Reklama

Leśne owoce są niezwykle aromatyczne. Te, które kupujesz na straganie, nie dorównują im smakiem i zapachem. Poza tym zbieranie leśnych przysmaków jest przyjemne, a przy okazji może być świetną lekcją przyrody i okazją do kontaktu z naturą.
Ale uwaga! Nie dawaj małemu dziecku jagód i poziomek prosto z krzaczka. Mogą być zanieczyszczone (ziemią i zwierzęcymi odchodami, co niesie ze sobą ryzyko zakażenia pasożytami). Wszystkie owoce przed jedzeniem trzeba koniecznie myć.

Reklama

Jagody
Inaczej borówki czernice. Mają potas, wapń, cynk, żelazo, witaminy A i z grupy B oraz kwas foliowy.
Od kiedy: od 5. miesiąca.
Jak podawać: niemowlętom w postaci soków i przecierów, starszym dzieciom ze śmietaną i cukrem na surowo, jako kompoty, konfitury, soki.
Jak działają: świeże jagody i dżem działają przeczyszczająco, napar z suszonych – zapierająco.

Maliny
To dość nietrwałe, ale pyszne owoce. Są drobniejsze niż te uprawiane w ogrodzie, ale za to zdecydowanie bardziej aromatyczne. Są dobrym źródłem witaminy C, dostarczają prowitaminy A, witamin z grupy B, żelaza i miedzi.
Od kiedy: od 5. miesiąca.
Jak podawać: niemowlętom jako soki, przeciery, starszym dzieciom świeże, jako przetwory: dżemy, soki i konfitury.
Jak działają: sok lub herbata z suszonych malin działają napotnie, stosuje się je przy przeziębieniu, grypie i anginie. Właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne mają też suszone liście malin (robi się z nich napar).

Dzika róża
Do jedzenia nadają się nie tylko owoce, które są bombą witaminową, głównie z witaminą C, ale także A, B1, B2, E, K i P, ale także płatki, z których można robić przetwory. Świeże lub w przetworach dostarczają głównie witamin.
Od kiedy: jako lekki napar z owoców od 5. miesiąca, przetwory od 3. roku.
Jak podawać: z owoców lub utartych z cukrem płatków robi się dżemy i konfitury. Suszone są składnikiem herbatek.
Jak działają: napary i odwary działają napotnie, uspokajająco, moczopędnie. Podaje się je przy problemach z układem moczowym, pokarmowym oraz rekonwalescentom.

Czerwona borówka
Zwana też borówką brusznicą. Owocują nawet dwukrotnie – po raz drugi dojrzewają dopiero we wrześniu, a nawet w październiku. Owoce są drobne, czerwone lub czerwono-białe, o dość twardej skórce. Mają przy tym lekko gorzkawy smak. Zawierają bardzo dużo witaminy C i A, mają również szczawiany.
Od kiedy: od 2. roku.
Jak podawać: jako konfitury lub dżem (dodatek do sosów i mięs).
Jak działają: działają odkażająco i zapobiegają biegunkom.

Jeżyny
Nazywane też ostrężynami, wyglądem zbliżone są do malin, ale ich owoce mają ciemny (czarny, granatowy) kolor. Rosną nie tylko w lesie, ale także przy drogach, w zaroślach, na polnych miedzach. Jeżyny mogą wywoływać alergię krzyżową z jabłkiem, dlatego dziecku uczulonemu na jabłko nie należy również podawać jeżyn. Zawierają sporo witamin C i E oraz żelaza i magnezu.
Od kiedy: od 5. miesiąca.
Jak podawać: niemowlętom w postaci soków, przecierów, starszym dzieciom świeże, jako dżemy, konfitury.
Jak działają: pomagają przy biegunkach, schorzeniach dróg oddechowych, podczas anginy.

Grzyby
Małe dzieci nie powinny ich jeść. Przede wszystkim dlatego, że przy zbieraniu łatwo o pomyłkę, a w konsekwencji zatrucie. Grzyby mają też mało walorów odżywczych (choć są dobrym źródłem witaminy D, zwłaszcza dla wegetraian). Kumulują też toksyczne metale ciężkie, np. kadm i ołów, jeśli rosną w zanieczyszczonych rejonach.
Od kiedy: powyżej 5. roku życia.
Jak podawać: w zupie, duszone, jako dodatek smakowy do sosów.
Jak działają: są ciężkostrawne (zawierają m.in. grzybnik, który nie jest w ogóle przyswajany przez organizm). Często nawet grzyby jadalne powodują kłopoty z trawieniem. Już niewielka ilość może być groźna dla dziecka!

Konsultacja: Edyta Gulińska, specjalista w dziedzinie żywienia z SGGW w Warszawie.

td_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama