, Danii i Szwajcarii.    Dlaczego nadwaga jest problemem? - Dotknięte nadwagą  dzieci borykają się brakiem akceptacji rówieśników, a więc mają kłopot  już dziś. W przyszłości mogą mieć jeszcze większy: nadmiar kilogramów prowadzi do wielu chorób - powiedziała nam Ewa Falkowska z UNICEF Polska. Przeczytaj   dlaczego trzeba chronić dzieci przed nadwagą i otyłością?    Dlaczego polskie dzieci tyją tak szybko? Jak powiedziała nam Ewa Falkowska, nadwaga wynika głównie z braku zdrowych nawyków.  Dzieci za rzadko jedzą warzywa i owoce i zdecydowanie  za mało się ruszają. Tylko 20 proc. małych Polaków deklaruje, że jest aktywna fizycznie przez co najmniej godzinę dziennie.   Przeczytaj także jak uchronić przed nadwagą niemowlę ,   jak uchronić przed nadwagą malca  w wieku od 2 do 6 lat  oraz co robić, gdy dziecko już waży za dużo .   

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz