Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę je kaszkę
Edipresse
Dieta

Problemy z apetytem

Zwykle niemowlęta chętnie wypijają swoją porcję mleczka. Rzadko się zdarza, że przestaje im dopisywać apetyt. Co zatem robić, gdy maluszek zaczyna jeść mniej niż dotychczas?

Często nie masz ochoty na kolację lub śniadanie, robisz sobie tylko filiżankę kawy i... już. Nie widzisz w tym nic złego. Ale gdy malec wypije mniej mleczka niż zwykle, zaczynasz się martwić i namawiasz go do zjedzenia większej porcji. Lepiej spokojnie się zastanów, co jest przyczyną słabszego apetytu. A powodów może być wiele. Niekoniecznie świadczą one o tym, że dzieje się coś złego.

Dlaczego maluch czasem wypluwa smoczek
Nie zawsze musi mieć ochotę na jedzenie. Poza tym dzieci różnią się apetytami – jedne jedzą regularnie tyle, ile przewidują normy, inne wolą dostawać częściej mniejsze porcje, a jeszcze inne tak bardzo się najadają, że słodko przesypiają kolejne karmienie. Zapotrzebowanie na jedzenie czy tempo rozwoju jest bowiem sprawą indywidualną.

Wiem, że brak apetytu może oznaczać początek infekcji, jak to sprawdzić
Zwróć uwagę, jak malec się zachowuje: czy jak zwykle jest wesoły i energiczny, czy marudzi i chce na ręce. Jeśli niechęci do jedzenia towarzyszy zmiana zachowania, pewnie czeka cię wizyta u pediatry. Najpierw zastanów się jednak, czy maluch odmówił tylko jednego posiłku, czy też nie zjadł kilku kolejnych. Większość dzieci traci apetyt tuż przed chorobą i w czasie jej trwania (tylko niemowlęta karmione piersią zazwyczaj nie odmawiają ssania). Nie należy się temu dziwić ani specjalnie martwić, gdyż każda choroba w naturalny sposób zmniejsza łaknienie. Po wyzdrowieniu apetyt szybko wraca do normy.

Czy dziecko może nie chcieć jeść z powodu innej choroby
Dość często przyczyną uporczywego braku apetytu jest utajona infekcja układu moczowego. Jeśli zatem niemowlę, które dotychczas jadło z apetytem, przestaje tak chętnie jeść i trwa to kilka, kilkanaście dni, wykonaj badanie moczu, a po porozumieniu z lekarzem także USG układu moczowego – to zwykle wyjaśnia sprawę. Jeśli infekcja nerek ciągnie się długo, mogą one ulec uszkodzeniu! Niechęć do jedzenia bywa również spowodowana uczuleniem na białka mleka krowiego lub nietolerancją laktozy (cukru mlecznego). Dziecko instynktownie unika pokarmu, który mu szkodzi, np. powoduje ból brzuszka. Brak apetytu może pojawić się również wtedy, gdy malec choruje na przewlekłe zapalenie ucha, ma uporczywe zaparcia. Jeżeli niechęć do jedzenia występuje w drugim kwartale życia, przyczyną bywa brak żelaza.

Jak często ważyć malucha do trzeciego miesiąca życia, czy po każdym karmieniu
Nie, jeśli dziecko urodziło się o czasie i jest zdrowe. Najlepszą miarą tego, że zjada tyle, ile potrzeba, jest jego dobre samopoczucie i przybieranie na wadze. Jeżeli z niemowlęciem nie ma żadnych problemów – dziecko je chętnie – wystarczy comiesięczne ważenie.

Czy można przekarmić butelkowego malca
Raczej nie, jeśli tylko maluszek je tyle, na ile ma ochotę, i wtedy, kiedy jest głodny. Jeśli natomiast przygotowujesz mleko gęściejsze, niż zaleca producent, dokarmiasz malca przez sen, słodzisz pokarmy, podajesz zbyt dużo kaszek, twoje niemowlę może być zbyt pulchne, co nie jest zdrowe. Trzeba wówczas porównać na siatkach centylowych jego wagę i wzrost do tempa rozwoju innych dzieci. Jeśli rzeczywiście przybiera na wadze znacznie więcej niż większość rówieśników, należy z lekarzem zweryfikować jego dietę. Sama jednak tego nie rób!

Dlaczego pod koniec pierwszego roku dzieci jedzą mniej
Po pierwsze, zmniejsza się wtedy tempo przybierania na wadze. Po drugie, poznawanie wszystkiego wokół tak malucha fascynuje, że szkoda mu po prostu czasu na siedzenie przy stole. Tym bardziej że rozszerzone menu (pulpety, kotleciki, pieczywo) jest bardziej sycące niż mleko.

Czy dziecko dobrze przybiera na wadze
Jeśli sądzisz, że twojemu dziecku przybywa kilogramów zbyt wolno, porozmawiaj o tym z pediatrą. Uspokoi cię. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i choć są normy, zgodnie z którymi maluch powinien przybierać na wadze, nie traktuj ich zbyt sztywno. Oto one:
- 1–3. miesiąc - od 800 do 900 g
- 4–6. miesiąc - ok. 700 g
- 7–9. miesiąc - ok. 400 g
- 10–12. miesiąc - ok. 300 g
Pod koniec pierwszego roku życia dziecko zwykle potraja swoją wagę urodzeniową.


Konsultacja: dr n. med. Teresa Kibalenko-Nowak, Pediatra, leczy dzieci od 55 lat, pracowała w Klinice Pediatrii AM w Warszawie, współpracowała z PTP.

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

 

Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?

Dieta
Brak apetytu u niemowlaka
Gdy dziecko traci apetyt i je coraz mniej, zastanów się na spokojnie, jaka może być tego przyczyna. Podpowiadamy, dlaczego dzieci stają się niejadkami.

Twoja dieta a smak mleka Powinniśmy pamiętać, że to co jemy, wpływa na smak pokarmu. Smak pokarmu, wpływa natomiast na apetyt naszej pociechy. Jeśli Twoje dziecko je mało i niechętnie, zastanów się czy przyczyną nie jest to co sama jesz przed karmieniem. Spróbuj sobie przypomnieć co jadłaś przed? Jeśli zdarzyło ci się zjeść grejpfruta czy rzodkiewkę to możliwe, że maluszek wyczuwa gorzki posmak i właśnie dlatego je niechętnie. Poczucie smaku kształtuje się stopniowo. Maluszek już od pierwszego dnia narodzin uczy się poznawać smaki i przygotowuje się do próbowania nowych pokarmów. Pierwszy jaki poznajemy – smak słodki, odczuwamy go już w życiu płodowym. Płód reaguje na smak wód płodowych - słodki smak zachęca go do ich połykania, inne smaki hamują ten odruch. Noworodek zaś wzdryga się czując smak kwaśny i słony, z przyjemnością jednak próbuje wszystkiego co słodkie. Wiedza o smakach odczuwanych przez nasze pociechy pomoże nam odpowiednio „przygotowywać” się do karmienia, poprzez właściwe układanie smaków naszych posiłków wraz z wiekiem naszego dziecka. Inne dzieci jedzą więcej - czy coś jest nie tak? Martwisz się, że Twoja pociecha je mniej niż inne niemowlęta. Pamiętaj, że maluszek nie zawsze musi mieć ochotę na jedzenie. Niemowlęta, tak jak małe dzieci różnią się między sobą apetytem. Jedno lubi jeść większe posiłki co 3 godziny, inne małe porcje ale częściej, jeszcze inne lubi porządnie się najeść, po czym smacznie drzemać. Dlatego nie powinnaś się przejmować, jeśli pociechy twoich koleżanek jedzą dużo więcej niż Twój maluch. Jak zachęcić dziecko do jedzenia? Dogadzanie naszym pociechom nie jest sprawą prostą. Niemowlakom musimy stworzyć odpowiednie warunki spożycia posiłku. Często zdarza się, że w natłoku obowiązków nie mamy zbyt wiele czasu na przygotowywanie posiłków. Jemy w pośpiechu,...

Noworodek
Czy noworodek dobrze rośnie
Waga dziecka wzbudza tyle niepokojów i wątpliwości. Nic dziwnego. Jest jedną z pierwszych oznak zdrowia niemowlęcia.

Waga dziecka wzbudza tyle niepokojów i wątpliwości. Nic dziwnego. Jest jedną z pierwszych oznak zdrowia niemowlęcia. Jedne noworodki od urodzenia jedzą i rosną jak szalone, inne – słabiej. Ale jeżeli Twój brzdąc, nawet drobniutki, dobrze się rozwija, jest pogodny, ruchliwy, to wszystko jest w porządku. Dlaczego noworodek chudnie W pierwszych dobach po porodzie noworodek może stracić do 10 procent masy ciała. To naturalny proces spowodowany wytracaniem wody z organizmu – przez skórę, płuca, z moczem. Nie ma się czym martwić, ponieważ brzdąc za kilka dni nadrobi zaległości. Prawidłowa waga noworodka, czyli ile W pierwszym kwartale dziecko przybywa średnio 30 g na dobę (nie powinno to być mniej niż 19–20 g). Podczas kolejnych trzech miesięcy przyrost wagi wynosi średnio 20 g dziennie, w trzecim kwartale życia – 15, a w czwartym – 12. W tym czasie zwiększa się też długość ciała: w pierwszym kwartale o 10 cm, w drugim – 6 cm, w trzecim – 5, w ostatnim – 4. Noworodek na wadze Waga i wzrost zwykle zwiększają się skokowo. Jeśli przez kilka dni dziecko przybiera słabiej, to w kolejnych zapewne urośnie więcej. Wystarczy ważyć dziecko co kilka tygodni. Wtedy widać, czy przyrost masy ciała jest w normie. Dopiero gdy niemowlę rośnie słabiej niż to pokazują normy (w pierwszych miesiącach życia takie minimum wynosi 20 g na dobę, natomiast w kolejnych – 15 g), trzeba zastanowić się nad przyczynami tego stanu. Częstsze kontrole wagi, np. co tydzień, lekarz może zalecić, gdy np. dziecko rzadko sam budzi się na karmienia, zasypia podczas nich, jest apatyczny, nie umie efektywnie ssać, przeszedł poważniejszą chorobę albo jest wcześniakiem. Sprawdź centyle noworodka  To całkiem proste i może Cię naprawdę uspokoić. Siatki centylowe drukowane są na końcu książeczki zdrowia i w niektórych poradnikach dla...

waga niemowlaka
Adobe Stock
Rozwój
Waga niemowlaka od urodzenia do 12 miesiąca: ile powinien przybierać? [TABELA]
Czasem mały przyrost wagi niemowlaka budzi niepokój rodziców. Warto więc wiedzieć, jaki jest prawidłowy przyrost wagi niemowlaka i jak korzystać z siatek centylowych. Nasza tabela pomoże ci sprawdzić, czy twoje dziecko dobrze przybiera na wadze w 1. roku życia.

Waga niemowlaka to jeden z tych objawów, który może świadczyć o prawidłowym (albo nieprawidłowym!) rozwoju dziecka. Pediatrzy podkreślają jednak, że to wcale nie waga niemowlaka jest najważniejsza, ale to, czy waga dziecka jest odpowiednia do jego wzrostu . Przyrost wagi niemowlaka warto kontrolować w oparciu o naszą tabelę. Sprawdź, ile dokładnie powinien przybierać na wadze niemowlak karmiony piersią i butelką od urodzenia do 12. miesiąca życia. Waga niemowlaka: spadek po porodzie Noworodki tuż po urodzeniu ważą najczęściej 3000–3500 g , choć nawet spore odstępstwa od tej normy nie są żadnym powodem do niepokoju. Zdrowy, donoszony noworodek może ważyć w dniu narodzin równie dobrze pół kilograma więcej albo pół kilograma mniej niż statystyczny Jaś. O małej urodzeniowej masie ciała lekarze mówią dopiero, jeśli dziecko urodzi się lżejsze niż 2500 g . Wtedy najpewniej konieczna będzie obserwacja zdrowia dziecka, bo tak mała waga noworodka może być objawem zaburzeń pracy łożyska (nie dostarczało odpowiedniej ilość pożywienia podczas ciąży) lub choroby dziecka, np. genetycznej . Drobniejsze są także dzieci z ciąży mnogiej i te noworodki, których mamy paliły w ciąży albo odżywiały się nieprawidłowo. Co ważne, po narodzinach zdrowe dziecko traci 5–10% swojej wagi urodzeniowej. To zupełnie naturalne. Najpóźniej w ciągu tygodnia od narodzin powinno odbić się i zacząć przybierać na wadze. Spa - „Akademia Młodych Rodziców” Ile niemowlę powinno przybierać na wadze? W pierwszych 4 miesiącach życia niemowlę  przybiera średnio 120–225 g na tydzień . W kolejnych miesiącach przyrost wagi niemowlaka to już tylko 90–150 g na tydzień . Półroczne niemowlę przybiera na wadze jeszcze mniej – 50–80 g na tydzień . Między 4. a 6. miesiącem...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak